2019-04-03
74 ученици от първи до четвърти клас на Обединено училище “Христо Ботев” – с. Ивански се включиха в двудневна екскурзия, организирана по проекта на Община Шумен в рамките на Програма ЗОВ. Целта бе децата да се запознаят с културно-историческото наследство, да допринесе за обогатяване не техните знания в свободното време и да подпомогне социалното им включване.
Учениците посетиха природния парк Шуменско плато и Астрономическата обсерватория. С огромен интерес разгледаха изложбената зала с богата експозиция от стари уреди и прибори по астрономия и физика. Изслушаха увлекателната беседа на докторанта към ШУ Станислава Тодорова, която им разказа много любопитни факти за планетите в Слънчевата система. След това имаха възможност да погледнат слънцето през специален слънчев телескоп на покрива на обсерваторията.
По-късно, заедно със своите ръководители, децата посетиха и Мемориалния комплекс “Създатели на българската държава”, посветен на 1300 години от създаването на България. От разказа на екскурзовода те обогатиха своите знания по история, припомниха си за хан Аспарух, за приемането на християнството, за управлението на цар Борис и за Златния век на цар Симеон.
Въпреки хладното време пътуването по платото продължи до Шуменската крепост, една от най-известните забележителности в региона. Най-голям интерес у децата предизвика възстановената кула на крепостта, от която се разкрива красива гледка към града и природния парк.
Във втория ден от екскурзията учениците посетиха варненския делфинариум, където с голямо любопитство наблюдаваха специално подготвена програма. Много се радваха на играта на делфините и на шоуто с новороденото делфинче. Денят бе наситен с много емоции особено при срещата след това с животните във варненския зоопарк.
За повечето от децата тази екскурзия бе първа среща с морето. Там, на брега, те за първи път видяха кораби и чуха корабна сирена – преживявания и впечатления, които ще оставят незабравим спомен.
2019-05-03
Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.
Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.
За педагозите в сферата на предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.
2019-04-29
Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително, в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.
Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.
Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз - 080020100.
В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.