2019-01-16
Вече пета година Деница Георгиева обучава ромските деца в монтанския квартал „Кошарник“. 27-годишната .Деница е ярък пример за това, че едно ромско момиче може да успее. Ключът към успехът е образованието. За учителката в ДГ № 8 „Пролет” децата са дар от Бога. „Не напразно в Библията пише да бъдем като децата. Децата са чисти, искрени, бързо се сприятеляват и бързо прощават,” казва тя. Мотивът й да избере професията на детски учител е желанието й да помага на децата да се изграждат като личности.
С какво Ви привлече детската градина в кв. „Кошарник”, след като с Вашето образование и отлична диплома можете да работите във всяка една детска градина?
Нека докажем, че
РОМИТЕ СЪЩО МОГАТ ДА УЧАТ, ДА РАБОТЯТ И ДА СА ДОСТОЙНИ ГРАЖДАНИ
в държавата ни.
Новата сграда на нашата детска градина ни предлага възможност да работим пълноценно и да използваме различни иновативни методи. Занималните са с много и най-различни видове интерактивни и образователни играчки. Има интерактивна дъска, три детски площадки с ергономични и безопасни уреди, също така добре оборудван физкултурен салон, както и концертна зала, където децата показват своите таланти пред родителите си и пред гости на градината.
ТАКСИТЕ СА НАЙ-СЕРИОЗНИЯТ ПРОБЛЕМ В НАШАТА ДЕТСКА ГРАДИНА.
Деница Георгиева-Борисова e бивша възпитаничка и настояща учителка в Детска градина № 8 „Пролет“ – Монтана, която работи по Програма ЗОВ. Деница е завършила бакалавърска степен по специалност „Предучилищна педагогика и английски език” във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ - филиал Враца. Деница завършва с отличен успех и магистратура в същия ВУЗ по специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика”. „Тя е нашата гордост!” – категорична е директорката на детското заведение Емилия Коцева.
2019-08-14
В работата си в шестте района Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) обхвана хиляди деца, млади жени и семейства.
Цифрите са красноречиви за резултатите от четиригодишната работа на ЗОВ-екипите по места: Шумен, Пловдив, Монтана, Бургас, Сливен и Русе (2015-2018 г.) Вижте тук общи резултати.
ОБРАЗОВАНИЕ
Деца от 3 до 6 г. в детски градини, участващи в новосъздадени групи по Програма ЗОВ деца, включително групи по български език - 2 915
Ученици 1-4 клас, участващи в образователни дейности в новосъздадени групи по ЗОВ, включително групи по български език - 2 113
Деца и родители), участвали в културни и спортни събития - 13 796
Деца 3-10 г. , участващи в извънкласни дейности (за ученици, ученици и родители, летни училища, екскурзии, музеи) - 8 691
Родители, участващи в срещи и консултации посветени на образованието на децата им - 10 276
Конкретни резултати: Бургас, Шумен, Пловдив, Монтана, Сливен и Русе.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Общи медицински прегледи (на общопрактикуващите лекари и педиатри) и скрининги - 18 253
Специализирани медицински прегледи, включително гинекологични прегледи - 5 218
Медицински изследвания - включително ХИВ, сифилис, PAP – цитонамазки, кръвни тестове за кучешки тения - 2 627
Здравни консултации (здравни медиатори) - 15 012
Поставени вътрематочни спирали - 604
Обхванати в информационни кампании и събития, групи за здравна подкрепа на жени и младежи - 19 665
Конкретни резултати: Бургас, Шумен, Пловдив, Монтана, Сливен и Русе.
По Програма ЗОВ бяха построени/обновени 28 училища, детски градини и здравни кабинети; обучени бяха 48 здравни и образователни медиатори, както и 700 педагози и медиатори.
Вижте още резултати от работата по ЗОВ в презентацията на Звеното за управлението на проекта.
2019-08-11
Интегрираният модел, използван от Програма ЗОВ, се доказа като успешен и работещ за социалното включване на роми и други уязвими групи. Прилаган в шестте района на Програмата – Русе, Пловдив, Бургас, Шумен, Монтана и Сливен, той може да доведе до реални резултати и в други райони на страната.
Параметрите на този интегриран модел са:
Въз основа на работата си на национално и местно ниво Програма ЗОВ извлече специфични уроци:
Национално ниво
Вижте препоръките на местно ниво в презентацията на екипа на Програма ЗОВ, представен на заключителната й конференция.
Използвайки успеха на подхода и резултатите от ЗОВ, независими експерти правят подобни препоръки за работата по социалното включване на роми и други уязвими групи.
Вижте обобщение на Ива Бонева, част от екипа на швейцарските оценители, в презентация, направена през юли 2019:
Вижте тук и още една презентация с оценки и препоръки за устойчивост: Дочо Михайлов, консултант по ЗОВ.