Вече пета година Деница Георгиева обучава ромските деца в монтанския квартал „Кошарник“. 27-годишната .Деница е ярък пример за това, че едно ромско момиче може да успее. Ключът към успехът е образованието. За учителката в ДГ № 8 „Пролет” децата са дар от Бога. „Не напразно в Библията пише да бъдем като децата. Децата са чисти, искрени, бързо се сприятеляват и бързо прощават,” казва тя. Мотивът й да избере професията на детски учител е желанието й да помага на децата да се изграждат като личности.
С какво Ви привлече детската градина в кв. „Кошарник”, след като с Вашето образование и отлична диплома можете да работите във всяка една детска градина?
- Аз съм първата, която завърших магистратура по педагогика с пълен отличен успех. Искам да бъда ролеви модел за моята общност. Смело мога да твърдя това, защото след като завърших и започнах работа в ДГ № 8 „Пролет“ в кв. „Кошарник”, вдъхнових още млади хора от квартала. Някои от тях вече са завършили успешно и работят като учители в детски градини и училища, а някои в момента се обучават. Това са Жанета Ангелова, Петрана Ташкова, Антоанета Антонова, Бетина Бойкова, Теменужка Емилова, Петя Димитрова. От скоро започнаха да учат и майки с деца.
Нека докажем, че
РОМИТЕ СЪЩО МОГАТ ДА УЧАТ, ДА РАБОТЯТ И ДА СА ДОСТОЙНИ ГРАЖДАНИ
в държавата ни.
- Какви качества трябва да притежава един съвременен педагог, за да е успешен?
- Като всеки съвременен педагог използвам различни иновативни методи за работа с деца и се стремя да съм в синхрон с актуалното и новото.
- Кои Ваши лични качествата и уменията най-много Ви помагат в работата Ви?
- Личните качества, които ми помагат в работата е силната вътрешна мотивация и позитивно отношение. Компютърната грамотност ми помага за работа с децата също. Умението за работа в екип, пък ми дава възможност да се сработя с колегите.
- Виждате ли около себе си педагози, които имат тези качества?
- Разбира се! Заобиколена съм от професионалисти и от млади, много мотивирани бъдещи колеги, които се обучават в момента.
- Какъв трябва да е подходът на учителите към ромските деца, за да има успех в работата с тях?
- Ромските деца са си деца. Подходът към тях трябва да е като към всяко едно дете. Освен добре образован, всеки съвременен педагог трябва да изпитва любов към децата, към всички деца, не само към определени етнически групи.
- Какви методи използвате в работата си с децата, за да се забавляват и да усвояват знанията и да развиват уменията си с лекота?
- Ние имаме нова сграда, построена миналата година по европейски стандарти по Програма ЗОВ. Проектът на Община Монтана по ЗОВ, съфинансиран от Швейцария, в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, реши един наболял проблем -
В КВ. „КОШАРНИК” И СЕГА ИМАМЕ СЪВРЕМЕННО УЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ.
Новата сграда на нашата детска градина ни предлага възможност да работим пълноценно и да използваме различни иновативни методи. Занималните са с много и най-различни видове интерактивни и образователни играчки. Има интерактивна дъска, три детски площадки с ергономични и безопасни уреди, също така добре оборудван физкултурен салон, както и концертна зала, където децата показват своите таланти пред родителите си и пред гости на градината.
- Според вас нужно ли е родителите също да се обучават? Как?
- Нужно е да се провеждат обучения в кварталите, за да се повиши родителския капацитет на ромските семейства. Това ще помогне на обществото.Нашата детска градина може, да осигури мястото на провеждане на такива обучения и някои от учителите можем да сме говорители на полезни и интересни и полезни теми.
- Коя е най-сериозната грешка, която допускат учителите в отношението си към децата и ги отблъскват от учебния процес?
- Винаги отговорността за резултата от обучението е на възрастния и не можем да виним децата. Децата усещат, когато някой ги обича и се грижи истински от сърце за тях и обратно.
- Работата с малки деца изисква енергия и търпение. За Вас тя е източник на нови сили ли е или на изтощение?
- Децата са изпълнени с енергия, те са емоционални, вълнуващи се, постоянно търсят новото и различното. Така се чувствам и аз когато работя с тях .
- Какви трудности срещате с възпитаниците Ви?
- Нередовната посещаемост е най-голямата трудност.
ТАКСИТЕ СА НАЙ-СЕРИОЗНИЯТ ПРОБЛЕМ В НАШАТА ДЕТСКА ГРАДИНА.
- Как преодолявате тези трудности?
- Свързваме се с организации и фондации, които да покриват таксите на крайно бедни деца на таксите, но все още този проблем си остава под въпрос.
- Какво трябва да се случи, за да пожелаете да смените професията си?
- Засега нямам такива намерения, но съм убедена, че човек се учи цял живот.
- Какви цели си поставяте за Вашето професионално развитие?
- Да се развивам в област на педагогиката чрез професионални квалификации. Да участвам в организации и обучения, свързани с образованието.
Деница Георгиева-Борисова e бивша възпитаничка и настояща учителка в Детска градина № 8 „Пролет“ – Монтана, която работи по Програма ЗОВ. Деница е завършила бакалавърска степен по специалност „Предучилищна педагогика и английски език” във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ - филиал Враца. Деница завършва с отличен успех и магистратура в същия ВУЗ по специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика”. „Тя е нашата гордост!” – категорична е директорката на детското заведение Емилия Коцева.