Информационна кампания в квартал “Огоста” в Монтана

2016-08-03

Здравни медиатори от проект „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана“ проведоха информационна кампания в квартал “Огоста”.

Целта на кампанията беше да се засили ролята на медиаторите в община Монтана и те да се преврънат в ресурс за въздействие и помощ сред уязвими групи за изпълнение на дейностите по проекта. Тази кампания е подготвителна фаза на предстоящата ни работа в ромските квартали. Вярвам, че утвърденото доверие на хората към нас, ще ни отвори врати за ефективно изпълнение на предстоящото през есента картографиране.” – категоричен е Петър Цветанов. Той е председател на Управителния съвет на Националната мрежа на здравните медиатори, която е партньор по проекта и нейн координатор. Чрез картографирането ще се установи здравният статус на ромите, заболеваемостта, рисковете за здравето.

В импровизиран пункт бяха разпространени брошури, предоставени от РЗИ -Монтана. На достъпен език те поднасят важна здравна информация. На място здравен медиатор определяше индекс на телесна маса, а хората в риск бяха консултирани за превенция на сърдечно-съдовите заболявания и последиците от хипертонията. Паралелно с това бе популяризиран проекта и предстоящите дейности – картографиране, работа с подрастващи и семейства, безплатни медицински прегледи. Като много полезни бяха оценени консултациите на младите майки за нуждата от имунизациите. Те получиха имунизационни календари. Всеки желаещ можеше да направи проверка на здравния си статус.

В посещения по домовете четиримата здравни медиатори - Петър Цветанов, Валерия Белова, Елизабет Каменова и Соня Руменова осъществиха и индивидуални консултации по различни казуси.

Медиаторите споделяха и информация за целевите помощи за първокласниците, които в момента са актуална тема. Основното в тези разговори бе посланието за огромното значение на образованието за подобряване на живота на общността.

Предстоят информационни кампании и в другите две локации на проекта - квартал Кошарник, където живее компактно ромско население, и с. Габровница. Националната мрежа на здравните медиатори ще положи усилия да повиши информираността и чувствителността на ромската общност по отношение на здравна профилактика. Ще бъде поставен фокус върху здравето на жените и децата и ще бъде улеснен техният достъп до първични здравни грижи.

 

Последни новини в тази категория

Обмен за добри практики по Програма ЗОВ

2019-05-03

Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.

Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.

За педагозите в сферата на  предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.

 

Виж повече

Да поговорим за трафика на хора

2019-04-29

Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително,  в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.

Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще  служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.

 Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.

 В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.

Виж повече