2017-02-16
66 учители от Бургас, Средец и Малко Търново участваха наскоро във второ обучение в рамките на проекта за социална интеграция на роми и други уязвими групи, изпълняван в Община Бургас в рамките на Програма ЗОВ.
Една от темите на обучението бе картографирането като интерактивен подход за работа с деца и ученици в мултикултурна среда. „Учителят трябва планира цялата дейност и даде подробни насоки на децата за това, което предстои да направят. Примерно, обиколка, свързана с уроците по околен свят, опознаване на училището или квартала... И след обиколката за наблюдение всеки прави своя карта на видяното. Накрая се получават различни карти, плод на различните възприятия“, разказва лекторът доц. д-р Мария Алексиева от Бургаския свободен университет. Тя е убедена, че този подход дава интересни резултати, защото децата са активни и искат да опознават света по свой начин.
В нуждата от иновативни подходи, за да има добри резултати в социалното включване на децата е убедена и Радостина Ботушанска, помощник – директор на Основно училище „Христо Ботев“. В него учат деца от български, турски и ромски произход и има много случаи, когато някои от тях прекрачват прага на училището с много малък набор от български думи, а после завършват с добри бележки.
И всичко това се случва благодарение на учителите – на техните усилия и иновативните подходи, които прилагат. Но и не само.
В проекта вече са ангажирани и образователни медиатори. Трима работят основно в създадените клубове „Отговорен родител“ и „Активен родител“ в квартал „Победа“ в Бургас. Целта им е да мотивират родителите да изпращат децата си на училище. Амбицията на проекта в Бургас е да обхване около 300 родители. Предстои медиаторите да започнат работа „на терен“ – по домовете.
Това, което сме започнали, не е лесно и резултати не могат да се очакват веднага, разказва Десислава Тенева, една от медиаторките. Няма „магическа пръчка“, но вече се виждат положителни знаци. Майките в квартала започнали да водят свои приятелки на срещите на клуба „Отговорен родител“.
Двама образователни медиатори вече работят и в Средец.
Очаква се след приключването на проекта медиаторите да бъдат назначени за постоянно в общинските администрации.
Вижте още в тази публикация
2019-05-03
Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.
Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.
За педагозите в сферата на предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.
2019-04-29
Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително, в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.
Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.
Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.
В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.