2018-06-01
Петдесет ученици от Основно училище “Хр. Ботев” в село Ивански участваха в празничните прояви по случай Международния ден на детето – 1 юни, организирани от Община Шумен.
Част от тях се включиха в игрите и забавленията в парк “Студентски”, където гледаха изпълненията на вокални и танцови състави към Младежкия дом в Шумен и атрактивни демонстрации с ролери. По-големите ученици пожелаха да посетят концерт в Драматично-кукления театър “Васил Друмев” и да се насладят на златните песни на България с участието на Шуменския симфоничен оркестър, Детския хор “Бодра песен” и пианиста Георги Милтиядов под диригентството на Левон Манукян. Концертът беше посветен на 55 години от създаването на хора, а гост-солист бе един от най-обичаните български певци и приятел на шуменския хор Орлин Горанов. Прекрасната музика и любимите детски песни предизвикаха истинско вълнение у децата, които пяха заедно с хористите и бурно аплодираха техните изпълнения.
Посещението бе организирано от Община Шумен като част от дейностите за интегриране на рисковите групи от населението и включването им в публични културни прояви по проекта “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция“ по Програма ЗОВ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Празникът на първи юни бе зареден с много нови емоции, с игри и забавления през целия ден. Проявите по повод Международния ден на детето в село Ивански започнаха по-рано в двора на училището с празничен спектакъл с участието на изпълнители от детския театрален състав „БИС - Шумен. Весел смях и настроение изпълниха и двора на детската градина “Пролетна дъга” в Шумен, където беше организирана приказна клоунада по случай Международния ден на детето първи юни от Детския център за забавления “Смехорани”, София. Сто деца от градината получиха и подарък – топка и комплект играчки.
2019-08-14
В работата си в шестте района Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) обхвана хиляди деца, млади жени и семейства.
Цифрите са красноречиви за резултатите от четиригодишната работа на ЗОВ-екипите по места: Шумен, Пловдив, Монтана, Бургас, Сливен и Русе (2015-2018 г.) Вижте тук общи резултати.
ОБРАЗОВАНИЕ
Деца от 3 до 6 г. в детски градини, участващи в новосъздадени групи по Програма ЗОВ деца, включително групи по български език - 2 915
Ученици 1-4 клас, участващи в образователни дейности в новосъздадени групи по ЗОВ, включително групи по български език - 2 113
Деца и родители), участвали в културни и спортни събития - 13 796
Деца 3-10 г. , участващи в извънкласни дейности (за ученици, ученици и родители, летни училища, екскурзии, музеи) - 8 691
Родители, участващи в срещи и консултации посветени на образованието на децата им - 10 276
Конкретни резултати: Бургас, Шумен, Пловдив, Монтана, Сливен и Русе.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Общи медицински прегледи (на общопрактикуващите лекари и педиатри) и скрининги - 18 253
Специализирани медицински прегледи, включително гинекологични прегледи - 5 218
Медицински изследвания - включително ХИВ, сифилис, PAP – цитонамазки, кръвни тестове за кучешки тения - 2 627
Здравни консултации (здравни медиатори) - 15 012
Поставени вътрематочни спирали - 604
Обхванати в информационни кампании и събития, групи за здравна подкрепа на жени и младежи - 19 665
Конкретни резултати: Бургас, Шумен, Пловдив, Монтана, Сливен и Русе.
По Програма ЗОВ бяха построени/обновени 28 училища, детски градини и здравни кабинети; обучени бяха 48 здравни и образователни медиатори, както и 700 педагози и медиатори.
Вижте още резултати от работата по ЗОВ в презентацията на Звеното за управлението на проекта.
2019-08-11
Интегрираният модел, използван от Програма ЗОВ, се доказа като успешен и работещ за социалното включване на роми и други уязвими групи. Прилаган в шестте района на Програмата – Русе, Пловдив, Бургас, Шумен, Монтана и Сливен, той може да доведе до реални резултати и в други райони на страната.
Параметрите на този интегриран модел са:
Въз основа на работата си на национално и местно ниво Програма ЗОВ извлече специфични уроци:
Национално ниво
Вижте препоръките на местно ниво в презентацията на екипа на Програма ЗОВ, представен на заключителната й конференция.
Използвайки успеха на подхода и резултатите от ЗОВ, независими експерти правят подобни препоръки за работата по социалното включване на роми и други уязвими групи.
Вижте обобщение на Ива Бонева, част от екипа на швейцарските оценители, в презентация, направена през юли 2019:
Вижте тук и още една презентация с оценки и препоръки за устойчивост: Дочо Михайлов, консултант по ЗОВ.