Образователен и Здравен центрове отварят врати в Столипиново

2019-03-25

Близо  1  000  деца от пловдивския квартал Столипиново ще имат извънкласни уроци, кръжоци по изкуства и спортни занимания в първия Образователен център в квартала, което ще им даде по-големи шансове за по-добро бъдеще. Нов и модерно оборудван Здравен център ще отговори на нуждите на най-големия ромски квартал в България и Европа. Двата центъра са изградени с швейцарска подкрепа по ЗОВ (Здраве и Образование за Всички), една от най-големите програми на Швейцарския принос към България.

Посланичката на Швейцария Мюриел Берсе Коен и кметът на Пловдив Иван Тотев ще открият двата центъра на 26 март 2019 (вторник). Представители на трите министерства – партньори по ЗОВ – на труда и социалната политика, образованието и науката и здравеопазването – ще присъстват на церемонията по символичното прерязване на лентата.  

С бюджет от близо 1,1 млн. лева ЗОВ-проектът на Община Пловдив работи с деца и млади жени в Столипиново и съседния Куклен, създавайки нови възможности за тях чрез по-добър достъп до образование и здравеопазване. Няколкостотин деца подобриха знанията си по български език и други предмети по специално създадени за тях извънучилищни програми. Много от тези ромски деца посетиха за първи път в живота си театрални представления, музеи и галерии. Мнозина от жителите, до които проектът достигна с близо 40 здравни кампании, имаха за първи път лекарски преглед.

Програма ЗОВ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество работи в още пет големи регионални центрове -  Монтана, Сливен, Русе, Шумен и Бургас, където общините си сътрудничат с училища, здравни центрове и неправителствени организации. Бюджетът на програмата е 8,1 млн. швейцарски франка, от които 85 % са швейцарско финансиране. Програма ЗОВ използва едновременно здравни и образователни дейности, за да се подобри живота на най-маргинализираните ромски деца, млади жени и семейства, отговаряйки на техни конкретни нужди. ЗОВ съчетава инфраструктура -  строителство и ремонти на детски градини, училища, общностни центрове и здравни служби, с ангажиментите на учители и лекари, здравни и образователни медиатори, които работят с ромите.

Резултатите са окуражаващи: близо 5 000 деца посещават извънкласни уроци, а над 370 са записани в детски градини и училища; близо 20 000 души са обхванати в здравни кампании, индивидуални консултации и медицински прегледи. Цифрите са впечатляващи, но по-важното е подобряването на условията на живот на ромите, както и инвестицията в тяхното по-добро бъдеще. Наред с конкретните резултати, Програма ЗОВ разработи успешен пилотен модел на социално включване, който може да бъде следван в други райони и общности на уязвими хора. 

Четиригодишната програма работи тясно с местни и централни институции да бъдат продължени добрите й практики и да разпространи работещият интегриран подход и след приключването й през юни 2019.  
Повече на: www.zovprogramme.bg

За Българо-швейцарската програма за сътрудничество:
Българо-швейцарската програма за сътрудничество възлиза на 76 млн. швейцарски франка, определени в периода 2009-2014 по силата на Рамково споразумение между двете страни. Програмата цели намаляването на икономическите и социалните различия в разширения Европейски съюз, както и в слаборазвитите райони в България. Всички проекти трябва да бъдат изпълнени до края на 2019.

Швейцария оказва помощ на България в сфери, в които страната е заявила, че има да наваксва в развитието си и където Швейцария може да предостави експертиза и опит. Тези области са: сигурност и правосъдие; подкрепа за гражданското общество; интеграция на малцинствата и уязвимите групи; околна среда и инфраструктура; подкрепа на частния сектор; изследвания и образование; подкрепа за двустранни партньорства.
Повече на: http://www.swiss-contribution.bg/

Последни новини в тази категория

Заключителна конференция: Програма ЗОВ се доказа като добре работещ модел

2019-06-27

Опитът от изпълнението на Програма ЗОВ показва, че интегрираните здравни, образователни и социални услуги дават изключително добри резултати, когато са прилагани ефективно и са точно адресирани спрямо конкретните нужди на населението на дадена община. Това е оценката на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, която той направи на заключителната конференция на Програмата на 25 юни 2019 в София.  

В приветствието си към участниците в заключителното събитието посланикът на Швейцария Мюриел Берсе Коен отбеляза отличното сътрудничество между институции и общини. Тя припомни, че Програма ЗОВ е дала началото на промяната на важни политики за образование и здравеопазване. Като следваща стъпка тя подчерта нуждата от устойчивост и да се работи активно с родителите, които да виждат смисъл и нужда от образованието на децата си.

В дискусиите участваха заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева и заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, представители на министерските работни групи от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването.

Усилията на Програма ЗОВ са насочени към деца и млади семейства от уязвими групи в Пловдив, Русе, Бургас, Монтана, Сливен и Шумен, които живеят крайно бедно в затворени и изолирани общности. От българска страна основен партньор по Програмата е Министерството на труда и социалната политика, като участват още министерствата на здравеопазването и образованието и науката. Общата стойност на Програма ЗОВ е 8 088 500 швейцарски франка, като швейцарският принос е 6 920 000, а съфинансирането от трите министерства е 15%.

Успешно бяха изпълнени шест интегрирани проекта с общо 30 партньори - училища, детски градини, здравни центрове, НПО и др. ЗОВ утвърди следните стратегически принципи на работа : паралелни дейности в областта на образованието, здравеопазването, културата и инфраструктурата за една и съща уязвима общност, и работа през централните и местните институции, като те остават основните стълбове на политики и услуги за уязвими и носят основната отговорност за подобряване на благосъстоянието на тези граждани.

Накратко резултатите от Програма ЗОВ:
* 28 построени/обновени училища, детски градини и здравни кабинети;
48 обучени здравни и образователни медиатори;
* 700 обучени педагози и медиатори;
*  5 028 деца от 3-10 г. в нови групи и допълнителни занимания по български език;
* 10 276 родители, участвали в консултации и срещи за мотивация (образователна медиация);
* 13 796 деца и родители, участвали в културни и спортни събития;
* 23 471 ОПЛ, педиатрични, гинекологични прегледи и скрининги;
* 19 665 бенефициенти на кампании и събития, групи за поддръжка;
* 15 012 индивидуални информционни здравни консултации и срещи (здравна медиация)

 Вижте още резултати в презентацията на екипа по управлението на ЗОВ.

Важен акцент в дискусиите бяха научените уроци и устойчивостта на Програмата. Ето част от отправените препоръки в оценката на програмата:
* Продължаване на работата в партньорства, като общините остават главната отправна точка с конкретни и прагматични интервенции за социално включване, базирани на реални и точни данни по места;
* Използване на подход на работа от Звеното за управление на програмата, който подкрепя и гради капацитета на всички партньори, а не само контролира и „наказва“ за направени грешки; фокус върху интегрирания подход, където образование и здравеопазване съжителстват, с възможност за включване и на заетост; продължаване на реформите на ниво политики;
* Прецизно планиране на дейности, намаляващи риска за осигуряване на ефективност и устойчивост;
* Последователно включване на ромите в разработването и изпълнението на проекти.

Общо бе виждането, че благодарение на съвместната работа с държавните институции и местните власти повечето от дейностите са вече устойчиви с подкрепата на държавни делегирани бюджети, насочени към общините. Много от другите дейности ще бъдат подкрепени от национални програми, европейски оперативни социални и образователни програми след 2020 година, както и чрез Норвежкия финансов механизъм.

 

Вижте тук всички презентации
Видео клипове от конференцията: едно, две, три

Виж повече

Весело тържество за изпращането на бъдещи първокласници в кв. Столипиново

2019-05-31

Бъдещите първокласници от Детска градина “Лилия” в пловдивския квартал Столипиново изнесоха красиво тържество по случай своя последен ден в детската градина. Те бяха изпратени с много обич от преподаватели, родители и приятели. Децата танцуваха и пяха, облечени с костюми, специално изработени от детската градина от техните учителки.

В края на тържеството Севджан Моллабекир, ръководител на проекта на Програма ЗОВ в Пловдив, и Стефка Симеонова, образователен експерт по проекта, раздадоха на децата ранички с логото на програмата. Този красив и полезен подарък зарадва много бъдещите първокласници и те споделиха, че вече нямат търпение да тръгнат на училище.

ДГ „Лилия“ е разположена в центъра на Столипиново и 100% от децата, които се обучават там са от ромската общност. Главното предизвикателство в работата на педагозите е свързано със слабото владеене на български език от населението на квартала.  Ето защо голяма част от дейностите по програма ЗОВ в Столипиново бяха насочени към допълнително изучаване на български език. Чрез използване на различни иновативни методи за работа като ролеви игри, участие в драматизации по приказки, декламации, викторини и др., децата имаха възможност да обогатят своята реч. В тази връзка със средства по проекта бяха закупени и различни образователни материали - игри, детски книжки и учебни пособия.  

В рамките на проекта бяха организирани и разнообразни художествени изпълнителски дейности. Децата бяха стимулирани да изявяват своите актьорски умения, тъй като по този начин те се научават активно да използват езика в различни ситуации, доста сходни в тези в реалния живот.

Виж повече