Обучения за учители за работа с деца билингви

2017-02-04

31 учители от Основно училище ”Хр. Ботев” в село Ивански и детска градина ”Пролетна дъга” в Шумен имаха днес обучение за работа с деца билингви. Заниманията бяха водени  опитните специалисти от Шуменския университет ”Епископ Константин Преславски” доц. д-р Калина Йочева и проф. д-р Наталия Витанова.

„Трябва да се научим да живеем заедно, да развиваме умението за разбирането на другите хора, зачитайки тяхната независимост”, сподели професор Витанова при откриването на обучението.

"Методите на преодоляване на зависимост от майчиния език и падането на билигвистичните комуникативни бариери при деца в смесените групи, които бяха засегнати в обучението, са изключително полезни и ще ги приложим  в нашата работа“,  сподели директорката на  детска градина „Пролетна дъга“ Димитрина Минева.  „Разиграването на ситуации по групи ни показаха, че сме на правилен път при работа с деца билингви и ни даде увереност да работим в тази насока“.

Това е първото от серия обучения за учителите от Основно училище ”Хр. Ботев” в село Ивански и детска градина ”Пролетна дъга” в Шумен в рамките на проекта ”Взаимодействие с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” на Община Шумен. Проектът се изпълнява в рамките на Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички), финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

 Предстоят още обучения и практични занимания за учители от Шумен и с. Ивански в рамките на ЗОВ.

Вижте още за работата ни в Шумен

Последни новини в тази категория

Обмен за добри практики по Програма ЗОВ

2019-05-03

Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.

Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.

За педагозите в сферата на  предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.

 

Виж повече

Да поговорим за трафика на хора

2019-04-29

Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително,  в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.

Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще  служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.

 Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.

 В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.

Виж повече