Семинар за предизвикателствата в ранното детско развитие събира заместник-кметове, общински експерти по образование, директори и учители от начални училища и детски градини, както и представители на неправителствения сектор от 28 февруари до 2 март 2017 в Русе. Целта на срещата е обмяна на добри практики, идентифицирани при изпълнението на образователни проекти с различно финансиране в различни райони на страната, които се превръщат в успешен модел.
Семинарът „Обмяна на добри практики за ранно детско развитие“ ще бъде открит от кмета на Русе Пламен Стоилов. Очакват се представители на Министерството на образованието и науката и Министерството на труда и социалната политика, представители на УНИЦЕФ.
Темите на семинара са иновативни педагогически методи за включване на роми и други уязвими групи в общообразователната система, добри практики за работа с родители и медиатори, въпроси на финансирането и управлението на детските градини.
Семинарът е организиран от Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички), която работи за социалното включване на роми и други уязвими групи в шест български общини с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Работещите в проектите от шестте района на ЗОВ - Русе, Бургас, Монтана, Сливен, Шумен и Пловдив, ще представят предизвикателствата, с които са се сблъскали в досегашната си работа по ранното детско развитие и решенията, които са намерили, прилагат и смятат за важни да споделят с колеги. Те, от своя страна, ще почерпят опит от проект в детска градина в Търговище, финансиран от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства към МОН, от проекти в Русе и Мездра, изпълнявани с финансиране от Норвежкия финансов механизъм, от добри практики в Севлиево и Тунджа, изпълнявани с подкрепа от Световната банка и Оперативна програма „Човешки ресурси“.
В края на срещата участниците ще излязат с препоръки към политиките за ранно детско образование, за финансирането на детските градини, както и с предложения за навлизането на нови методи в работата с деца от уязвимите групи в детската градина и нови техники на преподаване в мултиетническа среда.
За Програма ЗОВ:
Програма ЗОВ се изпълнява в периода 2014 - 2019 година с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Общата й стойност е 8 088 500 швейцарски франка, швейцарският принос е 6 920 000 шв. франка.
От българска страна основен партньор е Министерството на труда и социалната политика. Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката също участват в Програмата с финансиране, експертиза и консултации. Трите министерства допринасят с 15% съфинансиране, като приносът на всяко министерство е по 5%.
Общо 15 общини в шест големи общински центрове (Бургас, Монтана, Пловдив, Русе, Сливен, Шумен) изпълняват съвместно с партньори (училища, детски градини, здравни центрове, НПО и др.) интегрирани проекти, свързани с: 1) намаляването на броя на ромските деца, които не ходят или отпадат от детска градина, предучилищните занимания и началното училище; 2) работа с родители, психолози, учители и медиатори по ромското включване; 3) първична и репродуктивна здравна помощ за ромската общност, семейно планиране и здравна профилактика; 4) културни събития, подпомагащи интеграцията на ромите.