2017-08-01
Здравна кампания по въпросите на детското здраве се проведе през последните десет дни на месец юли в пловдивския квартал Столипиново. Кампанията включваше срещи и разговори с роми от най-бедната част на квартала (около ул. "Шумен"), както и беседи с родители на ромски деца от Детска градина „Лилия“.
При срещите си с местните хора из улиците на квартала здравната медиаторка Гюлезар Садък засегна темата "Детско здраве, ваксини и педиатрични услуги". Местните хората задаваха въпроси както във връзка с отглеждането на децата, както и по различни социални теми. Държавата покрива здравните осигуровки на лица с право на отоплителни помощи и една особено дискутирана при срещите на Гюлезар с хората в района бе темата за стартиралата кампания за подаване на заявления за такива помощи. Поради това че не могат да пишат и са неграмотни, някои роми се нуждаят от помощ при попълването на подобни заявления.
В рамките на здравната кампания се проведоха и родителски срещи в ДГ „Лилия“, където 100% от децата са от ромски произход. Ромските родителите бяха запознати с принципите на здравословното хранене при децата на възраст от 3-7 години.
В хода на цялата кампания бяха раздадени брошури за здравословното хранене на децата. Те бяха осигурени от Районната здравна инспекция - Пловдив, които активно подкрепят здравните дейности по проекта.
Засега здравната медиаторка Гюлезар Садък провежда своята работа единствено на терен, сред населението на квартал Столипиново, тъй като сградата на здравния център, предвидена по проекта, все още не е построена. В момента са в ход процедурите за избор на изпълнител на строителните дейности. Очаква центърът да бъде открит в края на тази година.
2019-05-03
Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.
Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.
За педагозите в сферата на предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.
2019-04-29
Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително, в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.
Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.
Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.
В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.