Изнесена приемна помага на родители и ученици във Ветово

2017-10-09

Родители и ученици, както и преподаватели потърсиха консултации в изнесена приемна за родители на 9 октомври  в читалището в гр. Ветово. Консултации и съвети бяха давани от психолог и социален педагог, подпомогнати от образователния медиатор на СУ "Васил Левски".

Приемната е от една от дейностите, които се осъществяват от Сдружение БРТИМ, партньор в района ни в Русе по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички), финансирана от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Приемната се провежда ежемесечно на място в 9 училища в общините-партньори на проекта (Русе, Ветово и Иваново) и предоставя възможност за надграждане на родителския капацитет на родители от ромската общост и другите, живеещи в сходно на тяхното положение. През изминалите месеци беше разширен обхватът на дейността и усилията на експертите бяха насочени освен към родители и към ученици и педагогически специалисти.

Приемната на 9 октомври имаше различен формат, на нея присъстваха и гости - ръководителят на Швейцарския офис за сътрудничество Ролан Питон, ръководителката на Програма ЗОВ Ирина Файон и Черасела Баника, ръководителка на проекта за социална интеграция на роми и други уязвими групи в Румъния, също финансиран в рамките на Швейцарския принос към разширения ЕС. Присъстваха също представители на екипа за управление на проекта от Община Русе и заместник-кметът на Община Ветово Ивайло Кадишев.

По-късно същия ден в Община Ветово се състоя заседание на Обществения консултативен съвет по ромските въпроси, създаден в края на 2016 г. в рамките на проекта. В съвета, създаден със Заповед на кмета на Община Ветово, членуват двамата заместник-кметове, представители на различните общости, представени в общината - татари, турци, роми миллет и роми бургуджии, представители на неправителствения сектор и бизнеса. Съветът е консултативен орган, който има за задача да подпомага ръководството на общината при прилагане на интеграционните политики, насочени към ромите и другите уязвими групи. Дейността на съвета се подкрепя от експертите на Сдружение БРТИМ, които имат за задача да укрепят и капацитета му, както и да подопомагат с експертиза отделните му членове.

Основните въпроси, дискутирани по време на заседанието, се отнасяха до образованието и честите отсъствия от училище на учениците от бургуджийската общност. Темата е изключително чувствителна за ръководството на общината. Членовете на Обществения съвет се събират за втори път, за да обсъдят с какво могат да помогнат за подобряване на посещаемостта в училище.  Образователният медиатор Илия Янакиев представи дейността си през последните месеци в училището и в общността.

Последни новини в тази категория

Обмен за добри практики по Програма ЗОВ

2019-05-03

Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.

Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.

За педагозите в сферата на  предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.

 

Виж повече

Да поговорим за трафика на хора

2019-04-29

Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително,  в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.

Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще  служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.

 Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.

 В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.

Виж повече