Как да подготвим детето за детската градина

2018-10-08

Беседа за адаптацията на децата в детската градина, за здравословното им хранене и изграждането на трайни навици се проведе в Детска градина “Пролетна дъга” в Шумен. В нея се включиха 16 родители на деца, които посещават филиала на градината в квартал “Млада гвардия”.

Тръгването на детска градина е труден период както за родителите, така и за децата, затова е нужно повече търпение, за да свикнат с новата ситуация. За родителите е важно да са спокойни и да не предават своето напрежение върху децата. “Необходимо е да им се отделя повече време вечер, когато се приберат от детската градина, за да наваксат липсата на мама и татко през деня”, посъветва ги педиатърът д-р Полина Миленова от Диагностично-консултативния център в Шумен.

По време на беседата бе обърнато внимание и на здравословното хранене като един от начините за изграждане на имунитет у децата и профилактика срещу различни заболявания особено през есенния сезон в момента и простудите. Медицинските сестри Нина Чобанова и Кремена Тодорова също участваха в разговорите с родителите. “Колкото повече плодове и зеленчуци се включат в храната на децата, толкова по-силен имунитет ще изградят и по-малко ще боледуват”, посъветва ги сестра Чобанова.

Здравното обучение на родители от филиала на Детска градина “Пролетна дъга” е част от планираните дейности в направлението “Здравеопазване” по проекта на Община Шумен “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция”, изпълняван по Програма ЗОВ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Последни новини в тази категория

Обмен за добри практики по Програма ЗОВ

2019-05-03

Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.

Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.

За педагозите в сферата на  предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.

 

Виж повече

Да поговорим за трафика на хора

2019-04-29

Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително,  в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.

Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще  служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.

 Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.

 В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.

Виж повече