Ваканцията на децата от кв. Кошарник започна с Лятно училище

2016-07-29

23 четвъртокласници от квартал Кошарник, Монтана прекараха незабравими дни в лятното училище, организирано за тях по Програма ЗОВ.

На децата скоро им предстои да продължат образованието си в градски училища и за тях беше много полезно да имат занимания пред лятната ваканция. Обучението по български език и математика се редуваше със занимания по физическо възпитание и игри. Две трети от децата редовно участваха в допълнителното обучение в ОУ „Георги Бенковски“.

Момичетата и момчетата посетиха Пето СОУ “Христо Ботев”, Седмо СОУ „Проф. д-р Асен Златаров“ и Осмо СОУ „Отец Паисий“. Те се чувстваха комфортно в класните стаи, където ще бъдат през новата учебна година. Бяха впечатлени от изложбите с награди на техни възпитаници и таблата на отличниците. Физкултурният салон и плувният басейн се очертават като любимо място за момчетата.

Благодарение на достъпните беседи на уредниците в Регионалния исторически музей – Монтана, децата научиха интересни факти от миналото на града. Повечето от четвъртокласниците за първи път в живота си стъпиха в Античната крепост, Лапидариума и етнографската сбирка “Михайловата къща”.  С положителни емоции те си спомнят разходката до язовир “Огоста”, игрите в Слънчевата градина и вкусната пица. Разказът на Мариела Живкова – управителна „Регионално депо за отпадъци-Монтана“ ЕООД, им даде базови познания за екологосъобразното поведение. Всички тези дейности приобщават децата към живота на града и обществените изяви като равноправни малки граждани на град Монтана.

Седем от ромските деца дълго ще разказват и за екскурзията във Враца и посещението на пещерата “Леденика”, е сигурен Веселин Лаков – председател на партньорското читалище „Звезда 2007” – Монтана. Той и образователните медиатори Бисер Андреев и Янко Евгениев, Мария Георгиева – помощник-директор на училището в кв. Кошарник, и медицинският фелдшер Екатерина Лъчезарова придружаваха децата.

Лятното училище завърши с парти. Децата получиха полезни подаръци. Комплекти с тетрадки, помагала, моливи и флумастри им връчи Лозка Никова - гл. експерт „Училища и обслужващи звена“ в Община Монтана, която е консултант по проекта. Организацията и провеждането на лятното училище премина под ръководството Александър Герасимов – директор “Хуманитарни дейности” и координатор “Образование” по проекта.

Последни новини в тази категория

Обмен за добри практики по Програма ЗОВ

2019-05-03

Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.

Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.

За педагозите в сферата на  предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.

 

Виж повече

Да поговорим за трафика на хора

2019-04-29

Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително,  в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.

Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще  служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.

 Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.

 В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.

Виж повече