Official events

Заключителна конференция: Програма ЗОВ се доказа като добре работещ модел

2019-06-27

Опитът от изпълнението на Програма ЗОВ показва, че интегрираните здравни, образователни и социални услуги дават изключително добри резултати, когато са прилагани ефективно и са точно адресирани спрямо конкретните нужди на населението на дадена община. Това е оценката на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, която той направи на заключителната конференция на Програмата на 25 юни 2019 в София.  

В приветствието си към участниците в заключителното събитието посланикът на Швейцария Мюриел Берсе Коен отбеляза отличното сътрудничество между институции и общини. Тя припомни, че Програма ЗОВ е дала началото на промяната на важни политики за образование и здравеопазване. Като следваща стъпка тя подчерта нуждата от устойчивост и да се работи активно с родителите, които да виждат смисъл и нужда от образованието на децата си.

В дискусиите участваха заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева и Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, представители на министерските работни групи от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването.

Усилията на Програма ЗОВ са насочени към деца и млади семейства от уязвими групи в Пловдив, Русе, Бургас, Монтана, Сливен и Шумен, които живеят крайно бедно в затворени и изолирани общности. От българска страна основен партньор по Програмата е Министерството на труда и социалната политика, като участват още министерствата на здравеопазването и образованието и науката. Общата стойност на Програма ЗОВ е 8 088 500 швейцарски франка, като швейцарският принос е 6 920 000, а съфинансирането от трите министерства е 15%.

Успешно бяха изпълнени шест интегрирани проекта с общо 30 партньори - училища, детски градини, здравни центрове, НПО и др. ЗОВ утвърди следните стратегически принципи на работа : паралелни дейности в областта на образованието, здравеопазването, културата и инфраструктурата за една и съща уязвима общност, и работа през централните и местните институции, като те остават основните стълбове на политики и услуги за уязвими и носят основната отговорност за подобряване на благосъстоянието на тези граждани.

Накратко резултатите от Програма ЗОВ:
* 28 построени/обновени училища, детски градини и здравни кабинети;
48 обучени здравни и образователни медиатори;
* 700 обучени педагози и медиатори;
*  5 028 деца от 3-10 г. в нови групи и допълнителни занимания по български език;
* 10 276 родители, участвали в консултации и срещи за мотивация (образователна медиация);
* 13 796 деца и родители, участвали в културни и спортни събития;
* 23 471 ОПЛ, педиатрични, гинекологични прегледи и скрининги;
* 19 665 бенефициенти на кампании и събития, групи за поддръжка;
* 15 012 индивидуални информционни здравни консултации и срещи (здравна медиация)

Вижте още резултати в презентацията на екипа по управлението на ЗОВ.

Важен акцент в дискусиите бяха научените уроци и устойчивостта на Програмата. Ето част от отправените препоръки в оценката на програмата:
* Продължаване на работата в партньорства, като общините остават главната отправна точка с конкретни и прагматични интервенции за социално включване, базирани на реални и точни данни по места;
* Използване на подход на работа от Звеното за управление на програмата, който подкрепя и гради капацитета на всички партньори, а не само контролира и „наказва“ за направени грешки; фокус върху интегрирания подход, където образование и здравеопазване съжителстват, с възможност за включване и на заетост; продължаване на реформите на ниво политики;
* Прецизно планиране на дейности, намаляващи риска за осигуряване на ефективност и устойчивост;
* Последователно включване на ромите в разработването и изпълнението на проекти.

Общо бе виждането, че благодарение на съвместната работа с държавните институции и местните власти повечето от дейностите са вече устойчиви с подкрепата на държавни делегирани бюджети, насочени към общините. Много от другите дейности ще бъдат подкрепени от национални програми, европейски оперативни социални и образователни програми след 2020 година, както и чрез Норвежкия финансов механизъм.

 

Вижте тук всички презентации
Видео клипове от конференцията: едно, две, три

See more

Весело тържество за изпращането на бъдещи първокласници в кв. Столипиново

2019-05-31

Бъдещите първокласници от Детска градина “Лилия” в пловдивския квартал Столипиново изнесоха красиво тържество по случай своя последен ден в детската градина. Те бяха изпратени с много обич от преподаватели, родители и приятели. Децата танцуваха и пяха, облечени с костюми, специално изработени от детската градина от техните учителки.

В края на тържеството Севджан Моллабекир, ръководител на проекта на Програма ЗОВ в Пловдив, и Стефка Симеонова, образователен експерт по проекта, раздадоха на децата ранички с логото на програмата. Този красив и полезен подарък зарадва много бъдещите първокласници и те споделиха, че вече нямат търпение да тръгнат на училище.

ДГ „Лилия“ е разположена в центъра на Столипиново и 100% от децата, които се обучават там са от ромската общност. Главното предизвикателство в работата на педагозите е свързано със слабото владеене на български език от населението на квартала.  Ето защо голяма част от дейностите по програма ЗОВ в Столипиново бяха насочени към допълнително изучаване на български език. Чрез използване на различни иновативни методи за работа като ролеви игри, участие в драматизации по приказки, декламации, викторини и др., децата имаха възможност да обогатят своята реч. В тази връзка със средства по проекта бяха закупени и различни образователни материали - игри, детски книжки и учебни пособия.  

В рамките на проекта бяха организирани и разнообразни художествени изпълнителски дейности. Децата бяха стимулирани да изявяват своите актьорски умения, тъй като по този начин те се научават активно да използват езика в различни ситуации, доста сходни в тези в реалния живот.

See more

Монтана представи резултатите от изпълнението на проекта по Програма ЗОВ

2019-05-27

Резултатите от изпълнението на проекта „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана“, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество по Програма ЗОВ (Здраве и Образование за Всички) бяха представени на заключително събитие.

И кметът на Община Монтана Златко Живков, и ръководителката на Звеното за управление на програмата Файон припомниха трудното начало на проекта, но подчертаха отличното му изпълнение. „Монтана се нареди на първите места сред партньорите ни,” посочи г-жа Файон. Тя благодари на местния екип, като изтъкна важен аспект на проекта в Монтана: „желанието, подкрепата на идеята, която е в обществена полза и за добро, силната отдаденост на каузата. Без политическа воля и лидерска подкрепа с каквито и средства да разполагаме, колкото и добри професионалисти да имаме, нещата няма да се случат.”

30-минутен филм представи развитието на проекта и илюстрира промяната, до която е довел. Най-значимото постижение е новата сграда на ДГ № 8 „Пролет” в кв. „Кошарник”. Красноречив бе контрастът между кадрите, показващи стария неуютен и тесен павилион, в който беше градината, и нерегламентираното сметище, на чието място се издига сега модерната и функционална сграда.

Компонент Образование

През  трите учебни години по компонент „Образование” с координатор Александър Герасимов са формирани и функционирали три групи за допълнителна работа с деца на 3-4 години, в които са бяха включени общо 117 деца, осем групи за допълнителна работа с деца в предучилищна възраст с 211 деца и четири групи за допълнителна работа за подобряване знанията на учениците I-IV клас в училище с 87 ученици. През лятото на 2016, 2017 и 2018 година беше организирано и проведено лятно училище за учениците, завършили IV-ти клас в квартал „Кошарник“ с участието на общо 52 ученици. През трите години са формирани и функционират  девет групи за извънкласни дейности с участието на над 114 ученици. С децата и учениците са работили 13 учители 4 образователни медиатори. Устойчивостта на компонента намира изражение в създадените оптимални условия в ДГ № 8 „Пролет” и в увеличаването на щата й с двама учители и един помощник-възпитател. „Добра практика в НУ „Г. Бенковски” в кв. „Кошарник” е назначаването на образователен медиатор,  каза кметският наместник на квартала Бисер Андреев, който активно работи по проекта.

 

 

Компонент Здравеопазване

За изпълнение на дейностите по компонент „Здравеопазване” бяха изградени три Здравно-консултативни центъра – в кв. „Кошарник”, с. Габровница и ОМЦ – Монтана.  Дейностите на партньорите от Националната мрежа на здравните медиатори бяха насочени към повишаване на здравната култура на ромската общност. Бяха обучени и назначени трима нови здравни медиатори. С формираните 3 женски групи за самопомощ са проведени 60 срещи и 9 дискусии  в групите по приоритетни здравни въпроси. Медиаторите организираха 31 дискусии на здравна тематика с 424 младежи от общността. Те проведоха и 4 здравни кампании на теми:  „Важността да си  здравно осигурен”, „Майчино и детско здраве”, „Чистотата е здраве” и „Ваксинирай се сега”, с които достигнаха до повече от 600 души.

Здравните медиатори и медицински специалисти осъществиха 60 посещения на маргинализирани семейства с деца от 0 до 3 г. за изпълнение на превантивна грижа, консултации по въпроси  за отговорно родителство, контрацепцията и мотивация за участие в профилактичните прегледи. От декември 2017 г. до април 2019 г. бяха извършени 1304 прегледи от ОПЛ и терапевт; 1725  прегледи от педиатър; 1092 профилактични АГ прегледи; 166 прегледи на млечна жлеза; 305  прегледи на бременни жени за проследяване на бременността, изследване и консултиране. По преценка на лекарите, за да се достигне до правилната диагноза, бяха направени 252 бр. лабораторни изследвания; 72  рентгенови изследвания, от които 29 мамографии; 137 цитонамазки; скрининг за сифилис на 73  души. Бяха консултирани с други специалисти 64 деца и възрастни, а акушер-гинеколозите извършиха амбулаторни манипулации на 8 жени, обобщи данните д-р Валерия Тодорова – координатор на компонент „Здравеопазване”.

Петър Цветанов от Националната мрежа на здравните медиатори подчерта, че устойчивостта на проекта по този компонент се изразява в това, че към Община Монтана продължават да работят петима здравни медиатори. Те ще съдействат на лекарите да извършват медицински прегледи в общността, ще продължат здравнообразователни дейности, национални и общински профилактични програми. 

За проекта в Монтана

Общата стойност на проекта възлиза на 2 592 126 лв. Той бе осъществен от март 2016 г. до април 2019 г. Партньори на Община Монтана бяха ЦДГ № 8 „Пролет” и филиала в с. Габровница, ДГ № 5 „Дъга”- Монтана, Читалище „Звезда 2007”, ОУ „Георги Бенковски“ – Кошарник, ОУ „Св. св. Кирил и Методий” – с. Габровница, I ОУ „Св. св. Кирил и Методий”– Монтана; Националната мрежа на здравните медиатори и Комплекс за здравни и социални услуги „Св. Мина”- Монтана.

See more

Директорка на училище от Програма ЗОВ бе наградена на 24 май

2019-05-25

Бисерка Фильова – директор на Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ – Габровница, беше удостоена с Почетната значка на Община Монтана. Поводът е празникът 24 май, а причината – нейният безспорен принос за образованието, обяви кметът Златко Живков, който й връчи високото отличие. 

Г-жа Фильова вече 23 години оглавява училището, което е част от Програма ЗОВ. В ОУ «Св. св. Кирил и Методи» се обучават близо 190 деца от най-голямото село в общината и от съседните Вирове и Безденица, като само само три от тях са от български произход. „Да се работи в него е предизвикателство всеки един ден“, каза г-жа Фильова. „Дължа наградата и на професионализма на моите колеги, които винаги са ме подкрепяли. Заслуга за наградата ми имат също и децата. От тях научих, че винаги трябва да се раздаваме безрезервно и всеотдайно, да вярваме в своята кауза, да преследваме мечтите си, въпреки трудностите да не се поддаваме на отчаянието и винаги да продължаваме напред.“

Възпитаниците на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Габровница, бяха малка, но колоритна група в празничното шествие, което премина по централния булевард на Монтана в Деня на българската просвета и култура и славянската писменост. Те вървяха след трибагреника, а начело на групата по стара традиция бяха отличниците.

Над 2000 ученици, учители и културни дейци дефилираха и аплодираха празничния концерт на Община Монтана на централния площад жеравица. Сред тях се открои и друго партньорско училище по Програма ЗОВ – I ОУ „Св. св. Кирил и Методий“. Възпитаниците му бяха водени от малки черноризци, носещи буквите от глаголицата около своя учител Теодор Асенов, в чиито ръце бе огромно слънце, символизиращо знанието. Училището наскоро отбеляза 140-годишнината от своето основаване, което поставя началото на образователната традиция в Монтана. Затова то бе и обект на медиен интерес и бе включено в сутрешния блок на Нова телевизия.

See more

Деца разказват с песни и танци какво е България

2019-05-23

Богата програма от народни песни и танци поднесоха на гостите на своя фолклорен събор „Това е България” децата, учителките и персонала на Детска градина № 5 „Дъга”. Детското заведение е партньор на Община Монтана по Програма ЗОВ (Здраве и Образование за Всички).

Облечени в пъстри носии на фона на декор от чипровски килими, те представиха любими фолклорни творби и нетолкова популярни песни. Креативните учителки и директорката Иванка Христова разкриха творческия си потенциал като пяха и танцуваха със своите възпитаници. Посланието на концерта, че България е уникална със своите традиции и духовност, прозвуча като увертюра към предстоящия празник 24 май. Отзвук от деня на Свети Константин и Елена беше нестинарски танц, включен в концерта.

Народното веселие продължи на фона на духова музика, както повелява обичаят в Северозапада. Не само нематериалното културно наследство зарадва сетивата на публиката. Майки и баби бяха приготвили дъхави погачи, баници и характерни за традиционната кухня на региона ястия, за да приобщят чрез трапезите домакини и гости. Участието на родителите затвърди впечатлението, че детската градина е своеобразно ядро на една голяма общност в ж.к. „Пъстрина”.  В нея растат заедно и се обучават всички деца. По проекта „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана” тук през допълнително обучение преминаха ромски деца.

Артистични гости на празника бяха солистки на Фолклорна формация „Торлашки напеви” и танцовият състав към V-то СУ „Христо Ботев”, където наесен ще постъпят децата от подготвителна група. Приемствеността между училището и детската градина е добра традиция, която продължава десетилетия. Кметът на Община Монтана Златко Живков, както координаторът на компонент „Образование” по Програма ЗОВ Александър Герасимов, представители на местната администрация и РУО – Монтана, също присъстваха на колоритния празник. Част от тях бяха спазили препоръчителния дрескод, анонсиран в поканите – българска национална носия.

See more

Заедно на Гергьовден: изложба в гр. Куклен

2019-05-07

Изложба приложно изкуство бе открита днес в сградата на фондация „Инди-Рома 97“ в гр. Куклен по случай Гергьовден, общ празник за българи, роми и турци.

Албена Костадинова, председател на ромската фондация, която е партньор на проекта на Програма ЗОВ „Всички заедно: за по-добро образование и здраве“, подчерта, че творческите занимания засилват интереса на ромските деца към училището. Само чрез доброто образование ромската общност може да бъде реално интегрирана в българското общество, посочи още тя.

Ромските деца от Куклен често прекарват времето си след училище и в почивните дни в така наречените „творчески занимални“, по време на които те рисуват, моделират, изработват различни предмети и сувенири чрез използването на нетрадиционни материали и техники. Заниманията по изкуства засилват интереса на ромските деца към образователния процес и им помагат да развият своя творчески потенциал. Всичко това води до подобряване на тяхната самооценка. Децата откриват, че в света на изкуството техните умения и идеи стават интересни и значими за околните.

Фондация „Инди-Рома 97“ се стреми да приобщи към заниманията по изкуства и ромските родители, защото по този начин родителите разбират колко важно е доброто образование за бъдещето на техните деца и повишават своето доверие към училището като институция.

Гости при откриването на изложбата бяха Мария Белчева, кмет на Община Куклен, Иван Добрев, директор в КЦМ-Пловдив, общински съветници, директори на учебни заведения в града, учители и родители.

See more

Парти на доброволческите клубове по ЗОВ в Русе

2019-05-02

С парти в края на април приключи осеммесечната дейност на доброволческите клубове, формирани по Програма ЗОВ в две русенски училища - клуб „Вихърчета“ при ОУ „Никола Обретенов“ и клуб  „Слънце“ при ОУ „Алеко Константинов“.  Мястото на дългоочакваното събитие беше офиса на Сдружение БРТИМ – партньор на Община Русе в изпълнението на проекта, финансиран от Програма ЗОВ.

Срещата между доброволците от двата клуба беше вълнуваща. Децата споделиха помежду си какво са преживели през изминалата година и какви добри дела са извършили. Всеки клуб изработи табло със снимки, на които са запечатани най-важните моменти от работата му. Таблата ще бъдат окачени на видно място в училищата, за да напомнят за извършеното и да мотивират за нови доброволчески инициативи.

Доброволците оставиха спомен за себе си и в двора на Сдружение БРТИМ, като засадиха там красиви розови храсти, които скоро ще разцъфтят. С особено нетърпение те се включиха в организираното специално за тях занятие по кулинаротерапия. Задачата беше сами да приготвят почерпка за събитието и да я сервират и те отлично се справиха с нея. Накрая доброволците получиха грамоти за активно участие в доброволческата дейност. Те споделиха, че са горди от участието си в клубовете и много биха искали да продължат да бъдат доброволци.

Събитието приключи на открито, където децата от двата клуба отправиха своето послание: „Доброто винаги се връща. Доброто променя света. Правете добро, без да чакате отплата“. Балоните, на които доброволците бяха написали добри думи, полетяха в небето, за да отнесат това послание към хората.

От Сдружение БРТИМ и Програма ЗОВ пожелаваме на тези прекрасни ученици с добри сърца успешно завършване на учебната година. Вярваме, че интензивната работа с тях през изминалите месеци  ги направи малко по-отговорни и чувствителни към доброто и се надяваме да предадат на своите съученици и приятели духа на доброволчеството.

See more

Пътуване в Румъния за обмяна на опит по Програма ЗОВ

2019-04-24

Представители на общини и партньорски организации, които изпълняват проекти за социалното включване на роми и други уязвими групи в рамките на Програма ЗОВ участваха в срещи и дискусии в Румъния на 17 и 18 април за обмяна на опит с Румънско-Швейцарската програма, Фонд за ромско включване. В 35-членната група имаше представители на министерствата - партньори по проекта – Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката, както и екипа за управление на Програмата.

В първия ден на събитието в Букурещ се състоя семинар, организиран от Румъно-швейцарската програма. Повече от 20 участници от румънска страна – експерти и представители на неправителствени организации от Швейцария - чрез румънските си офиси в страната, изпълняващи проекти за интегриране на ромите - представиха своите методи и мерки на работа. Румънските колеги осъществяват предимно работа на терен чрез различни образователни, общностни и социално-здравни мерки, услуги и дейности, като дейностите не са институционализирани и не се работи с министерства и общини. С презентации и по време на дискусиите те запознаха българските участници с основните резултати от дейността си които се фокусират върху извънкласни занимания, програма Втори шанс, работа с родителите, социално-здравни мерки – кампании, превантивни мерки и здравна медиация, професионална подготовка на роми и социални жилища. Представителите на българската делегация акцентираха институционалния подход по Програма ЗОВ в България и устойчивостта, която е осигурена за проектните дейности на местно ниво. Всеки от шестте български проекта, финансирани по Програма ЗОВ беше представен в паралелните сесии – съответно в направление „Образование“ и направление „Здравеопазване“.  

Българските участници научиха повече за качествени и иновативни  методи за работа с деца в извънкласни занимания, за обхват и работа с родителите и с общността и активизирането на местни ромски лидери. Румънските участници се запознаха с българския опит за сътрудничество с министерства и механизма за правене на политики заедно с тях в работни групи, както и за финансирането на образователни дейности и програми през делегирани бюджети и национални програми. Някои интересни за българите констатации са: повечето румънски ромчета говорят добре румънски и няма езикови бариери за тяхното обучение; здравните медиатори са по закон само жени – нещо, което е най-малкото спорно поради факта, че младите мъже роми, остават необхванати в процесите на семейното планиране.

По време на втория ден на обмяната на опит част от българската група посети Гюргево за участие в организирани срещи в 10-то училище и в Община Гюргево. Обсъдени бяха бъдещи съвместни начинания за обмен между училища и за работа с уязвими групи. На срещата с общината българските партньори видяха едно активно отношение към ромската тема и особено към програми като втори шанс за образование на незавършили или прекъснали образованието си, както и за социални жилища и инфраструктурни програми около Гюргево.

Двудневното събитие даде възможност за по-добро опознаване, създаване на партньорства и за споделяне на възможности, опит и научени уроци. То беше отлично координирано и осъществено от Сдружение „Българо-румънски трансграничен институт по медиация“ – партньор на Община Русе по Програма ЗОВ.

See more

Лазарица в Основна училище „Никола Обретенов“ в Русе

2019-04-21

В седмицата преди Цветница доброволците от клуб „Вихърчета“ към ОУ „Никола Обретенов“ отново показаха любовта си към народните традиции. След като в началото на годината представиха обичая Бабинден, този път те поканиха учители и съученици на Лазаровден.

Празникът беше предшестван от усилена подготовка. Доброволците изработиха постери, направиха сценарий, избраха песни и репетираха, за да се представят по най-добрия начин. Те поканиха за участие деца от IIIа и IVа клас, за да могат по този начин да предадат опита и ентусиазма си на по-малките си съученици.

Малките артисти пяха и танцуваха пред препълнена зала. Те разказаха за обичая лазаруване, след което представиха начина, по който той се е изпълнявал в миналото. Изпяха няколко лазарски песни, придружени с характерните за празника танци. Звънките гласове на лазарките се чуваха надалеч и вещаеха здраве и благополучие. Публиката възнагради изпълнителите с бурни овации.

С празника Лазаруване Доброволчески клуб „Вихърчета“ приключва дейността си по модул 4 от програмата си за работа  – „Земята – нашият дом”. Възстановката на обичая лазаруване е друг поглед към нашата връзка с природата.

Дейността „Сформиране на доброволчески клубове” се изпълнява от Сдружение БРТИМ и  е част от проект „Интегриран подход на Община Русе за интегриране на ромите и други уязвими групи на територията на общини в област Русе“, финансиран по Програма ЗОВ.

See more

Празнична вечер по проекта по Програма ЗОВ в Шумен

2019-04-19

Община Шумен и партньорите по проекта “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” организираха на 19 април заключителна празнична вечер  по повод приключване на работата по проекта.

Повече от 400 души – гости, участници, деца и ученици, родители, учители и партньори се събраха в Драматично-кукления театър “Васил Друмев”, за да се запознаят с постигнатите резултати и да се насладят на прекрасните изпълнения на децата от ДГ “Пролетна дъга” и Обединеното училище “Христо Ботев” в село Ивански. За пореден път те се радваха на топлото и приятелско отношение на техните връстници от СУ “Сава Доброплодни”, които отново ги поздравиха този път с изпълнения на танцовия състав “Луди млади” с ръководител Борис Иванов. Подарък за партньорите и за публиката бе и концертът на Веселин Маринов.

Гости на празничната вечер бяха кметът Любомир Христов и ръководителят на Звеното за управление на Програма ЗОВ Ирина Файон, която поздрави участниците за успешното изпълнение на дейностите по проекта.

Проектът е насочен към социалното приобщаване на роми и други уязвими групи от кварталите “Млада гвардия”, “Еверест”, “Витоша” в Шумен и в село Ивански. За успешното реализиране на дейностите по него в продължение на две години и половина работиха учители, социални работници, доброволци и медиатори, университетски преподаватели, лекари, медицински сестри и експерти от общината под ръководството на управляващия орган от Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката. Целевата група са деца до десет години, защото социалното приобщаване започва от най-ранна възраст, а семействата имат ключова роля за пълноценното интегриране на малцинствата. Здравни медиатори, доброволци и сътрудници съставиха обща картина на социалния статус на населението. Картотекираха бременните жени, младите хора, които не са обхванати  от задължителните медицински прегледи, както и малките деца, които нямат задължителните имунизации. Осигурен беше по-лесен достъп до здравни услуги и профилактични прегледи. Благодарение на работата по проекта беше намален процентът на деца и ученици, които рано отпадат от градина или училище.

 Организираните допълнителни занимания в летните, наваксващите и уикенд училищата дават добри резултати, защото помагат за затвърждаване на знанията и попълване на пропуските. Създадени бяха училища за родители, които да мотивират и да подготвят младите хора да бъдат по-добри родители. Изградена е удобна и модерна образователна среда в детската градина в Шумен и в училището в Ивански, изцяло обновена е здравната служба в селото.

Проектът на Община Шумен “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” се реализира по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
 

See more

Монтана отбеляза Международния ден на ромите

2019-04-08

С колоритен концерт завърши поредицата от събития, посветени на Международния ден на ромите - 8 април. Голямата зала на Драматичния театър „Драгомир Асенов” в Монтана едва побра публиката, проявила интерес към изявата, станала вече традиционна. В приветственото си слово кметът Златко Живков изтъкна резултатите, постигнати от работата по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички). Градоначалникът обаче подчерта, че грижите за подобряване живота на ромската общност не са само проектни инициативи, а неразделна и постоянна част от политиката на Община Монтана през последните две десетилетия.  

Песни, танци и театрални етюди представиха деца, подготвени в извънкласните дейности по проекта „Комплексен подход за ромско включване на Община Монтана”. Младите таланти са от Начално училище „Георги Бенковски” – кв. „Кошарник”, Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” – с. Габровница, І Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” и Народно читалище „Звезда 2007” – Монтана. Заслугата за организацията на концерта е на неговия председател Веселин Лаков.

Публиката изпрати с овации ентусиазираните танцьори, които се обучаваха под ръководството на Бисер Андреев в кв. „Кошарник” и Янко Янков в кв. „Огоста”. Звездите в програмата, които се откроиха с художественото ниво на своите изпълнения, бяха Силвана Тихомирова, Стефка Андреева и Асен Борисов.  Асен, който е възпитаник на елитната Природо-математическа гимназия в Монтана, изненада публиката с новото си амплоа. Талантливият китарист се появи с тромпет, което не е случайно. Напоследък той се изявява с култовия духов оркестър „VIVO Montana”.  

Преди началото на концерта във фоайето на Драматичния театър беше открита изложба с детски рисунки и снимки на ученици, посещавали кръжоците по изобразително изкуство и фотоклубовете по проекта в кварталите „Огоста” и „Кошарник”.

Програмата за отбелязването на 8 април включваше още спортни събития – турнири по шах, тенис на маса и спортен бридж, футболни мачове, и състезание между ромските жени за най-вкусна баница.

See more

Детска градина „Пролет” посрещна „патронния” си празник

2019-03-27

Настъпването на пролетта е двоен празник за екипа и малчуганите от детската градина в ромския квартал „Кошарник” – Монтана, защото тя носи името „Пролет”.

И тази година това бе повод възпитаниците й да представят художествена програма пред своите родители. Светлата и просторна зала за общностни срещи на построената по Програма ЗОВ детска градина беше препълнена от развълнувани майки и татковци, баби и дядовци. В приветствието си към тях директорката Емилия Коцева помоли да бъдат снизходителни към евентуални грешка на малките артисти, защото много от тях са отсъствали поради заболяване през студения сезон, и са се включили по-късно в подготовката на празника.

В сценария се редуваха песни, танци и стихчета, посветени на сезона, на прелетните птици и типичните за него цветя. С вдъхновение ги изпълниха момичета и момчета на възраст от 3 до 6 години, пременени в най-хубавите си дрехи. Появата на пролетта, в чиято роля се превъплъти младата учителка Жанета Ангелова, предизвика оживление сред децата. А игра с публиката, която постави на изпитание познанията на родителите за пролетните цветя, беше забавен акцент в концерта.

Специален гост на празника беше Александър Герасимов – директор „Хуманитарни дейности” в Община Монтана, който е и координатор по компонент „Образование” на проекта „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана”, изпълняван в рамките на ЗОВ.

See more

New Education and Health Centers Open Doors to the Locals in Stolipinovo

2019-03-25

Around 1 000 children in Stolipinovo, Plovdiv Municipality will have extracurricular lessons, arts workshops and sports in the first Education Center and thus improving their chances for a better future. Newly built and equipped Health Center will respond to healthcare needs in this largest Roma neighbourhood in Bulgaria and Europe. Both centers are built with Swiss support under the ZOV (Health and Education for All) Programme, one of the largest in the Swiss contribution to Bulgaria.

The Ambassador of Switzerland, Muriel Berset Kohen, and the Mayor of Plovdiv, Ivan Totev, will officially open the new Education and Health Centers on 26 March 2019 (Tuesday). Representatives of the three ministries-ZOV partners – Labour and Social Policy, Education and Science, and Health – will attend the symbolic cutting of the ribbon ceremony.

With a budget of nearly 1,1 million leva, the ZOV project of Plovdiv Municipality works with children and young women in Stolipinovo and the adjacent town of Kuklen creating new opportunities for them through better access to education and healthcare. Several hundreds of children improved their knowledge of Bulgarian and other subjects in new after school programmes. Most of these Roma visited for the first time in their lives, theatre performances, museums and art exhibitions. Many of the locals, the project accessed in nearly 40 health campaigns, had their first medical checks.

The ZOV Programme of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme has been working in five other large regional centers - Montana, Sliven, Ruse, Shumen and Burgas, where municipalities are partnering with schools, kindergartens, medical centers and NGOs. The total budget amounts to 8, 1 million Swiss francs, of which 85% is the Swiss co-financing. The ZOV Programme uses simultaneous healthcare and education measures to improve the lives of most marginalized Roma children, young women and families, responding to their concrete needs. ZOV combines the infrastructure – building and renovating kindergartens, schools, community centers and health facilities – with the permanent commitment of teachers and doctors, health and educational mediators working with Roma. 

The results are encouraging: nearly 5,000 children involved in extracurricular classes and more than 370 new children enrolled in schools and kindergartens; nearly 20, 000 people reached by health campaigns, individual consultations and medical checkups. Although the numbers are impressive, more important are Roma improved life conditions, as well as the investment in their better future. Next to the concrete results, the ZOV Programme developed a successful pilot model of social inclusion, which can be followed in other regions and communities of vulnerable people.

The four-year Programme works closely with local and central institutions to continue the best practices and multiply its working integrated approach after its completion in June 2019.

For more information: www.zovprogramme.bg

About the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme:
The Bulgarian-Swiss Cooperation Programme aims at reducing economic and social disparities in the enlarged European Union, as well as in weak periphery regions in Bulgaria. As agreed in the Bilateral Framework Agreement, 76 million Swiss francs have been committed for Bulgaria in the period 2010 – 2019.

Switzerland is providing support in areas where Bulgaria has claimed great needs for catching up in its development, and in which Switzerland can offer know-how and expertise. The areas cover topics such as security and justice; support to the civil society; social inclusion of minorities and vulnerable groups; environment and infrastructure; promotion of the private sector; research and education (including dual education), as well as support for bilateral partnerships.
More information:  http://www.swiss-contribution.bg/en

 

See more

Здравните медиатори от Монтана, Зайчар и Пирот споделят опит

2019-03-22

Здравните медиатори от Монтана участваха в работни срещи със свои сръбски колеги в Зайчар и Пирот. Срещите на 20 и 21 март са  в рамките на финалната фаза на Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички), изпълнявана по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Освен представителите на Националната мрежа на здравните медиатори (НМЗМ), която е сред ЗОВ-партньорите, в посещението бяха включени здравни специалисти, работещи с уязвимите общности на терен, представители на Звеното за управление на програмата, на Областна администрация и на общината.

Групата се срещна с представители на местната власт, активни неправителствени организации като Дружеството на ромите в Зайчар, и „Тернипе” в Пирот, здравни специалисти, доброволци от целевите общности. Обмен на идеи, представяне на добри практики, свързани с подобряване на достъпа на групи в неравностойно положение до здравеопазване, образователни и социални услуги бяха ключовите теми, които обсъдиха сръбските и български колеги.

Здравните медиатори от Монтана бяха избрани да споделят опита си заради добрите резултати, които са постигнали в работа си по Програма ЗОВ. Петър Цветанов – заместник-председател на НМЗМ, открои постиженията в сферата на здравната превенция, профилактиката и създаването на достъпни здравни услуги за общността. Той подчерта, че специално внимание се отделя на семейното планиране и майчиното и детско здравеопазване.

Програма ЗОВ приключва своята работа през 2019 година, но дейностите ще бъдат поддържани и надграждани по проект на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП), чийто експерти са консултанти по Програма ЗОВ, каза изпълнителният директор на асоциацията д-р Радосвета Стаменкова. Проектът е подкрепен от програмата „Мерк за майките”. Той ще се реализира до 2021 година в България, Сърбия и Румъния. Монтана, Зайчар и Пирот са част от проектните локации. От сръбска страна партньор на БАСП е Асоциацията за сексуално и репродуктивно здраве - Сърбия, чиито директор Ненад Босилчич подпомогна организирането на двустранните срещи.

Предвижда се през април сръбските колеги да върнат визитата и да посетят София и Монтана. Те ще се запознаят на място с работата на медиаторите в трите локации на проекта „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана“ – кварталите „Огоста” и „Кошарник” и с. Габровница, където се осъществяват здравно–просветни дейности и медицински прегледи в създадените по проекта Здравно-консултативни центрове. Това е предпоставка за началото на дългосрочно сътрудничество.

See more

„Шарена палитра“ събра близо 400 участници и гости

2019-03-06

Богата палитра от цветове, музика, поезия и танци събра деца, родители и гости от различни етноси – български, турски, ромски и руски във второто издание на празника на етносите и на ромската поезия, който се състоя на сцената в Младежкия дом. Инициативата се осъществява по проекта на Община Шумен „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция“, изпълняван в рамките на Програма ЗОВ към Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Деца и ученици от Детска градина “Пролетна дъга”, Обединеното училище “Хр. Ботев” в село Ивански, възпитаници на СУ “Трайко Симеонов”, Центъра за подкрепа на личностното развитие – ОДК и музикалните школи в града, СУ “Сава Доброплодни” и Шесто основно училище “Еньо Марковски” рецитираха стихове, пяха песни, представиха танци на различни етноси в концертната програма „Шарена палитра“.

Публиката аплодира музикантите от оркестър “Шумен” и  виртуозните изпълнения на популярни руски, унгарски, български творби и ромски песни. Потомственият музикант и носител на първа награда от Международния детско-юношески театрален фестивал „Приказка за теб“ във Варна Евгени Чакъров предизвика възторжените аплодисменти на публиката със своето изпълнение на цигулка – “Турски марш” от Бетовен. Офи Митков спечели овациите на децата и възрастните с химна на Европа “Ода на радостта”. Гостите на празника имаха удоволствието да наблюдават прекрасните композиции “Царевички” и “Шопски танц” на възпитаниците от трети хореографски клас в СУ “Сава Доброплодни”. Детската вокална група и Силвия Атанасова от Шесто основно училище бяха бурно аплодирани.

Партньорите по проекта също имаха участие в празничната програма. В специално ушити костюми на сцената излязоха и децата от ДГ “Пролетна дъга” и изпълниха руски танц. Учениците от училището в село Ивански рецитираха ромска поезия и представиха композиция по музиката от филма “Таборът отива към небето”.

За втори път деца от Шумен участваха в един истински празник на толерантността. Шарена палитра от етноси, поезия, музика, песни и танци завладяха сърцата на публиката, която изпълни до краен предел концертната зала на Младежкия дом. Финалът отново събра всички заедно на сцената с песента “Планетата на децата”, изпълнена от Кремена Маринова от ОУ “Еньо Марковски”.

See more

Със собственоръчно направени мартенички малки доброволци поздравиха екипа на Община Русе

2019-03-01

За доброволците от клуб „Вихърчета“ към Основно училище „Никола Обретенов“ този първи март ще остане специален ден, който ще помнят. Трима млади доброволци – представители на клуба тази сутрин посетиха Община Русе, за да поздравят ръководството и общинските служители с празника Баба Марта. Няколко седмици преди това децата работиха усилено, за да направят красиви картички и мартеници, с които да зарадват своите съученици и учители. Специално старание децата вложиха при изработването на мартеници, които по тяхна инициатива решиха да подарят на екипа на Община Русе.

 Малките доброволци с вълнение посетиха сградата на Общината, където бяха чакани гости. Първо те поздравиха заместник-кметовете Наталия Кръстева и Иван Григоров с думите „Честита Баба Марта! Да сте бели и червени, весели и засмени!“ и поднесоха своите подаръци.  От своя страна те бяха също зарадвани с мартенички от общинското ръководство. Доброволците поздравиха с празника също Секретаря на Община Русе Димитър Генков, Мариела Личева – директор на дирекция „Здравни и социални дейности“ и общински служители. Настроението, което създадоха доброволците беше оценено, а на лицата на всички грееха усмивки.

Доброволческият клуб към ОУ „Никола Обретенов“ се ръководи от екип на Сдружение БРТИМ в рамките на проекта на Община Русе, финансиран по Програма ЗОВ.

See more

В Деня на отворените врати в Русе заработи „TeenКitchen“

2019-02-15

В Деня на отворени врати днес по проекта на Община  Русе в рамките на Програма ЗОВ местният екип и партньорите по проекта представиха напредъка по изпълнението му.

Денят се организира за трети пореден път, като на всяко негово издание се открива нов обект в сферата на образованието и здравеопазването, финансиран със средства по ЗОВ. С тържествен водосвет беше открита учебната кухня на Сдружение „Българо-Румънски трансграничен институт по медиация“, партньор на Община Русе. Тя е оборудвана по проекта „Интегриран подход на Община Русе за интегриране на ромите и други уязвими групи на територията на общини в област Русе“ в рамките на дейността „TeenKitchen (Кулинаротерапия)“.

Кухнята е оборудвана с модерни уреди и децата-участници в програмата ще имат възможност да изучават в нея разнообразни кулинарни техники. Едновременно с това обаче те ще се учат на дисциплина, екипност, организираност, точност и други меки умения.

Малките кулинари от четири училища, партньори по проекта, се подготвяха в продължение на четири месеца и вече нямат търпение да готвят в истинска кухня. Днес бе организирано проведе първото занятие с 6 деца от трети клас от ОУ „Ангел Кънчев“. Малките готвачи приготвиха вкусни хапки, за да почерпят гостите.

Да споделят радостното събитие дойдоха гости от Община Русе, партньорите по проекта, директори на учебни заведения, с които работим, медии и приятели. 

„Днес официално поставяме началото на Програма „TeenKitchen“, чиято реализация се случва благодарение на подкрепата на Програма ЗОВ  и в полза на децата на Русе,“ каза г-н Ивайло Иванов, управител на Сдружение БРТИМ.

Гостите оцениха високо създадената атмосфера на уют и професионализъм едновременно. Кулинаротерапията е дейност с голям потенциал, който тепърва ще се развива. Екипът на  Община Русе и БРТИМ се надяват да допринесе за личностното израстване на всяко дете, преминало през програмата.

See more

Община Средец и Центърът за развитие на общността – добър пример за интеграцията

2019-01-14

Община Средец и Центърът за развитие на общността (ЦРО) са добрият пример за отлична работа на институциите за интеграция на децата от малцинствените групи и привличането им в училище. Това каза образователният министър Красимир Вълчев, който посети днес общината.

Министърът, кметът инж. Иван Жабов и директорката на Регионалния образователен инспекторат инж. Виолета Илиева бяха гости на ЦРО Средец, където бе отбелязан един от най-големите празници на ромите - „Василица“ –  ромската Нова година. Събитието бе част от дейностите, който се изпълняват по местния проект по Програма ЗОВ, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Децата от клуб „Музика и танци“ към проекта представиха богата програма по случай празника. Вниманието на публиката беше завладяно от играта на малките артисти, които представиха обичая „Посрещане на нова година – Банго Васил и сурвакане“. Програмата продължи с ромски легенди за празника, стихотворения, празнични песни и танци. Гостите бяха сурвакани от децата за здраве и успехи.

„ЦРО Средец е пример за това как могат да бъдат мотивирани децата да се включват в различни дейности, за развитие на различни умения. Днес е все по-трудно да убедим учениците, да привлечем вниманието им, но виждаме, че това е изпълнимо и Средец го показва", допълни министър Вълчев.

Обновеният по Програма ЗОВ център отвори врати през пролетта на 2017 и предлага комплексни услуги, свързани с образованието и здравеопазването на най-уязвимите групи от хора в общината.

Десетки деца посещават с ентусиазъм трите клуба по интереси – по спорт (120 деца), творчество (64 деца) и информационни технологии (64 деца), както и детската танцова формация.

Организират се допълнителни занимания в извънкласни форми и групи по интереси – индивидуална и групова работа за ученици от 1-4 клас. 192 ученика участват в допълнителни занимания по български език, водени от опитен педагог. Клуб „Отговорен родител“ подпомага развиването на родителски умения и консултиране на родители на децата от началните класове. Откакто заработи центърът са организирани 20 срещи на  клуба, посетени общо от 220 родители.

За периода от стартирането на проекта до момента образователните медиатори са направили близо 700 посещения при семейства, чийто деца са застрашени от отпадане от училище или вече са отпаднали. Като резултат от тази работа в клас са върнати 30 ученика. Над 200 родители са обхванати от информационни кампании да бъдат мотивирани да изпращат децата си на училище.

ЦРО Средец е притегателно място за честването на традиционни празници: Коледа, Василица – ромската Нова година и 8 април – Международен ден на ромите.

See more

Деца от Програма ЗОВ сурвакаха кмета на Монтана за ромската Нова година

2019-01-14

Деца от монтанските квартали „Огоста” и „Кошарник” сурвакаха днес кмета на общината Златко Живков за Василица, както повелява традицията на ромската Нова година.

Всеки от малките сурвакари, с които се работи допълнително по Програма ЗОВ, бе подготвил наричания за здраве и плодородие. Към добре познатите куплетчета в духа на традицията, децата бяха допълнили и рими с важни за тях неща. Теменужка Любенова пожела „всеки работа да има, всеки зло да го забрави”, Драга Кральова - „колкото цветенца по полята, толкова шестици за децата”, а Валенсио Кирилов се помоли за „мир на земята”. Той разказа пред кмета и журналистите, събрали се на ритуала, легендата за Банго Васил, който спасил ромите от гибел и затова е толкова тачен от тях.

Малките гости на кмета са сред най-добрите ученици от Начално училище „Георги Сава Раковски” и от Първо основно училище „Св. св. Кирил и Методий” – партньори по проекта „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана“. Затова точно на тях се е паднала честта да сурвакат градоначалника в празничния за ромската общност ден, уточниха образователните медиатори Бисер Андреев и Янко Янков, участвали заедно с децата в изработката на дряновиците. Сурвакарите получиха паричка и лакомства от кмета Живков.

Обхванатите в групите по Програма ЗОВ отбелязаха подобаващо и Коледа, и Нова година с тържества в училищата и детските градини. Специално подготвен от Общинския куклен театър „Патилан” коледен спектакъл събра малчуганите от квартал „Кошарник” в голямата зала на Младежки дом – Монтана, на 21 декември. След пиесата, посрещната емоционално от малките зрители и техните родители, Дядо Коледа раздаде подаръци на послушните. Те го поздравиха с песнички и стихчета.

Красивите момичета от танцовата група в квартала бяха артистични гости на коледния празник на Фондация „Рома” – Лом, и спечелиха аплодисментите на публиката.

See more

Изложба на наши талантливи деца и ученици в Шумен

2019-01-12

Творби на деца от ДГ “Пролетна дъга” и на ученици от Обединеното училище “Христо Ботев” в село Ивански, които се включиха в конкурса “Весела Коледа”, бяха представени на изложба, подредена в Община Шумен.

50 рисунки с коледни и новогодишни послания и апликации разказват различни сюжети от зимата в пъстра палитра от цветове и герои, свързани с коледните и новогодишните празници. Своите творби децата и учениците  изработиха по време на уикенд училищата по проекта на Община Шумен “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция”.

С помощта на педагозите от детската градина и от училището в село Ивански те успешно развиват своите таланти. Освен от учителите малките творци получават подкрепа също и от семейството. Заниманията с художествени дейности има положителен ефект както върху децата, така и върху родителите. Те се вълнуват и стават по-заинтересовани от тяхното образование. За усърдието си децата и учениците получиха много подаръци – флумастри, детски книжки с приказки и пъзели. 

На представянето на изложбата бяха поканени родители от Шумен и село Ивански, медиатори и учители. Празнично украсената зала на общината събра повече от сто души, а събитието се превърна във весело детско тържество, в което деца и ученици се забавляваха, рецитираха стихотворения, пяха песни и танцуваха. По-големите ученици от село Ивански прочетоха и коледно-новогодишните пожелания, които бяха написали към своите рисунки.

Изложбата и представянето на най-добрите творби от конкурса за апликации и детски рисунки с коледни новогодишни пожелания бе организирана от Община Шумен по проекта към Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички), изпълнявана в рамките на Българо – швейцарската програма за сътрудничество.

See more

Деца от детска градина „Пролетна дъга“ в Шумен сурвакаха кмета

2019-01-03

Деца от Детска градина „Пролетна дъга“ бяха гости днес на кмета на Шумен и сурвакаха кметския екип.

С ръчно изработени сурвакници, украсени според народната традиция с пуканки, сушени плодове и вълна, малките сурвакари наричаха празнични благословии за здраве и берекет, за спорна и благодатна нова година. Малчуганите пожелаха на кмета Любомир Христов, на неговите заместници и на председателя на Общинския съвет проф. Борислав Беджев здраве, берекет и успехи.

Седемнадесет момичета и момчета пяха и танцуваха в празничната фолклорна програма, която учители и деца бяха подготвили. Докато сурвакаше кмета, в наричането си шестгодишният Станимир отправи най-важното послание за новата година: „да тежи думата ти, да е мъдрост в избора ти, да е здрав денят ти и да пребъдат успехите ти.“

Красивите сурвакници бяха направени специално за случая от децата и техните родители в „уикенд училищата“ на детската градина. Заниманията в тях са част от дейностите по проекта „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция“ в рамките на Програма ЗОВ по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Детска градина „Пролетна дъга“ е един от партньорите на Община Шумен по проекта.

Кметът Христов поздрави децата за чудесната програма и им пожела много здраве, весели и безгрижни игри, да бъдат много обичани и да растат щастливи. По традиция децата получиха торбички с лакомства, а след това се изви право хоро, за да се сбъднат наричанията и пожеланията успешна нова година. 

See more

Коледна изложба в Столипиново

2018-12-21

Коледна изложба с творби на ромски деца бе организиарана в НУ „Кирил Некатриев“ в пловдивския квартал Столипиново.

В коридорите на началното училище децата изложиха пред родители, учители и съученици своите произведения – рисунки, пластики, колажи, пана, а най-добрите малки творци бяха отличени с грамоти. Широко бе използвана техниката квилинг, както и апликации с природни материали.

В изложбата бяха включени творби, създадени от учениците по време на творческите работилници, които се организират в рамките на извънкласните занимания по изобразително изкуство.

Целта на проекта на Програма ЗОВ в Пловдив е да стимулира по всякакъв начин творческия потенциал и въображението на ромските деца. Така например, след всяко посещение на културно събитие (опера, театър или концерт), което се организира по проекта, децата са насърчавани да създават творби, вдъхновени от срещите им с изкуството.

See more

Малчугани от „Кошарник” трогнаха родителите си с програма за Деня на християнското семейство

2018-11-28

С тържество, посветено на 21 ноември – Ден на християнското семейство, изненадаха родителите си малчуганите от група „Палавници” на Детска градина № 8 „Пролет” в кв. Кошарник - Монтана.

5-6-годишните момичета и момчета танцуваха, пяха песни и рецитираха стихове, свързани с темата. Сред тях бяха творби на Иван Вазов, Чичо Стоян, Ран Босилек и съвременни автори. Двете учителки Тереза Джурова и Румяна Иванова подкрепяха и насърчаваха възпитаниците си по време на празника. Подготвяйки сценария, педагозите бяха подбрали творби, подчинени на посланието „Човекът без семейството не може да живей”. Енергията, с която децата изпълняваха този рефрен на „Песен за семейството”, доказа, че посланието е докоснало сърцата им.

Със самоувереност и силен глас или плахо и притеснено, самостоятелно или с помощта на учителките всички 24-ма малчугани се изявиха пред добронамерената аудитория от майки и татковци, баби и дядовци. От вълнение и сценична треска по време на тържеството имаше и две разплакани деца, които бяха утешени в прегръдките на родителите си. Не само в детските очи имаше сълзи. Доста родители се просълзиха от радост и гордост. Бабата на 5-годишния Гошко, непрестанно бършеше с длан очите си. Тя бе трогната не само от участието му програмата, но и натъжена, че майка му работи в Германия и няма възможност да преживее емоцията от изявата на сина си.

На празника присъства и директорката Емилия Коцева, която се обърна към родителите с молба да осигурят редовното присъствие на своите деца на заниманията в детската градина. Тя  за отново изтъкна ползата от това децата да бъдат добре подготвени за училище. Възрастните за пореден път се убедиха в уюта и прекрасните условия, в които се отглеждат и възпитават децата им в новопостроената детска градина в най-големия ромски квартал на Монтана „Кошарник”.

И групата по Програма ЗОВ от Детската градина в с. Габровница представи миналата седмица литературно-музикална програма по повод Деня на християнското семейство, а в ДГ № 8 „Пролет” изпратиха с празник и есента.

See more

Multifunctional Complex for Education, Culture and Health Opens Doors in Sliven

2018-11-20

More than 130 children will have for the first time in their lives the opportunity to visit a nursery and a kindergarten in Nadezhda, the Roma neighborhood in Sliven after the official inauguration of a multifunctional complex built with support of the Swiss government.

On 22 November 2018 (Thursday), Deputy Prime Minister Tomislav Donchev, Swiss Ambassador Mrs. Muriel Berset Kohen, Mayor of Sliven Stefan Radev, Deputy Minister of Education and Science Denitsa Sacheva and Deputy Minister of Labour and Social Policy Zornitsa Roussinova will attend the official ceremony in the Kindergarten “Nadezhda”.

Located near the Center for Administrative Services in Nedеzhda, the modern building will be closely accessible to the whole community. It is the first of its kind facility with integrated services for health, education and culture in Nadezhda for the mainly Roma community. The new building hosts a Health center with three medical offices, as well as a Centre for Culture and Education, so far lacking in the neighbourhood. Being one of its kind, this multi-purpose complex is crucially important for the ongoing integration and inclusion efforts of Sliven Municipality, local non-governmental organizations, schools and kindergartens, as well as health and educational mediators.

The multifunctional complex is constructed under the project of Sliven Municipality for social inclusion of Roma and other vulnerable groups, which is implemented under the ZOV Programme (Health and Education for All) of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme. The project’s budget amounts 2, 791, 985 leva, of which 85% is the Swiss contribution and the rest is national co-financing. The budget of the newly built complex amounts nearly 1,5 million leva, of which 10 % is the contrubution of Sliven Municipality.

Executed in the period 2015 - 2019, the focuses on education and health, while also supporting the cultural identity and empowerment of Roma. ZOV is implemented in 6 large municipal centers: Burgas, Montana, Ruse, Sliven, Plovdiv and Shumen, with the main ambition to improve access of Roma and other vulnerable groups to quality education in kindergarten and primary schools, as well as to primary healthcare, reproductive, maternal and child health services. The Ministry of Labour and Social Policy is the major partner from the Bulgarian side; the ministries of education and health are also contributing to ZOV. The total amount of the Programme is 13, 750, 450 leva, of which 11, 764, 000 leva is the Swiss support.

The achievements of the ZOV Programme so far are: Nearly 460 children are going to the newly built kindergartens, school annexes and community center (Montana, Sliven, Burgas and Shumen); more than 900 children attended Bulgarian and catch-up classes; nearly 1, 000 parents were involved in parental activities or have been consulted by the 17 educational mediators and the pedagogical staff; more than 8, 000 people were covered by health campaigns and individual consultations related to health insurance rights, primary health care and family planning.

An integrated approach, sustainability and working with and through central and local institutions are the main principles of the ZOV Programme. The ZOV activities are pragmatic and customized and responding to the needs of Roma and other vulnerable groups, with the understanding that education and health are the two major pillars of social inclusion. The Programme is closely working with the local and central institutions who will continue the best practices and multiply its model after ZOV will be completed in 2019.

About the ZOV Programme: http://zovprogramme.bg/en
About the results of the ZOV project in Sliven: https://bit.ly/2Q951Zd

See more

Празник на добротата, приятелството и толерантността

2018-11-14

Деца и младежи от различни етноси превърнаха концерта “Заедно живеем, танцуваме и пеем” в истински празник на приятелството, толерантността и добротата. Интересът беше голям, а многобройната публика изпълни до краен предел залата на Младежкия дом в Шумен.

Малки и големи участници представиха музика, песни и танци, характерни за културата на различни етнически общности, които съжителстват на територията на общината.

На сцената излязоха ученици от Обединено училище “Христо Ботев” в село Ивански с драматизация на сцени от бита на ромското семейство и изпълнения на български и ромски песни и танци. С универсалния език на музиката и прекрасните изпълнения на турски песни в съпровод на саз, Илтер и Саабит Ахмед завладяха сърцата на публиката. Деца и учители от ДГ “Пролетна дъга” в Шумен пресъздадоха елементи от българския, турския и ромския фолклор при отбелязването на Гергьовден и пролетните празници. Памела Петрова, Теодор Терзиев и Антоанета Ангелова от СУ “Сава Доброплодни” в Шумен развълнуваха публиката с емоцията на руската поезия и песен. Бивши възпитаници на ДГ “Смехорани” – сега вече ученици в първи клас, обраха овациите с танца “Катюша”, отличен с първо място на Националния фестивал за руска поезия, песен и танц “Пусть всегда будет солнце”. В ритъма на испански танц на сцената излязоха и ученици от ОУ “Еньо Марковски” в Шумен. Момичета от танцовата формация "Emotion" към Общинския младежки дом взривиха многобройната публика с красотата и енергията на модерния танц.

Кулминацията на концерта поставиха малките танцьори от Детския танцов ансамбъл “Звънче” при НЧ “Тодор Петков-1963” с ръководител Красимир Савов, които покориха публиката и заслужиха бурните й аплодисменти. Заедно с Кремена Маринова от Шесто основно училище всички участници в концерта изпълниха на финала обичаната от всички деца песен “Планета на децата”.

Празникът на етносите “Заедно живеем, танцуваме и пеем” бе организиран от Община Шумен и партньорите по проекта “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” по Програма ЗОВ в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

See more

Спортен празник “Мама, татко и аз” в Шумен

2018-10-22

Весел спортен празник събра в зала “Младост” близо 300 деца, ученици, родители и учители от Детска градина “Пролетна дъга” в Шумен и Обединено училище “Христо Ботев” в съседното село Ивански. Участниците в надпреварата бяха разделени на два отбора, в които се включиха 4, 5 и 6-годишни деца, ученици от начална степен и родители. Те премериха сили в спортни игри с топка, обръч, прескачане и търкаляне на гуми, преминаване през специални цветни тунели и различни препятствия, да покажат бързина, сръчност и съобразителност.

Състезанието се превърна в истинско забавление с много вълнения за малки и големи, които показаха не само физически умения, но и талант със своите песни, танци и музикални изпълнения. Спортните емоции подгряха малчуганите от детския оркестър на “Пролетна дъга”. Учениците от училището в Ивански получиха заслужени аплодисменти за изпълненията на детски песни. За всички участници имаше награди и много лакомства.

Ръководителят на проекта на Община Шумен по Програма ЗОВ Христина Баева поздрави участниците. “Радвам се, че на всяко следващо събитие, което организираме по проекта, виждам все повече усмихнати лица и ентусиазирани участници – деца, ученици, родители, медиатори и педагози. А най-хубавото е, че всички заедно искрено се веселиха, пяха, танцуваха и с желание участваха в спортната надпревара”, каза Христина Баева.

Спортният празник ”Мама, татко и аз” се организира за втора поредна година по проекта на Община Шумен “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” по Програма ЗОВ – Здраве и образование за всички в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Целта на празника е децата и родителите да имат възможност за съвместни занимания, които укрепват тяхното здраве и стимулират активността им.

See more

Премиера на учебник по ромски език в Монтана

2018-10-12

Знаете ли, че има учебник по ромски език? Плод е на дългогодишния труд на полиглота Любомир Сердев, който си отиде от белия свят преди 5 години, но неговата съпруга Зофия Янчак - Сердева издаде учебника в родината си Полша. Учебникът бе представен тази  седмица в Регионална библиотека „Гео Милев” – Монтана.

В процеса на изучаване и изследване на ромския език Любомир Сердев добавя към кирилицата два допълнителни символа - j /йот/ и h /хаш/, с които да се фиксират специфични за ромския език звуци. В над 300-те страници на книгата си той прилага речник с транскрипция, обяснява достъпно граматичните правила, описва най-важните диалекти и развойните тенденции.

Учебникът е изграден на принципа от известното към непознатото, от простото към сложното и е сходен с всички учебници по чужд език. „Обучението по него е достатъчно, за да разбирате, четете и пишете на езика на ромите, въпреки че няма един ромски език, а по-скоро трябва да се говори за езиково семейство, то в диалектите му думите са с еднакви корени, защото произхождат от един език - санскритски. Учебникът може да се използва и като самоучител”, смята Зофия Сердева. Като дългогодишен психолог тя разказа случаи от практиката си, чрез които аргументира ползата работещите с ромски деца да могат да общуват с тях пълноценно, за да ги обучат на книжовния български език, без който интегрирането им е невъзможно. „Ромите за нас са като айсберг. Ние виждаме само една нищожна част, която е над повърхността. Дори не осмисляме дълбочината на тяхната душевност и култура. Езикът им би ни помогнал да надникнем в нея, да я опознаем и разберем. Ако не ги разберем, рискуваме при срещата си с този айсберг да завършим като „Титаник”, допълни г-жа Сердева.

Учебникът ще бъде много полезен на всички, които работят с ромската общност – учители, лекари, социални работници, полицаи. Те не могат да работят пълноценно, ако има езикова бариера. Основните познания по ромски език ще допринесат за падането на комуникативните бариери, за доброто разбиране, за изграждане на доверие и по-голям респект. Благодарение на това, че аз знам ромски, който е мой майчин език, се справям без проблеми с децата. Разбира се важно е да се познава и начина на живот, и културата,” споделя Теодор Асенов – учител от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий” – Монтана, което е партньор по Програма ЗОВ.  „Да, много е хубаво да чуеш „Обичам те!” на своя роден език. Казвам го като чужденец.” – потвърди Зофия Сердева, която повече от 30 години живее в България.

Учебникът може да се използва и за ромски деца, които веднъж научили се да пишат на майчиния си език на кирилица, лесно ще се ограмотят и на български, смята учител от Брусарци със солиден опит в мултиетническа среда. Факт е, че много от децата от маргинализираните общности не владеят български, което ги обрича на провал в образователните институции. Психологът Илияна Иванова подчерта, че често това е причина и за невъзможност да се диагностицира точно интелектуалното ниво на децата и води след себе си риска ромски деца с потенциал да бъдат определени като деца с изоставане в развитието и да бъдат насочени към ресурсно подпомагане.

„Необходимо е учебникът да бъде одобрен от Министерството на образованието и науката, което преди години одобри ромския буквар на Любомир Сердев като имаше забележки само към илюстрациите, но не и към съдържанието. Това ще му даде живот”, категоричен бе Стефан Стефанов – дългогодишен преподавател по български език и литература. „Каква ще е съдбата на учебника ще покаже бъдещето,” каза г-жа Сердева. Тя сподели, че вече учебникът е във фонда на библиотеките на 17 университета в Полша и е получила заявки да го преведе на родния си език. Наличен е и в библиотеката на Монтана, която бе домакин на премиерата. А интересна игра, подготвена от директорката на библиотеката Анелия Иванова, която беше и водеща на срещата, показа, че всеки от присъстващите знае ромски думи като амалипе (приятелство), лачо чаво (добро дете), дром (път), дай (майка), шушой (заек).

See more

Отличие за ученици, с които работим по ЗОВ

2018-10-01

20 ученици от първи до седми клас от Основно училище “Хр. Ботев” в село Ивански участваха в десетото издание на Карнавала на плодородието, който се състоя в Шумен от 28 до 30 септември. Те се включиха в пъстрото карнавално дефиле заедно с повече от 50 групи и над 2000 участници от страната и чужбина. Хиляди шуменци и гости на града се радваха на изпълненията на танцови състави, групи от читалища, училища, детски градини и неправителствени организации.

На специално подготвена подвижна сцена, ученици, родители и учители пресъздадоха мотиви от стария бит и култура на местното ромско население в селото – плетене на рогозки и кошници от царевична шума и върбови клонки. Върху постелки от рогозки умели танцьорки показаха пред многобройната публиката сръчно изработените кошници, пълни с есенни плодове и красиво украсени с цветя. Композицията  “Със старите занаяти от Ивански към Европа” беше специално подготвена за карнавалното шествие в „уикенд училището“ по проекта на Програма ЗОВ.

В Карнавала на плодородието се включи и Детска градина “Пролетна дъга” от Шумен. В композицията “Щедрата земя българска” беше представена не само темата за плодородието и богатствата на българската земя, но и идеята за многообразието от етноси, които работят и живеят заедно в разбирателство. В карнавалното дефиле масово се включиха над 50 деца, родители, медиатори и учители с богато украсена подвижна сцена и костюми, специално изработени в „уикенд училищата“ с родители и деца от детската градина.

И двете групи бяха бурно аплодирани от многобройната публика, а карнавалното жури отличи изпълненията на ученици и родители от Ивански с трето място в категорията за училищни групи.

Основно училище “Христо Ботев” в с.  Ивански и Детска градина “Пролетна дъга” в Шумен са партньори на Община Шумен по проекта “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” по Програма ЗОВ в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

See more

30 години “Пролетна дъга”: празнуваме заедно

2018-09-27

Обновена и модерно оборудвана, детската градина “Пролетна дъга“ в Шумен отпразнува 30-тия си рожден ден.

Весел празник с песни, музика и танци оживи парка пред новата многофункционална спортна зала „Арена Шумен“, която се намира непосредствено до детската градина. В тържеството и празничното веселие се включиха деца, учители, родители и много гости. Над 100 шарени балона украсиха перилата на стълбището към централния вход на залата. Малчуганите се забавляваха. Облечени в костюми, ушити специално за децата от градината, те представиха карнавално дефиле с любими животни, цветни хвърчила, пъстра въртележка и детски оркестър. Да се включат в празника с песни и танци бяха поканени и бивши възпитаници, които вече са ученици. Гости на тържеството бяха и деца от ДГ “Златна рибка”, които също поздравиха своите връстници. Накрая всички получиха по парче торта за празника, приготвена от един от родителите.

Детската градина е открита през септември 1988 година, затова през целия месец септември се проведоха различни прояви, с които бе отбелязана 30-тата годишнина на ДГ “Пролетна дъга”. В началото на всяка учебна година, на празника “Вяра, надежда и любов” – 17 септември, протойерей Иван Павлов от църквата “Свети Три Светители” отслужва водосвет за здраве и благословя деца, родители и учители. „30 години заедно“ е мотото на изложбата от детски рисунки, подредена от днес във фоайето на градината.

Педагогическият екип работи по проекта на Община Шумен “Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция“ в рамките на програма ЗОВ към Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Една от целите на проекта е да бъдат обхванати в максимална степен децата от кварталите “Млада гвардия”, “Еверест” и “Витоша”, които да бъдат успешно подготвени да продължат образованието си в училище.

В началото на септември градината  посрещна 180 деца, разпределени в осем групи, които имат занимания в централната сграда и в два филиала.

See more

Поезията и музиката като мост на приятелството

2018-06-29

Празник на ромската поезия и музика събра заедно млади хора и утвърдени ромски музиканти на открито в Шумен.

Лариса, Кремена, Йосиф, Лоренцо, Йордан, Неждет, Радостин и Исус дадоха начало на празничното събитие. От няколко месеца учениците от Шесто основно училище “Еньо Марковски” са създали група за ромски и български песни. Обединява ги студентът по социална педагогика в Шуменския университет Ангел Ангелов, който е и помощник-учител в училището.

Водещи на събитието бяха Стилиян Стоянов и актрисата Стефани Лечева. Те  представиха пред публиката твобри на едни от най-добрите ромски поети в България – Усин Керим, Сали Ибрахим, Димитър Сотиров, Асен Мерков и Георги Парушев.

Ромската поезия прилича на песен, затова този празник е и празник на музиката, споделиха участниците в събитието. Музиканти от оркестър “Шумен” с ръководител  Евгени Чакъров бяха поканени да се включат в програмата. Те изпълниха популярни руски, унгарски, ромски и български песни и предизвика възторжените аплодисменти на публиката.

„Подобни инициативи помагат за съхраняване на културната идентичност на ромите чрез запознаване и популяризиране на творчеството на значими творци от общността и стимулиране на активността сред ромските младежи“, сподели Марияна Йорданова, директор на Шесто основно училище, която бе сред гостите в залата. “Уениците се подготвяха за това участие от доста време и се радвам, че спечелиха симпатиите на всички присъстващи.”

Инициативата бе организирана по проекта на Община Шумен „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция“ в рамките на Програма ЗОВ към Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

See more

Swiss MPs visited the ZOV Project sites in Stolipinovo

2018-06-20

Young children from the Lilia Kindergarten in Stolipinovo, Europe’s largest Roma settlement, performed an enchanting song, poetry and dance performance for a delegation of Swiss MPs. Before visiting different project sites of the ZOV Programme (Health and Education for All), the Swiss MPs met with Mayor Ivan Totev and Deputy Mayor Georgi Tityukov.

With support offered under the Swiss contribution to EU enlargement and cohesion, the Plovdiv Municipality is implementing the ZOV project “All together – Improved Education and Health”. Project expenditures for the period of October 2016 - April 2019 amounts to BGN 1 077 495, of which 85 % are covered by the Swiss government and 15% is national co-financing.

With the help of educational mediators, the project team and schoolteachers carry out awareness work to increase parents’ support. Since autumn 2016, regular joint reading and discussion sessions with children, parents and teachers take place at the kindergarten, in order to further the children’s language and social skills, as well as to help foster closer family relations. The kindergarten includes a children’s library with donated books and two playgrounds. Expected to open its doors in September2018, a first of its kind Educational Center shall host extra-curricular activities, sports and cultural events, for school children in Stolipinovo.

Before going to the kindergarten, the Swiss delegation visited the newly built extension of the Health Center Iztochen, which opening will take place next August. The 4 new offices are meant to meet the healthcare needs of Stolipinovo inhabitants, many of which remain outside of the health system because of insufficient medical service availability or unpaid health insurance contributions. The ZOV team has already performed several hundreds of gynaecological, paediatric and general medical examinations.

See more

Заслужена награда за колектива на Детска градина „Пролетна дъга“

2018-05-24

Педагогическият екип на Детска градина „Пролетна дъга“ получи наградата на Шумен за образование и наука в категорията „Педагогически колектив в системата на предучилищното възпитание”. Отличието бе връчено на официална церемония на Празника на българската просвета, култура и писменост – 24 май на откритата сцена на площад „Освобождение“ в Шумен.

Педагози и медиатори работят заедно с голямо усърдие и с успех  в различните дейности по проекта на Община Шумен в рамките на Програма ЗОВ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, насочени към осъвременяване на образователната среда, прилагане на иновативни подходи в работата с деца  и родители и към промяна на нагласите в обществото.

Наградата - диплом, плакет и парична стойност 800 лева, бе връчена от кмета на общината Любомир Христов и председателя на Общинския съвет проф. Борислав Беджев на директора на детската градина Димитрина Минева.

Пред хилядното множество от деца, родители, учители и граждани тя благодари за признанието. „Изключително съм щастлива, че при толкова много педагогически колективи на територията на общината с тази награда е удостоен колективът на  ДГ „Пролетна дъга“. Ние от години работим по национални и международни проекти, свързани с правата на децата, интегрирането на магринализираните общности, опазването на природата, историческото и културно ни наследство“, посочи Димитрина Минева. „Винаги търсим различни възможности да развиваме потенциала и способностите на децата, да стимулираме творчеството, креативността и иновативното мислене. Радвам се, че обществеността е оценила нашите усилия.“

По думите й резултатите не биха били възможни без активното участие на децата, подкрепата на родителите, на медиаторите и на общинската администрация.

See more

Фестивал „Етноритми без граници“ в Русе

2018-05-15

Във фоайето пред Пленарната зала на Община Русе на 14 май за трета поредна година беше открита изложба на тема „Цветовете на етноприятелството“. Деца от 7 до 18 години се включиха в обявения от Община Русе конкурс за рисунки.

Класиралите се на първо, второ и трето място, както и отличените с поощрение бяха наградени с грамоти и предметни награди.

В първа възрастова група (7-12 г.) Никол Даниел Нунева (ОУ „Иван Вазов“ – гр. Русе) беше класирана на първо място. Александра Любенова (ОУ „Иван Вазов“ – гр. Русе) получи втората награда. Третата награда отиде при Евелина Айнур Сабриева (ОУ „Братя Миладинови“ – гр. Русе ).

Във втора възрастова група (13-18 г.) първата награда получи Ивелин Надков Колев (ПГ по транспорт – гр. Русе). Втората награда беше за Назан Бюрханова Абтулова (ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Семерджиево). Светла Радославова Генчева (ОУ „Христо Ботев“ – с. Горно Абланово) се класира на трето място. Поощрителни грамоти и награди в първата възрастова група получиха: Мелиса Звездинова Моллова (ОУ „Алеко Константинов“ – гр. Русе), Георги Ибрямов Салиев (ОУ „П. Р. Славейков“ – с. Обретеник ), Виктор Ивайлов Йорданов (ОУ „Иван Вазов“ – гр. Русе), Сонгюл Гюлверова Неджмиева (ОУ „Братя Миладинови“ – гр. Русе), Ивасхея Григорова Михова (ОУ „Иван Вазов“ – гр. Русе).

Във втора възрастова група поощрителна грамота и награда получиха: Елиза Силвиева Асенова (ОУ „П. Р. Славейков“ – с. Обретеник), Калина Красимирова Вълева (ОУ „Иван Вазов“ – гр. Русе), Ивона Диянова Петева (ОУ „Христо Ботев“ – с. Горно Абланово), Джанер Айгюнер Афузов (ОУ „П. Р. Славейков“ – гр. Русе), Християна Антонова Недялкова (ОУ „Иван Вазов“ – гр. Русе).

Отличените в  проведения конкурс за есе на тема „Хармонията на етническата толерантност“ също получиха грамоти и награди.

В първа възрастова група (7-12 г.) журито класира на първо място Денис Атилов Вейсалов (ОУ „Братя Миладинови“ – гр. Русе), на второ място – Патрисия Северинова Андреева (ОУ „Алеко Константинов“ – гр. Русе) и на трето място – Джан Мехмедов Ахмедов (ОУ „Алеко Константинов“ – гр. Русе). Поощрителни награди в тази група не бяха присъдени.

Във втора възрастова група (13-18 г.) класирана на първо място беше Магдалена Златкова Георгиева (ПМГ „Баба Тонка“ – гр. Русе), на второ място – Лияна Руменова Балканска (СУ „Васил Левски“ – гр. Русе) и на трето място: Елена Денислав Михайлова (ПМГ „Баба Тонка“ – гр. Русе). Във втора възрастова група грамоти и награди за поощрение получиха: Жанита Чавдарова Рафаелова (ПГИУ „Елиас Канети“ - гр. Русе), Гергана Галинова Маркова (СУЕЕ „Св. Св. Константин-Кирил Философ“ – гр. Русе), Силенджан Рифаи Кадъолу (ПГ по транспорт – гр. Русе), Християн Христомиров Рачев (ПГ по транспорт – гр. Русе), Михаела Георгиева Георгиева (ПАГ „Гео Милев“ – гр. Русе).

Конкурсите за рисунка и есе са част от организирания фестивал „Етноритми без граници“. Той продължи с концертна програма в Пленарната зала на Общината. Музикалното богатство на различните етнически общности в областта беше представено с песните и танците на състави от гр. Сеново (Клуб за танци „Етноритми“ към НЧ „Нов живот-1894“), с. Семерджиево (Танцова формация „Дунавски звуци“), гр. Русе (Танцов състав „Дъга“ към НЧ „Гюнеш-2012“, Балет „Импул“ и Вокална група „Приста“ към ОМД ), гр. Борово (Ателие „Сцена под дъгата“ при ОБУ „Св. Климент Охридски“, Танцова формация „Ритмика“ към НЧ „Искра – 1898“), с. Горно Абланово (Танцов състав „Грация“ при ОУ „Христо Ботев“), с. Обретеник (Танцово-песенна формация „Букет“ при ОУ „П. Р. Славейков“).

Фестивалът „Етноритми без граници“ (конкурси и концерт) е част от проекта на Община Русе в партньорство с Община Борово и Община Ветово „Интегриран подход на Община Русе за интеграция на роми и други уязвими групи на територията на общини в Област Русе“, изпълняван в рамките на Програма ЗОВ с финансовата подкрепа на Швейцария в рамките на швейцарския принос за разширения Европейски съюз.

See more

Фестивал „Сцена под небето“ и кулинарна изложба в района ни в Русе

2018-04-14

Фестивалът „Сцена под небето“ бе организиран за трета поредна година в райони ни в Русе на 12 и 13 април в рамките на местния проект по Програма ЗОВ.

 Във фестивала се включиха  деца и ученици от образователните заведения в общините партньори по проекта – Русе, Борово и Ветово. Най- малките, малчуганите  от Детска градина „Славейче“ (Борово) и Детска градина „Щастливо детство“ (Ветово) представиха танци, музика и песни и бяха бурно аплодирани от многобройната публика.

Учениците от училищата  ( ОБУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Борово, СУ „Васил Левски“ с професионални паралелки – гр. Ветово и ОУ „Алеко Константинов“ – гр. Русе)  се представиха с богати литературно – музикални  програми и завладяха публиката с огнените ритми на популярни ромски, български и чуждестранни мелодии.  Танците на  самодейците към Народно читалите „Нов живот – 1894“  от гр. Сеново (Община Ветово) бяха изпълнени с  традиционния за ромите  колорит. Танцово-песенна формация „Букет“ от с. Обретеник  и Танцов състав „Грация“ от с. Горно Абланово  (Община Борово) пяха и танцуваха за всички, които бяха дошли да празнуват и да се веселят.

 На „сцената под небето“ в Русе танцьорите от Танцово студио “Импулс“, Мажоретния състав „Екстрийм“ и Танцово студио „Зора“ впечатлиха с изпълненията си дори и случайно озовалите се зрители на фестивала . Много настроение с изпълненията си   създадоха   певците  от Вокална група „Приста“. Оркестър „Радилон“ изпълни неразривно свързаните с ромите песни „Хедерлези“ и „Аризонска мечта“, както и химна на ромите „Джелем, джелем“.

По същото време във Ветовобеше   организирана  изложба с традиционни за различните етноси кулинарни изделия. В изложбата се включиха майстори в кулинарното изкуство от Община Ветово. Свои ястия се представиха също и двете читалища –  НЧ „Нов живот – 1894“ (гр. Сеново) и НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1909“  (гр. Ветово). Сред ястията  можеха да се видят  турските мекици,  празничната пита, татарското ястие „Шурберек“, ромската пита за Васильовден, турската баклава, качамак с маджун, коледни и новогодишни празнични ястия и много други. Всички участници получиха грамоти за показани забележителни кулинарни умения в приготвянето на традиционни за различните етноси кулинарни изделия.

И Фестивалът, и изложбата бяха посветени на 8 април – Международния ден на ромите.

See more

Соло китара и темпераментни танци за 8 април в Монтана

2018-04-10

С изложба и концерт на талантливи деца, участващи в извънкласните занимания по Програма ЗОВ, Монтана отбеляза 8 април, Международния ден на ромите. Заместник-кметът Тихомир Антонов припомни във встъпителното си слово поводът за обявяването на тази дата за Международен ден на ромите и подчерта, че интеграционните политики присъстват устойчиво в стратегията на общината. Той изтъкна и приноса на Швейцарската програма за сътрудничество за осъществяването им.

Със своето майсторско изпълнение на китара Асен Борисов провокира бурните овации на публиката,  препълнила салона на Драматичния театър в Монтана. Асен и неговата сестра Вера, чието вокално майсторство е безспорно, се откроиха сред младите таланти, участвали в концерта.

В програмата му преобладаваха танците. Малката танцьорка Рая,  която и миналата година бе звездата на концерта, омагьоса публиката с грацията, очарованието и всеотдайността на изпълнението си. Групите от кварталите „Огоста“ и „Кошарник“ показаха, че не са безразлични към древните корени на своя етнос, представяйки вдъхновено индийски танци. Че ритъмът е в кръвта им, доказаха и изпълненията на характерния кючек, елементи, от който бяха вмъкнати дори в модерния балет. Децата от с. Габровница се представиха с народни танци, с които през миналия сезон спечелиха няколко награди от фестивали.

Младите актьори се изявиха в „Легенда за Ром“ и скечове по хумористичните разкази на Чудомир.

Сценарист на шарения и емоционален концерт бе актрисата Анастасия Янчева – дългогодишен ръководител на театрално студио „Автограф“. Организацията на събитията, свързани с Международния ден на ромите, бе поверена на Веселин Лаков - председател на читалище „Звезда“ – партньор по проекта „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана“, който се изпълнява по Програма ЗОВ  (Здраве и Образование за Всички).

See more

Рисунки на млади таланти от ромско село в Словакия гостуват на Монтана

2018-04-05

Изложба на ромски деца от колекцията на Центъра за развитие на младите хора в гр. Целе – Словения бе открита в на 5 април в Монтана. Събитието е организирано от Програма ЗОВ в рамките на отбелязването на 8 април - Международен ден на ромите. Над 60 творби на деца от Основното училище в Яровнице – Словакия, са подредени във фоайето на Общински младежки дом – Монтана. Видеопослание от учителят им Ян Сайко бе увертюра към колоритната експозиция.

Ян Сайко е повече от обикновен учител по изобразително изкуство в в Основното училище на с. Яровница (близо до Прешов - Словакия), където обучава ромски деца.  Г-н Сайко попада там случайно по време на стажа си като студент. Той намира специфичен начин да достигне до сърцата на хлапетата, използвайки специфични педагогически методи и алтернативен обучителен подход. Той се осланя на корените им, навлизайки в многостранната култура на ромите, в тяхната история и занаяти, вплитайки тяхната музика в обучението си. По този начин той мотивира децата да намерят свой начин на творческо себеизразяване.

В действителност практиката показва че институционалното образование често се проваля с ученици от бедната ромска общност, оставяйки децата да се чувстват откъснати и дезинтересирани от училищните занимания. Ян Сайко е убеден, че ромските деца се нуждаят от различен фокус от словашките деца от средната класа, тъй като те имат специфични проблеми, причинени от бедните социални условия, в които живеят. Освен това те трябва да се справят с негативните стереотипи. Тези предразсъдъци и дискриминация имат негативно въздействие върху ромските деца. В този контекст, в работата си Ян Сайко се отнася с уважение към индивидуалността на учениците и тяхната различна психологическа нагласа, интелектуално, емоционално и психологическо развитие. За да разбуди творческия им талант, той съзнателно работи с мисленето, чувствата и действията на учениците, като далечната му цел е да трансформира ценностна им система. Старае се да развие силна и позитивна идентичност и самосъзнание у децата.

Свободният избор на ученика винаги е фундаментална част от всеки урок на г-н Сайко. По време на часовете учениците могат да избират техниката и да осъществяват дейността по всяко време. Учителят прави работата на учениците смислена, практична и социално видима. Например, детските творби се използват за декориране на училищния интериор. Ключ към успеха на преподавателя е игровият подход към учебните дейности. Освен това, той предлага теми, които са познати, изпълнени със съдържание и важни за учениците - реални житейски ситуации като празниците в семейството, събития в селото, сватбени тържества, погребения, посещения на града, ромcки фолклор.

Произведенията на учениците от Яровнице печелят награди от международни конкурси в Индия, Япония, Унгария, Германия, Чехия, САЩ, Македония, България, Норвегия, Финландия, Швеция Словения, побеждавайки дори свои връстници от училища по изкуствата. Най-усърдните и талантливи ученици са наградени да пътуват в чужбина с преподавателя си. Така се насърчават децата в неравностойно положение.

Ян Сайко вярва, че на всяко човешко същество трябва да му бъде дадена възможност да промени живота си чрез посвещаване на някаква кауза и усилен труд, за да се измъкне от бедността и нищетата. Цялата педагогическа практика на този забележителен 56-годишен арт педагог показва как един дискриминиран етнос може да постигне много по един дискриминиран учебен предмет, ако има мъдър, талантлив и търпелив учител.

See more

Детската градина и здравният център в кв. „Кошарник с добри практики

2018-03-28

Построените по Програма ЗОВ (Здраве и Образование за Всички) Детска градина № 8 „Пролет” и Здравно-консултативен център в ромския квартал „Кошарник” – Монтана, бяха посетени днес от участниците в работната среща за обмяна на опит между структурите, управляващи програми със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове и двустранните програми по мерките, насочени към социално включване на уязвими групи, с фокус върху ромите.

Те присъстваха на различни занимания в групите на детската градина и споделиха възхищението си от материалната среда. Детските групи бяха пълни, а част от учителките и непедагогическия персонал са от ромски произход.

В експозето си директорката й Емилия Коцева подчерта, че гордост за детската градина е тяхната бивша възпитаничка и настояща колега Деница Георгиева, която е завършила с пълно отличие висшето си образование по специалност „Предучилищна педагогика”. Г-жа Коцева разказа предисторията на проекта и плановете за развитието му. Тони Тодоров - ръководител на проекта „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана”, представи лаконично дейностите и резултатите. Изказванията бяха отправна точка за оживена дискусия. Александър Герасимов – координатор на направление „Образование” по проекта и директор „Хуманитарни дейности” в общината, отговори на въпроси свързани с интеграционните политики и изпълнението на конкретни дейности по проекта.

Бистра Крумова – координатор по направление „Здравеопазване”, медиаторите Петър Цветанов и Соня Руменова разказаха за усилията си да мотивират хората от квартала да посещават безплатните прегледи при общопрактикуващ лекар, акушер-гинеколог и педиатър.

Сред гостите на детската градина и Здравно-консултативен център в най-големия ромски квартал на Монтана бяха представители на Швейцарския офис за сътрудничество в гр. София, Централното координационно звено в Администрацията на Министерския съвет, Дирекция „Национален фонд“ в Министерството на финансите, ИА ОСЕС, Управляващи органи по ЕСИФ, Програмни оператори по Финансовия механизъм на ЕИП и Норвежкият финансов механизъм, Изпълнителни агенции/звена по Българо-швейцарската програма за сътрудничество, Национален съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, Национално сдружение на общините в България, ЦОИДУЕМ и НПО Фонд по ФМ на ЕИП/НФМ.

 

See more

Seven Swiss ambassadors visit Stolipinovo

2018-03-13

On March, 14th, seven Swiss Ambassadors will learn first-hand about Roma integration during their field visit in Stolipinovo (Plovdiv), the largest Roma neighbourhood in Bulgaria and in Europe. In Plovdiv Municipality, the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme co-finances a municipal project, dedicated to the social inclusion of Roma and other vulnerable groups through education and health.

The Swiss Ambassadors to Bulgaria, Albania, Kosovo, Serbia, Macedonia and Romania, as well as the board member of the Roma Education Fund (Budapest) are in Plovdiv on the occasion of the 4th Roma Inclusion Regional Seminar of SDC, the Swiss Agency for Development and Cooperation (12 – 15 March 2018). The Ambassadors will visit the educational and health centers under construction, meet teachers, parents and children in the Kindergarten Lilia and share their rich experiences from a variety of countries during the seminar.

For the first time, Bulgaria hosts a SDC regional seminar on Roma inclusion. It is dedicated to exchanging experience and views from the Swiss programmes in Southeastern Europe and drawing conclusions on how to draw and implement successful inclusion projects with a focus on sustainability and working with state and local institutions.

Experts from the SDC headquarters in Bern and their colleagues from the offices in the Balkan countries will participate in the seminar. Representatives of the European Commission, the Council of Europe ROMACT Programme, as well as Roma organizations will contribute to the discussions.

The Bulgarian participants will present their experience on working with public institutions and achievements and challenges in social inclusion of Roma and other vulnerable groups under the ZOV Programme (Health and Education for All), implemented in six Bulgarian regional centers, including Plovdiv Municipality. Representatives of the ministries of labour and social policy, health, education and science, partnering in ZOV, as well as the municipalities of Plovdiv and Sliven will attend the discussions.

 

Note for the media:
The visit of the Swiss Ambassadors in the Kindergarten ”Lilia” is open to media with photo opportunities and possibilities for short interviews. Journalists are invited to the kindergarten at 11 am.

 

 

About the ZOV Programme
Health and Education for All

The integrated projects under the ZOV Programme are implemented in six large regional centers in Bulgaria (Plovdiv, Montana, Sliven, Ruse, Shumen and Burgas) in the period between 2013 -2019. ZOV aims to improve the access of Roma and other vulnerable groups to kindergartens and elementary schools, and to healthcare, as well as to improve the quality of education and health services. It targets children aged 0-10, young women, pregnant, mothers and young families in Roma urban neighborhoods and locations with more than 70% Roma population.

The key achievements of the Programme so far are: 377 children aged 0-10 have been newly enrolled in nurseries, kindergartens and schools; 3,970 children were given a chance to attend a complementary learning programmes; 4 new kindergartens/pre-schools constructed and 5 nurseries and kindergartens, and 2 schools totally renovated. More than 4,000 young mothers, pregnant women and children had medical check-ups and consultations in the newly repaired 8 health centers and the 2 newly built ones across the country. Health campaigns have covered close to 6,500 young Roma parents.

ZOV strives to secure sustainability, it is also expected that Bulgarian central and local institutions take the lead and the initiative to secure financial and human capacity resources beyond the programme. 

The Ministry of Labour and Social Policy is the major partner on the Bulgarian side. The Ministry of Education and Science and the Ministry of Health also contribute with financial and programme input.

The total budget of the Programme amounts to 8 088 500 CHF, of which 6 920 000 CHF is the Swiss contribution.

 

For more information: www.zovprogramme.bg

See more

Започна изграждането на Образователен и Здравен центрове в Столипиново

2018-03-11

Скоро в Столипиново ще има Образователен и Здравен центрове, изградени по по проекта „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“ на Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички). Строителството им започна тази седмица.

Заместник-кметът на Пловдив Георги Титюков и директорите на училищата „Найден Геров“ и „Кирил Нектариев“ направиха първа копка в двора на Образователния център, който ще бъде построен в общия двор на двете училища.

В новата сграда на Образователния център ще функционира спортна зала, каквато сега и двете училища нямат, зала за работа с деца и родители, стая за образователни медиатори, съблекални и помощно помещение.

По ЗОВ в момента и в двете училища се организират извънкласни занимания по проекта, включително по български език, художествени дейности, спортни занимания. Създаден е клуб „Активен родител“, в който ежемесечно се обсъждат идеи, проблеми, планират се бъдещи занимания в помощ на трудно адаптиращи се ученици, които са в риск от отпадане от училище.

В двора ДКЦ „Изток“ заместник-кметът Георги Титюков и управителят на центъра д-р Живко Димитров направиха първа копка на Здравния център.

В новата сграда ще функционират пет кабинета, оборудвани със съвременна диагностична апаратура. В тях ще работят специалисти в областта на общата медицина, педиатрията, акушерството и гинекологията, които ще обслужват жителите на района, както и социалнослаби и неосигурени граждани. Ще се извършват безплатни консултации, профилактични прегледи, кампании за превенция на редица заболявания, включително ранна бременност, детски болести, сърдечно-съдови заболявания, диабет и др.

По проекта на Българо-швейцарска програма в Столипиново вече работят двама здравни медиатори, един гинеколог и един педиатър. След завършването на сградата на Здравния център предстои назначаването на още лекари. В квартала редовно се провеждат здравни кампании, насочени към подобряване на достъпа до здравеопазване на най-уязвимите групи от населението.

See more

Швейцарска делегация присъства на откриването на два обекта по ЗОВ в Шумен

2018-03-07

Швейцарска делегация присъства днес на откриването на два обекта по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) в Община Шумен: обновената детска градина „Пролетна дъга“ в Шумен и ремонтираната Здравната служба в с. Ивански. В делегацията са представители на Държавния секретариат по икономически въпроси и на Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, които са в България за седмата годишна среща на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Нова група от 18 деца вече посещава „Пролетна дъга“
Новата група бе възстановена след близо 17-годишно прекъсване поради липса на средства за ремонт на сградата. Деца от различни етноси – роми, турци и българчета, посещават с желание градината заради приятната обстановка и интересните занимания, водени учителите, разказа главният учител Ивелина Пенчева. По проекта на Община  Шумен в рамките на ЗОВ изцяло е реновиран  третият етаж на основната сграда, обновени са занималнята, спалните, кухнята, санитарните помещения и залата за срещи с родителите.  „Освежени са филиалите на детската градина, изградена е нова спортна площадка. Изцяло ремонтиран е медицинският кабинет, а оборудването в него е подменено със средства, осигурени от общината“, обясни директорката Димитрина Минева.

Община Шумен е вложила  80 000 лева вложи в изграждането на нова отоплителна инсталация и газифицирането на детската градина приключи преди началото на строителните дейности по проекта. „В бюджета за тази година сме предвидили средства за ремонт на санитарните възли на още две групи и благоустрояване на пространството около новата спортна площадка. Осигурени са щат и финансиране, екипът ще продължи да работи и в бъдеще и ще надграждаме постигнатото”, посочи  зам.-кметът по образование и култура Найден Косев по време на тържеството по освещаването на новия комплекс. 

Сузане Цумщайн от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество сподели, че първите социални умения, които децата получават в детската градина, са изключително важни и затова една от задачите на Програма ЗОВ е да помогне да се подобри образователната среда. Изключително важно е по думите й общинските власти да продължат да работят по този начин и да приложат натрупания опит и в други образователни институции.

Нови медицински кабинети в обновената Здравна служба в Ивански
Цялостният ремонт на първия етаж на сградата бе осъществен по проекта на Община Шумен „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” в рамките на ЗОВ.  Лентата на обновената Здравна служба прерязаха зам.-кметът на Община по социална политика и здравеопазване д-р Светлана Маркова, управителят на ДКЦ-  1 д-р Димитър Костов и Сузане Цумщайн от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество. Много е важно, че този център се намира в селото, близо до местните хора, които ще получават здравна помощ на място, изтъкна  Сузане Цумщайн. Тя е впечатлена от усилията, които са положени за подобряване на здравните грижи за населението в село Ивански и от личната ангажираност на толкова много хора това да се случи.

Село Ивански наброява над 1600 души, но досега е имало само един общопрактикуващ лекар и една медицинска сестра.  По проекта бяха разкрити още два медицински кабинета – педиатричен и АГ-кабинет, както и манипулационна.  Ще бъде обърнато внимание на здравно неосигурени от общността, за които вече се организират медицински прегледи от наети по ЗОВ лекари. „Бихме искали да създадем модел на работа, който да продължим и след приключване на срока на проекта каза при откриването д-р Светлана Маркова, зам.-кмет по социална политика и здравеопазване.

Управителят на Диагностично-консултативния център 1 – Шумен д-р Димитър Костов съобщи, че от вчера са започнали прегледите при педиатър. Най-важна е профилактиката, според д-р Георги Антонов, който ще до края на месеца ще започне и гинекологичните прегледите на жените от селото.

Среща с кмета на Община Шумен Любомир Христов
На среща с представители на Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество кметът на община Шумен Любомир Христов посочи, че образованието е приоритет в работата на неговия екип и благодари на швейцарската страна за подкрепата, която оказва на българските общини за подобряване условията на живот, за осигуряване на по-добър достъп до образование, здравеопазване и социалната интеграция на хората от уязвимите групи.

Ръководителят на офиса за сътрудничество към Посолството на Швейцария в България Ролан Питон изрази задоволство от напредъка по проекта, който по неговите думи е представителен за България, защото дейностите по него вървят успешно.

За проекта на Община Шумен по ЗОВ
Интегрираният проект на Община Шумен за насърчаване на социалното включване на ромите и други уязвими групи – „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” започна през октомври 2016 г. и се очаква да приключи през април 2019 г. Общата му стойност е 723 656 лв., като 533 682 лв. е швейцарското съфинансиране . Партньори по проекта на Община Шумен са Шуменският университет „Епископ Константин Преславски”, Детска градина „Пролетна дъга”, Основно училище „Хр. Ботев” – с. Ивански, ДКЦ 1 и СКЦ.

See more

Kindergarten and Health Center in Shumen Municipality Renovated Under the ZOV Programme

2018-03-06

The Kindergarten Proletna Daga in Shumen (a town in north-east Bulgaria) and the Health Center in the adjacent village of Ivanski have been renovated under the ZOV Programme (Health and Education for All), which supports the social inclusion of Roma and other vulnerable groups within the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme. These renovations secure better access of Roma and Turkish minority children and patients to education and healthcare services.

On March 7, 2018 (Wednesday), a Swiss delegation will participate in the official opening of the two buildings. Members of the delegation – representatives of the State Secretariat of Economic Affairs and the Swiss Agency for Development and Cooperation, are visiting Bulgaria on the occasion of the 7th annual meeting of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

A new group of 18 children, aged 5-6, have already joined the Shumen Kindergarten as of September 2017. The group was closed for the past 17 years due to lack of funds for renovation of the building. Today, the group entails a mix of ethnic groups: Roma, Turkish and Bulgarian children, who enjoy the new environment, learning tools and the caring teachers hired by the project. The local ZOV partners are actively working with the kids on improving their Bulgarian language and with parents to motivate them to send their children to the kindergarten.

The renovated Health Center in Ivanski meets the urgent needs of locals for a gynecologist and a pediatrician. Special attention is paid to Roma without health insurance – they are provided with free medical checkups by the ZOV-hired doctors – these are the only options for uninsured young Roma to receive primary care and gynecological services.

The Swiss delegation will visit the recently opened Educational Center in Ivanski – a small adjacent building to the Primary School Hristo Botev. The Center hosts workshops, dedicated to learning through games and interaction, arts and crafts, as well as joint activities for parents and children, catch-up classes, weekend schools and schools for parents.

The results achieved by the ZOV team are encouraging, says Irina Faion, ZOV Team Leader. Although active since October 2016, the project has provided some good afterschool learning models and the Municipality has the ambition to make these practices sustainable over time.

Shumen and its partners cooperate well and make all efforts to ensure the good quality of their programmes. They are also well aware that sustainability is a key principle of the ZOV Programme. The Kindergarten and its branch were already approved to receive delegated budgets (state funding) from the spring of 2018. ZOV will support additional activities with parents and children until December 2018. Health sustainability will come from the State Insurance Fund, provided uninsured Roma obtain health insurance – a goal of ZOV health campaigns and mediators.

Besides Shumen, similar integrated projects under the ZOV Programme are implemented in five other administrative centers in Bulgaria (Plovdiv, Montana, Sliven, Ruse and Burgas) in the period between 2013 -2019.

The key achievements of the Programme so far are: 377 children aged 0-10 have been newly enrolled in nurseries, kindergartens and schools; 3970 children were given a chance to attend a complementary learning programme taught by 47 ZOV-hired after school teachers; 23 new educational mediators and 14 new teachers were hired and trained under ZOV, with another 461 primary school and kindergarten teachers being trained in innovative teaching methods and prevention of school drop-outs. ZOV supported the construction of 4 new kindergartens/pre-schools in Sliven, Montana, Burgas and Zvezdec (Burgas) and totally renovated 5 nurseries and kindergartens and 2 schools.

In the newly repaired 8 health centers, and the 2 newly built ones across the country, 30 doctors and 16 health mediators - newly hired by ZOV - are engaged in medical check-ups and consultations for more than 4,000 young mothers, pregnant women and children and in health campaigns, health clubs, discussions dedicated to family planning, reproductive health and prevention of diseases for close to 6,500 young Roma parents.

 

See more

Сурваки в детска градина “Пролетна дъга” в Шумен

2018-01-09

Празникът Сурваки събра близо 60 деца, родители, учители и гости от шуменския квартал “Еверест” във филиала към детска градина “Пролетна дъга”. Комплексът е изцяло обновен с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

С богата програма, празнично настроение, игри и песни бяха пресъздадени традициите, свързани с празнуването на ромската Нова година, сурвакането и наричанията за здраве, благополучие и късмет. Малчуганите сурвакаха присъстващите на тържеството със собственоръчно изработени и богато украсени дрянови сурвакници.

“Следването на традициите е важно за запазването на рода. То е и мост за взаимното опознаване между етносите в България. В част от семействата обичаят на сурвакането е забравен и повечето от младите родители с интерес научават как са празнували техните предци в миналото. А това пък помага на нас в работата ни по Програма ЗОВ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество,” разказва старши учителят в детската градина Елена Найденова.

В ролята на домакин, който посреща Банго Васил и моли за неговата благословия, влезе образователният медиатор по проекта Георги Шарбанов. Той припомни, че в честването на този ден има много общи неща между традициите на българите и ромите. В първия ден на новата година младите искат прошка, а децата сурвакат за здраве, което показва колко трайно са се вплели обичаите ни през годините.

Всички малчугани получиха торбички с лакомства, а празникът продължи със сурвакане в съседските къщи. Сурвакарчетата бяха посрещнати много гостоприемно от стопаните, защото се вярва, че от благословията зависят късметът и щастието им през новата година.

See more

Пъстър празник в Ивански за ромската Нова година

2018-01-08

В Основно училище “Христо Ботев” в шуменското село Ивански организираха празник в навечерието на ромската Новата година. В залите на новия учебен център ученици, родители, учители и гости пресъздадоха традицията на Василица и Банго Васил. Те бяха приготвили обредни ястия и заедно подредиха богатата новогодишна трапеза.

„Всички се включиха с огромно желание в тържеството, което организирахме днес, защото семействата тук в селото пазят своите традиции“, разказа преподавателката по български език и литература Светла Мутафчийска.

В програмата участваха ученици от трети до седми клас. Момичетата и момчетата от училището припомниха легендите за спасителя на ромите Свети Василий. Те разказаха, че празничната вечеря се подрежда на ниска кръгла маса, която наричат синия, а нея по традиция слагат гъска, пуйка или петел в новогодишната нощ. Най-възрастната жена прави баница или пита, “кулак”, в която се поставя пара. Приготвят се и сарми с дрянови пъпки за късмети.

“През цялото време жената шета в пълно мълчание, защото се вярва, че така злото няма да влезе в къщата. Вратите се заключват и до полунощ никой не бива да влиза, за да не избяга късметът. Трапезата се прекадява, всички си вземат прошка и целуват ръка. Първата хапка от кулака не се изяжда, а се увива и се слага под възглавницата. Вярва се, че сънят върху тази хапка показва какъв ще бъде късмета ни през годината,” обяснява образователният медиатор Ирина Илиева, която също участва във възстановката на празничната традиция.

„На Василица, която много прилича на българската Бъдни вечер, цялото семейство се събира в дома“, продължава Анка Михайлова, майка на три деца. Тя разказа, че три поколения живеят в една къща в селото. „На сутринта започва сурвакането с пожелание за здраве, плодородие и късмет. Всичко това се прави много тържествено, защото според поверието тогава във всяка къща влиза Банго Васил и благославя дома. Празнуваме заедно и спазваме традицията. Искаме и нашите деца да я продължат.“

Тържеството в училището в село Ивански бе част от празничните инициативи, включени в културния календар по проекта на Община Шумен – „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция”. Той се реализира със съдействието на Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички“, финансирана от Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

See more

Кръгла маса „Област Русе – модел на етническа толерантност“

2017-12-16

Кръгла маса на тема „Област Русе – модел на етническата толерантност“ бе организирана на 15 декември в Областната администрация в Русе в рамките на проект „Интегриран подход на Община Русе за интеграция на ромите и други уязвими групи на територията на общини в Област Русе“. Проектът се изпълнява по Програма ЗОВ с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество. 

Участие в кръглата маса взеха Мариела Личева – водещ координатор на проекта, Боньо Бонев – трудов посредник в Бюрото по труда, Цветелин Симеонов – дирекция „Социално подпомагане“, Марияна Минева - Сдружение „Българо-Румънски трансграничен институт по медиация“, Жанна Василева – регионален педагогически координатор от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ – Велико Търново, представители на здравни образователни и социални институции, партньори на Община Русе и неправителствени организации – доставчици на социални услуги.

Бяха споделени добри практики, а организациите отчетоха положителния напредък в дейността си.

На дневен ред беше представена и училищна програма за превенция и намаляване на отпадането на учениците от училище, като беше акцентирано върху значителната роля на родителите като активни помощници в различните обществени структури и в дейностите, организирани в училище. Теми на дискусия бяха и възможностите за обучение на учителите за работа в мултикултурна и мултиетническа среда.

Акцент на срещата бяха добрите резултати, в рамките на организираните консултации и ролята на образователните медиатори в тях. Отчетени бяха и проведените кампании, засягащи човешките права, сексуалното и репродуктивното здраве, както и дейностите, във връзка с подобряване  достъпа до медицински услуги на потребителите.

See more

New kindergarten opens doors in Montana

2017-12-04

107 kids from the city of Montana, in the north-west of Bulgaria, will have  the  opportunity to attend a modern kindergarten in the Kosharnik neighbourhood after its official opening on December 5, 2017 (Tuesday).

The Minister of Labour and Social Policy, Mr. Bisser Petkov, the Swiss Ambassador, Mr. Denis Knobel and the Mayor of Montana, Mr. Zlatko Zhivkov, will attend the official ceremony for the opening of the newly-constructed building of Kindergarten 8 Prolet. The event will also be attended by the Deputy Minister of Labour and Social Policy, Mrs. Zornitsa Roussinova, the Deputy Minister of Education and Science, Mrs. Denitsa Sacheva, representatives of local authorities, Roma organizations, Roma parents, children and citizens of the Kosharnik community.

The kindergarten was built under the project implemented by Montana Municipality within the ZOV Programme (Health and Education for All), implemented with the financial support of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme. Nearly 1,2 million leva are invested in the construction and refurbishment of  the kindergarten, of which 90% come from the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme. The rest is the contribution of Montana Municipality, which also invested 580,000 leva in the adjacent health center and the playground and garden around the kindergarten.

This is the first newly-constructed kindergarten in Montana in the past 32 years. The old kindergarten building which was dated according to any educational standards, was until recently attended by 75 children mainly of Roma origin. These 75 children from the old kindergarten will be transferred to the modern building and joined by 32 new children. The new building boasts well-equipped, bright and spacious halls for learning and catch-up activities, a special hall for work with the parents, community meetings and festivities, as well as rooms for training and working meetings for teachers and educational mediators. Under this programme, two new teachers and two assistant educators have been appointed under the ZOV Programme. A mediator and 3 project-appointed teachers already work with children and parents for prevention of dropping out and catch-up classes.

The project “Roma inclusion in Montana Municipality – a comprehensive approach” within the ZOV Programme is implemented in the period 2015 – 2018 with a total budged of 2, 226, 260 leva. Working primarily in Kosharnik and Ogosta, the two Roma neighbourhoods of Montana, in the village of Gavrovnitsa and the adjacent villages Virove and Besdenitsa, the activities are focused on the most vulnerable of the vulnerable groups: the children aged between three and ten/eleven years, living in the two Montana neighbourhoods and the three villages, their parents and families, the young people and Roma without health insurances. The project is based on the principle of an integrated approach: the infrastructural improvements for healthcare and educational institutions are supported by activities improving the quality of elementary education, to contributing to the inclusion of Roma children in  kindergartens and schools,  providing pedagogy trainings for teachers, access to primary medical services for Roma, preventive health campaigns, mediators’ work in the areas of healthcare and education. The team is dedicated to ensure good quality education for Roma children; to increase the number of children attending the kindergarten and to create conditions for the integration of Roma children after the 4th school grade in the mainstream schools, as well as to prevent early pregnancies, provide access to gynecological and pediatric screenings and immunizations for children.  

See more about our work in Montana here

About the ZOV Programme:

ZOV Programme – Healthcare and Education for All – is implemented in the period 2013 – 2019 with the financial support of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme. The total amount of the Programme’s funding is 8, 088, 500 Swiss Franks, of which the Swiss contribution amounts to 6, 920, 000 Swiss franks.

The Ministry of Labour and Social Policy (MLSP) is the main partner on the Bulgarian side. The Ministry of Health (MH) and the Ministry of Education and Science (MES) both contribute to the Programme with funds, expertise and monitoring. The three ministries contribute a total of 15% to the co-funding, 5% by each Ministry. Fifteen local governments in six large  regions (Burgas, Montana, Plovdiv, Ruse, Sliven and Shumen) in partnership with kindergartens, schools, preschools, healthcare centres, NGOs and others implement integrated projects related to: 1) reducing the number of Roma children who lag behind or drop out of kindergartens, preschool and elementary school; 2) work with parents, psychologists, teachers and mediators on the issues of Roma inclusion; 3) primary and reproductive healthcare for the Roma community, family planning and health prevention; 4) culture and sports events contributing to  Roma integration.

See more

Учебен център към училището в село Ивански отвори врати днес

2017-11-17

За първи път ученици, родители и учители работиха заедно в ателиетата “празници и обичаи” и “сръчни ръце” в новия учебен център към Основното училище „Христо Ботев“ в село Ивански.

Сградата е ремонтирана с подрепата на Българо – швейцарската програма за сътрудничество, която финансира дейностите по проекта на Община Шумен „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция“. Обновени са три учебни зали, в които ще се провеждат учебни и извънкласни дейности в т. н.  „наваксващи училища“, „уикенд училища“ и „училища за родители“. Те са обзаведени с нови маси, столове и шкафове.

„Заниманията ще помагат на учениците да подобрят уменията си по български език и да попълнят пропуските си, ако имат затруднения с овладяването на материала по основните учебни предмети. Часовете в ателиетата по театрално изкуство, сръчни ръце, празници и обичаи и фолклор ще се провеждат под формата на игри и забавления. Целта ни е да се развият творческите им способности в областта на приложното, танцовото и театралното изкуство,“ обясни директорът на училището Стефан Стоянов. Тук ще се организират и срещите с родителите, които ще разширяват своите знания по здравни и образователни теми, ще изграждат и развиват родителските си умения.

Първото занятие в ателието „празници и обичаи“ беше посветено на родовите празници и обичаи. „Младите хора най-добре общуват посредством песента и танца, затова съм убедена, че това е един от начините за подкрепа на интеграцията на хората от различните етноси в общността.“ сподели ръководителката на ателието Пенка Йорданова. Сръчните ръце на ученици и родители сътвориха пъстроцветни пана от текстил в другото ателие на новия учебен център към училището в село Ивански. Деца и родители работиха с желание и усърдието, което вложиха при изпълнението на задачите, даде своите резултати.

Основното училище „Христо Ботев“ в село Ивански е партньор по проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) с финансовата подкрепа на Швейцария в рамките на швейцарския принос към разширения Европейски съюз.

See more

Ден на отворените врати по проекта ни в Русе

2017-11-09

За втора поредна година днес бе организиран Ден на отворените врати в Община Русе за общински проект, изпълняван по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Във филиала на Детска ясла №6, намиращ се в бившия Дом за медико-социални грижи за деца (кв. „Дружба“, ул. „Никола Вапцаров“, №20), гражданите можеха да разгледат новооткритите две яслени групи за деца на възраст от 10 месеца до 3 години.

На информационната среща в Зала 1 на Областна администрация,  Община Русе в партньорство с партниращите ѝ общини (Община Иваново, Община Ветово, Община Борово) и организации (РУ „Ангел Кънчев“, МЦ „Медика-Експрес“ ЕООД, Сдружение на ОПЛ Русе, Сдружение „Център Динамика“, Сдружение „Еквилибриум“, Сдружение „Българо-Румънски трансграничен институт по медиация“) презентираха направеното по проекта през изминаващата година във връзка с дейността им, насочена към предлагане на социални услуги в подкрепа на децата и техните семейства, повишаване на  информираността им, здравноосигурителните им права и обучение с цел  превенция на ранното отпадане от училище.

Обърнато бе специално внимание на дейностите по повишаване на професионалния капацитет на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда и уменията им за мултикултурен диалог. 

Двете реновирани учебни стаи за подготвителните групи в ОУ „Алеко Константинов“ също бяха на разположение за посещения, а от 14 до 15 часа в сградата на ДГ „Ралица“ в кв. „Тракия“ за гости бяха отворени ремонтираните и новооткрити два здравни кабинета (кабинет по акушерство и гинекология и кабинет на общопрактикуващ лекар).

See more

80th birthday for the library meeting centre in „Pobeda“ neighbourhood in Burgas

2017-10-20

The library meeting centre „Hristo Botev 1937“ in „Pobeda“ neighbourhood marked its 80th birthday yesterday evening. The celebration was organized in the performance hall, entirely renovated as part of the „Integrated project for social inclusion of Roma and other vulnerable groups“ of the Municipality of Burgas, implemented under the ZOV Programme (Health and Education for All) of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

Owing to the project of the Municipality of Burgas under the ZOV Programme, the library meeting centre looks in this magnificent way, shared its secretary Katerina Gageva during the opening of the celebration. The performance hall where the celebration took place was also repaired, after having been unusable since 2010. There is new heating, the chairs were replaced, as well as the entire equipment. The cost of the repair is nearly 140 000 levs, while that of the equipment - 13 607 levs. The roof, which was regularly leaking formerly, was also entirely replaced. The library itself was equipped with new shelves, and the storage room, where the ceiling had nearly collapsed, was repaired. An information centre was created and equipped with computers. In the chamber hall the children get together to read books and meet with authors.

We have implemented this project only from its material part, remarked the project manager Magdalena Yapadzhieva. „All the rest that takes place here can be attributed to certain people. And to a certain person, who, in my opinion, fills the word “renaissance person” with meaning. This is Katerina Gageva“, pointed out Yapadzhieva.

In her greeting address to the team of the library meeting centre, the team leader of the ZOV Programme Irina Faion congratulated the culture institution on their anniversary. „We are convinced that your experience and devotion to the children, as well as your mission to raise those children, yield excellent results. The path to good deeds and the children’s achievements are the brightest evidence for your contribution to the young talents of Bulgaria“, states the greeting address by Irina Faion.

As a proof of her words, the artistic works from the second national contest for child creativity “My incredible summer vacation” are still displayed in the performance hall. The library meeting centre hosted this contest, and the children from the neighbourhood were among the winners of prizes.  

The celebration was attended by representatives of almost all library meeting centres in Burgas, and the songs and dances of the children from children’s vocal group „Zvunika“ at Library meeting centre „Paisiy Hilendarski 1928“ and the cheerleading group at „Bratya Miladinovi“ Primary School made it colourful and entertaining.

See more

Дни на ромската култура в Сливен

2017-09-29

От 2 до 4 октомври Сливен ще е домакин на Дни на ромската култура -  2017, организирани от Сдружение „Ромска академия за култура и образование“ в партньорство с Община –Сливен в рамките на Програма ЗОВ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Третото издание на Дните на ромската култура предлага разнообразна програма от събития, която цели да представи културата на ромската общност.

Дните ще бъдат официално открити на 2 октомври с концерт с участието на Ансамбъл „Романи чълхъя“ (Ромски звезди), Теодосий Спасов, ромските певци Бони и Щилиян, оркестър „Карандила“ и др. Концертът е посветен на ромския композитор, диригент, музикант и педагог Йордан Русчев (Данко), един от учредителите на Централния цигански театър  „Рома“-  София и ръководител на сливенския ансамбъл „Никола Кочев“, който ръководи 50 години до 2001.

На 3 октомври  са предвидени изложба „Ромско изкуство и занаяти“ с участието на художници и занаятчии от страната, обявяване на победителите в конкурса името на ромския поет Усин Керим и моноспектакълът „Цигански колела“ на младата актриса Наталия Цекова и акордеониста Мартин Любенов.

 Конференцията „Ромите през ХХІ век – култура и идентичност“ ще събере на 4 октомври учени и изследователи на ромската общност. Доклади ще изнесат проф. Маргарита Карамихова от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, проф. Майя Грекова от СУ „Св. Климент Охридски“, д-р Румян Сечков, доц. д-р Петя Банкова, д-р Йосиф Нунев и др.

Дни на ромската култура -  2017 са част от дейностите на проекта на Община Сливен за социално включване на роми и други уязвими групи, изпълняван в рамките на Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Програма ЗОВ, която се изпълнява в периода 2013 - 2019 година, има за цел да подобри достъпа на роми и други уязвими групи до детски градини и начални училища, до качествени грижи и образование, както и до първично здравеопазване, репродуктивно, майчино и детско здраве. ЗОВ предвижда и изява на културните традиции на ромите, на тяхната идентичност, както и представяне на позитивни добри практики. Всички дейности са много конкретни, практични и насочени директно към роми и други уязвими групи.

В Сливен работата на Програма ЗОВ е конкретно насочена към квартал „Надежда“. Една от амбициите на екипа на проекта в Сливен е да бъде създадена необходимата база и възможности за достъп до интегрирани услуги за жителите на квартала, без да се налага те да напускат средата си. Това е от изключителна важност особено за малките деца, които се стресират, ако не са в обичайната си среда. Проектът в Сливен е на обща стойност 2 791 985 лева и се изпълнява от Община Сливен в партньорство с Ромска академия за култура и образование и фондациите „Здравето на ромите" и „Лекари на света".

Вижте повече за работата на ЗОВ в Сливен тук

 

Вижте подробната програма на Дни на ромската култура -  2017:
 

2 октомври

19.00ч                   Концерт с участието на Ансамбъл „Романи чълхъя“, Теодосий Спасов, ромските певци Бони, Щилиян, симфоничен оркестър и солисти, орк. „Карандила“ и др.

3 октомври

10.00ч                  Изложба „Ромско изкуство и занаяти“ – с участието на художници и занаятчии от страната

11.00ч                  Конкурс за поезия на името на Усин Керим – обявяване на отличените

19.00ч                  „Цигански колела“ – моноспектакъл на младата актриса Наталия Цекова и Мартин Любенов – акордеонист

4 октомври

9.30 ч                    Научна конференция „Ромите през 21 век -култура и идентичност“  

See more

Първокласниците от с. Габровница влязоха в обновени класни стаи

2017-09-15

19 деца прекрачиха днес за първи път прага на Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Габровница. За да се открояват в този важен ден, учителката им Лиляна Иванова им върза сатенени ленти с надпис „първокласник”. Въпреки вълнението, малчуганите  рецитираха и пяха вдъхновено.

Празничната програмата, подготвена от групата по художествено слово по Програма ЗОВ, постави акцент на патриотични мотиви и започна с танц, посветен на цветовете на националния трибагреник. Прозвучаха приветствия от името на кмета на Община Монтана Златко Живков, кмета на Габровница Борис Цветков, от родителите, от големите ученици.

В посланието си директорката Бисерка Фильова подчерта: „Днес, скъпи ученици, ще прекрачите прага на едно напълно обновено, модерно училище, с което трябва да се гордеете и да го пазите като свой роден дом.” След основния ремонт на сградата, направен миналата година, през  това лято класните стаи са освежени и обзаведени с нови мебели. Не само уютната среда, но и енергичните усилия на педагозите задържат децата в час.

В училището, създадено през 1866 г., се обучават 163 деца не само от най-голямото село в Община Монтана, но и от съседните Вирове и Безденица. Те редовно присъстват в часовете, уверява г-жа Фильова. Част от възпитаниците й са посещавали лятната читалня, както и танцовия състав през ваканцията. "За нас началото на учебната година е символично, защото през цялото лято с групата за народни танци репетирахме усилено и участвахме във фестивали. В края на юли танцувахме на IX Традиционен фолклорен събор „Свидня” в с. Георги Дамяново, а на 13 август взехме участие във Втория международен фолклорен фестивал "Ехо от Стовци" в с. Смоляновци. За изпълненията на арканул, чанакчийско хоро и циганско хоро, жури ни удостоени със сребърен медал.

В танцовия състав по Програма ЗОВ активно се занимават 11 деца от VІ, VІІ и VІІІ клас. Много добри ученици са и са мотивирани самодейци. Редовно посещават часовете ни по проекта и репетициите. В повечето случаи кандидатствам за участие в различни фестивали по тяхно настояване и инициатива” – разказва Таня Тодорова, която е ръководител на танцовата група.

Продължават извънкласните занимания по приложно изкуство и допълнителните часове за овладяване на български език по Програма ЗОВ с децата от училището в с. Габровница. 

See more

Little dancers from the village of Gabrovnitsa awarded at a national festival

2017-06-15

The dance ensemble of Primary School "St. St. Cyril and Methodius" in the village of Gabrovnitsa won the Jury Prize at the National Folklore Competition in Meshtitsa village, Pernik District.

The passionate dancers presented two group folk dances, which they have learnt during the extracurricular activities, organized under the ZOV Programme (Health and Education for All). The Gabrovnitsa formation competed with about 700 young folk talents from 42 different institutions.

"Participating in such folk festival motivates the children as they have the opportunity to compare with other dancers of their age. This stimulates their ambition to reach the best and makes them more thorough and enthusiastic to learn better to dance. We are planning to participate in the folklore gathering "Svidniyaa" in the village of Georgi Damyanovo, says Mrs. Tanya Todorova, the leader of the dance ensemble.

 

See more

The renovated school in „Pobeda“ neighbourhood in Burgas celebrated Last Day of School of their first „graduates“

2017-06-12

An emotional celebration on 30th May marked the end of the school year in „Hristo Botev“ Primary School in „Pobeda“ neighbourhood - Burgas. Many of the children study at the school support building, built entirely under the local project for Social Inclusion of Roma and Other Vulnerable Groups in the framework of the ZOV Programme.

With songs, dances, cheerleading performances, poems and many smiles, the preparatory groups, which comprise nearly 200 children, graduated this school year. The celebration was organized in the gym – a facility that the school lacked before the implementation of the project. Another positive effect of the work under the ZOV Programme is that in the course of one year, the children, most of whom are bilinguals, have literally „got to speak“ Bulgarian language: they can freely communicate in Bulgarian, and study Bulgarian songs and poems.

For the summer period, the school has planned additional study activities in the preparatory groups and the elementary stage classes. There will be extracurricular activities and sports as well. The planned events also include excursions for the children.

See more

Summer classes for the future first graders of Lilia kindergarten in Plovdiv

2017-06-01

The prospective first graders from LILIA kindergarten in Plovdiv’s neighborhood Stolipinovo celebrated their last day at the kindergarten with a beautiful fete. The children were bid farewell by their teachers – the director Sevdalina Gencheva and educators Malinka Tsareva, Genoveva Kandeva and Genka Petrova. In fact, Mrs Petrova has retired recently but nevertheless came to wish the pupils all the best for the future.

The children danced and sang dressed in Roma folklore inspired costumes, specially made for the occasion by the kindergarten staff. At the beginning of the celebration with the help of their teachers they prepared a collage wall panel representing a kite with the names of all prospective first graders from LILIA kindergarten. In the end of the celebration, there was, of course, a beautiful and tasty festive cake with fireworks.

The artistic program delivered by the pupils is, in fact, part of the methods through which the educators from LILIA kindergarten are trying to achieve a more active inclusion of both children and parents into the education process. The project implemented in Plovdiv under the ZOV Programme aims to support the work of teachers by offering them a number of innovative ideas in the area of multicultural education. In this connection, a special training for educators working with bilingual students is planned to be organized under the project.

LILIA kindergarten is situated in the hearth of ethnic ghetto Stolipinovo and consequently, 100% of its pupils are of Roma origin. The main challenge teachers face is related to the poor Bulgarian language skills of Stolipinovo’s Roma population. Therefore, as part of project activities we have scheduled extra classes in Bulgarian to be conducted with the objective to improve the language abilities of students whose mother tongue is not Bulgarian.

In relation to this, Mrs. Sevdalina Gencheva, director of LILIA kindergarten, said: “We are all very happy with the help provided under this project since it envisions conducting extra language classes and other language related activities for children whose mother tongue is different than Bulgarian. These activities will continue to take place even during the summer. Thus, the lessons learned in the course of the school year will not be forgotten. The main problem here in Stolipinovo is related to the fact that most Roma families use only Turkish or Roma language at home. If not attending kindergarten for a long period of time, the ethnic minority children usually tend to forget completely how to speak Bulgarian. The supplementary activities in Bulgarian language scheduled for the summer period will help the children to improve their social skills and facilitate their transition into the school system.

 

See more about our project activities in Plovdiv

See more

The winners of the contests about the multi-ethnic tolerance

2017-05-20

We are thrilled to announce the winners of the second edition of two fantastic contests, organized by our team in Ruse.

The winners of the drawing contest „The colours of the ethno-friendship” are:
1st group – children aged 7-12:

  1. Nazan Abtulova  – Semerdzhievo village, Ruse Municipality
  2. Arzu Nebieva – Ruse
  3. Elitsa Dimitrova - Ruse

2nd group children aged 13-18:

  1. Mihail Gavrilov - Ruse
  2. Debora Petrova – Ruse
  3. Stefan Dimitrov - Ruse

 

Damian Georgiev from Ruse received the Special award of the jury.

The Encouraging awards go to Polina Chakalova (Ruse), Barush Shakirov (Smirnenski village), Daniela Georgieva (Ruse), Kamelia Koleva (Ruse), Ana-Maria Simeonova (Ruse), Zhyuhre Ali (Ruse), Velislava Shtereva (Ruse), Iva Pencheva (Ruse), Kostantin Georgiev (Ruse) and Velina Koleva (Ruse).

The drawings are presented at an exhibition in Ruse Municipality, which was officially opened on 18 May. The winners of the drawing contest „The colours of the ethno-friendship”, as well as the winners of the essay contest “The harmony of the multi-ethnic tolerance“ received their diplomas.

1st group – children aged 7-12:

  1. Patricia Andreeva (Ruse)
  2. Ivet Stoilova (Ruse)
  3. Albena Zlateva (Borovo).

The Encouraging awards go to Stiliyan Todorov (Ruse), Petar Klimentov (Ruse) and Monika Agopyan (Ruse).

2nd group children aged 13-18:

  1. Gabriela Ferdinandova (Ruse)
  2. Julia Zdravkova (Ruse)
  3. Shehrin Shukri (Ruse)

The contest are part of the Festival “Ethnic rhythms without borders”, which included a concert in the Plenary Hall of Ruse Municipality. Dance ensembles from Senovo, Semerdzhievo, Ruse, Ivanovo, Borovo, Shraklevo, Belovets and Gorno Ablanovo presented the musical richness of the various ethnic communities in Bulgaria.

 

See more

Festival „Stage under the sky“ and culinary exhibitions in Ruse region

2017-04-10

On 7 and 8 April, the International Roma Day was marked in Ruse, Borovo, Ivanovo and Vetovo with festivals and culinary exhibitions, organized by the local project within the ZOV Programme.

Several dance and vocal groups, as well as many individual artists from kindergartens and schools in the municipalities of Ivanovo, Borovo, Vetovo and Ruse took part in the festival "Stage under the sky". They performed the most famous Roma songs as "Hederlezi", "Sae Rom," "Arizona Dream" and Gelem, Gelem, the Roma anthem. Radilon Orchestra presented Roma popular songs at the festival.

Meanwhile, culinary exhibitions with traditional dished for the various ethnic groups took place in the towns of Borovo and Ruse. Representatives of the local Roma community and ladies from the three pensioners clubs in Borovo participated in the exhibition. The culinary event in Ruse was organized by the students in culinary of the city’s Vocational School for Tourism. The visitors of the two culinary events were introduced to the culinary specifics of the dishes of different ethnic groups, which had delicious taste and attractive appearance:  Armenian sweets, Turkish baklava, Roma goulash, Bulgarian ginger cookies and Jewish pastry with meat and egg plants. The participants received a certificate for their outstanding cooking skills for preparing typical dishes of various ethnic groups.

 

See more

Concert in Ivanski marked the International Roma Day

2017-04-07

A colourful mosaic of spectacular dances, songs and Roma fairy tales impressed the audience of the concert today in the village of Ivanski, Shumen Municipality on the occasion of April 8 – the International Roma Day.

The stage turned into a world of beauty and appealing variety of colors and musical interpretations of various musical styles. The emotions of the audience exploded with the performance of students of the sixth graders of Primary School “Hristo Botev” on drums and saxophone of Goran Bregovic style. Seventh grader Sevdalina Ilieva charmed everyone with her angelic voice presenting the song “I was for you” of Bulgarian music icon Lili Ivanova. "She is our best singer in our village", commented people in the audience.

Lyudmila Andreeva, Healthcare Coordinator addressed the audience and introduced the newly appointed health mediator of the village of Ivanski. Irina Ilieva has already started working and people of Ivanksi could rely on her help.

The concert “Roma – past and future” has been prepared with the support of teachers and School Director Stefan Stoyanov during the extracurricular activities, organized within the Shumen project, part of the ZOV Programme under the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

Parents, teachers and performers received fliers and information materials of the awareness campaign “Children’s’ health depends on us”.

The International Roma Day was also marked in the Kindergarten “Proletna Daga” on the town of Shumen. See here a photo story.

See more

International Roma Day at Nayden Gerov Primary School in Plovdiv

2017-04-07

The International Roma Day was celebrated with a special event at Nayden Gerov Primary School in Stolipinovo, the Roma neighbourhood of Plovdiv. The pupils gave a performance in front of their parents, local people and the representatives of the media.

The celebration was opened with introductory words by Mrs. Stefka Simeonova, Chief Expert Education at the Municipality of Plovdiv, Iztochen District. She described the importance of education for the integration of Roma and other vulnerable groups and greeted those present with the International Roma Day.

School pupils performed a divers artistic programme, which impressed the audience. Enthusiastic students presented a series of poetry readings, short drama, folk, classical and Latin American dances. The festive celebration took place on a makeshift stage in the corridors of the second floor of the "Nayden Gerov” School, as at the moment there are no appropriate premises for organizing public events. Therefore, the project implemented in Plovdiv under the ZOV Programme envisions the construction of Educational Center with premises for community gatherings, extracurricular activities, as well as art and sports activities.   

The event has become a real feast for the Roma community of the neighborhood. Parents and relatives proudly watched their children and applauded their artistic performances.

 

See more

Монтана отбеляза 8 април с концерт

2017-04-07

Монтана отбеляза днес Международния ден на ромите с пъстър концерт. В програмата му бяха вплетени традиционни ромски и ориенталски танци, латино и брейк денс, детски и поп песни. На сцената се изявиха деца, подготвени в извънкласните форми по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички).

С изпълненията си се открои на дуета Вера (вокал) и Асен (китара) Борисови, както и виртуозните танцьорки Албена и Александра от кв. “Огоста”. Публиката в препълнената зала на Драматичния театър изпрати с бурни овации и 12-годишната Стефка Андреева от кв. “Кошарник”, дръзнала да изпее хита на Уитни Хюстън от филма «Бодигард». Това е новата Софи Маринова, коментираха от публиката, възхитени от тоновия обем на гласа й.

Грациозната третокласничка Рая Андреева – солистка на индийски танц, впечатли не само със своята пластичност и ритмичност, но и с невероятното си излъчване. Умиление предизвикаха и малчуганите от Детска градина № 8 „Пролет”, а темпераментното циганско хоро на децата от с. Габровница вдигна градуса на настроението.

Голяма заслуга за успеха на концерта имаха конферансиетата Йоана и Жерина, подготвени от актрисата Анастасия Янчева, която беше и сценарист на празничното шоу. Това обяснява и участието на театралното студио на ОДК “Ние, врабчетата”, както и специалният поздрав, отправен от Жанета Пейна – солистка на вокално студио “Детски смях”, победителка в множество певчески конкурси.

Концертът започна с приветствие от заместник-кмета Тихомир Антонов, който подчерта, че приобщаването на ромския етнос и подобряване на условията на живот, образователното равнище и здравния му статус е важен акцент в политиката на Община Монтана.

Преди темпераментния музикално-танцов спектакъл във фоайето на театъра бе подредена изложба на клуба по фотография към ОУ “Георги Бенковски” – кв. “Кошарник” и Първо ОУ “„Св. Св. Кирил и Методий“. Експозицията бе открита с кратка драматизация, подготвена от групата по художествено слово към училището в с. Габровница.

Малките певци, танцьори и артисти са от училищата и детските градини, които участват в проекта на Община Монтана „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана“, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество в рамките на ЗОВ.

See more

Изложба „Светът на ромите” в Сливен

2017-04-06

Заместник-кметът Стоян Марков откри днес в галерия "Май" в Сливен изложба под наслов "Светът на ромите". Проявата е част от програма, посветена на Международния ден на ромите - 8 април. Организатори са Ромска академия за култура и образование и Фондация „Здравето на ромите” с подкрепата на община Сливен.

В изложбата картини представят художниците Найден Михалев (село Блатец, Сливенско), Радослав Димитров – Бадуля (Добрич), Петър Пенев (село Тополчане, Сливенско), Светослав Борисов (Лом), Александър Захариев (София), Георги Стефанов (Лом), Дора Куршумова (Сливен) и Диана Софрониева (София).

Заместник-кметът Стоян Марков поднесе поздравителен адрес от кмета на Сливен Стефан Радев. „Почитането на паметта на жертвите на Холокоста е изключителна проява на хуманност и съпричастност към страданията на нашия народ по време на фашизма. Надявам се, че изложбата „Светът на ромите” ще обогати нашите общи познания и ще ни направи още по-силни и по-успешни. Включването на младите хора в спортните и културни прояви по повод 8 април ме кара да вярвам, че тук съществува непоколебимият стремеж към познание и развитие!”, се казва в поздравлението на кмета.

„Светът на ромите” представиха Васил Чапразов – редактор на агенция „Дром” и художникът Александър Дойчинов, председател на представителство на СБХ в Сливен. Симфоничният квартет „Сливен” изпълни произведения на известни композитори, сред които и на сливенецът Йордан Русчев - Данко.

Гости бяха областният управител на Сливен Татяна Петкова, директорът на общинската дирекция „Образование, култура и връзки с обществеността”Милена Чолакова,  ръководителят на Ромска академия за култура и образование Стела Костова, председателят на фондация „Здравето на ромите”д-р Стефан Панайотов, художници, писатели, музиканти, общественици, много граждани.

По рано през деня в двора на I СУ „Хаджи Мина Пашов” беше проведен футболен турнир. Отбелязването на Международния ден на ромите в Сливен в рамките на Програма ЗОВ предвижда и други събития. Следете ги в специалното фейсбук-събитие.

 

See more

Centre for Community Development in the town of Sredets

2017-04-05

The Centre for Community Development in Sredets was officially opened today in "Pobeda" neighbourhood in the town of Sredets. The centre, whose building was entirely renovated and furnished under the ZOV Programme, will offer complex services related to the education and healthcare of the most vulnerable groups of people in the municipality.

The ribbon-cutting during the opening of the Centre was done by the Deputy Mayor of the Municipality of Sredets Nikolina Dambulova and the team leader of the ZOV Programme Irina Faion. The guests were welcomed by the talented children of Sredets, who performed and cited Bulgarian and Roma songs and poems.

The building was erected in 1971 as a neighbourhood club for cultural activities. Over the years, only partial repairs had been made but now the Centre has been completely repaired, all premises have been furnished and equipped with funds provided by the ZOV Programme.

„The Municipality will be entirely responsible for the maintenance of the material base in the newly-renovated building”, said the Deputy Mayor Nikolina Dambulova. „The functioning of the Centre will be funded by the municipal budget".

"What we do in Burgas, Sredets and Malko Tarnovo is part of a larger strategy and vision of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme for integration of the Roma people through education and healthcare, and improvement of the quality of their life“, pointed out the team leader of the ZOV Programme Irina Faion.

The Centre for Community Development is not going to be just a renovated building, it will be filled with content”, added Magdalena Yapadzhieva, senior expert in "Education and Demographic Issues" Directorate at the Municipality of Burgas and manager of the project of Burgas Municipality under the ZOV Programme.

Sredets Centre

"On the first floor, there are three offices for the centre’s team, a computer room, a hall for trainings and cultural events. They were furnished and equipped with funds of the project. On the semi-basement floor there are two large halls. One of them is intended for extracurricular activities of the “Sports” Club, while the other one will be used by the newly-created dance group", explained Project Coordinator for Sredets and Coordinator "Education and integration activities" in the Municipality of Sredets Zyumbula Marinova.

The Centre will offer activities, which will complement the teaching of Bulgarian language in the schools, the development of computer skills and work habits, as well as the socialization of the children through games and arts. The team will also work with the parents, in order to motivate them to send their children to school and encourage them to be active in class. The Centre was designed to provide health and education services and consultations to the parents, so that they have a basic health culture and hygiene habits, as well as to stimulate them to take care of their health and that of their children. A health mediator will ensure the link of parents and children with a general practitioner and a gynecologist. It will all be carried out with the support of pedagogical specialists, psychologists, doctors and mediators, employed under the ZOV Programme, who are people from the community.

Integrated services

The idea of integrated services, concentrated in Roma communities in the form of centres, is not a new one. Similar programmes in Bulgaria have been funded also by the World Bank, UNICEF and under EU social projects, in order to improve the quality of the services related to social and health problems. Such integrated services are offered in many places in the countries with compact Rom population - Romania, Hungary, Slovakia and Spain. It is increasingly necessary to use the efforts of municipalities and non-governmental organizations for the provision of this kind of integration services, primarily in the area of education and employment in the countries from the European Union that accept Roma immigrants – Germany, Scotland, Belgium, France.

„The ZOV Programme is not an exception to this tendency and contributes to the improvement of the work in the social sphere, engaging, though, the municipalities further to take over the management and sustainment of those centres“, said the team leader of the ZOV Programme Irina Faion. „This combination between providing support with know-how, integrated approach, positioning in the Roma community itself and sustainability, is the ultimate goal that we are aiming at and hope to achieve. This is the uniqueness of our approach in our work under the ZOV Programme“.

 

See more

Серия събития на Програма ЗОВ за 8 април

2017-03-29

Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) ще отбележи 8 април – Международния ден на ромите със серия събития в районите, където работи.

В афиша на събитията има концерти, изложби, фестивали, детски празник, информационни кампании, литературно-музикална програма и спортни турнири. Целта ни е да достигнем до колкото се може повече хора от общностите на ромите и уязвимите, с които работим и особено до  децата. Със събитията искаме да представим културните традиции на ромите и на тяхната идентичност, но привлечем и вниманието и на широката общественост към тази проблематика. 

Акцентите в района ни в Русе са фестивал „Сцена под небето“ в града, както и в Борово, Иваново и Ветово на 7 и 8  април. Ще се представят формации, танцови и вокални групи към местни читалища и Окръжния младежки дом – Русе и много други. Фестивалът ще се запомни и със специалното участие на смесен оркестър. Едновременно с фестивала в Русе и в Борово се организират изложби с традиционни за различните етноси кулинарни изделия. Поканени са всички, които проявяват интерес към мултикултурното кулинарно изкуство. В Русе специална покана имат учениците от Професионалната гимназия по туризъм – Русе, за да покажат познанията си за традиционните кулинарни специалитети на етносите в България. Следете фейсбук –събитието за района на Русе.
 

В Монтана предвиждаме изложба в фоайето на Драматичния театър изложба от рисунки на участници в извънкласните форми по изобразително изкуство и фотография в три училища от района. Експозицията ще бъде открита на 6  април с кратка драматизация на ромска приказка, подготвена от групата по художествено слово към училището в с. Габровница. Непосредствено след това на сцената на театъра ще започне пъстър концерт. В него ще се изявят малки певци, танцьори и артисти от училищата и детските градини, които участват в проекта ни в Монтана. В рамките на честването на 8 април през цялата седмица са предвидени и спортни състезания по футбол, шах, тенис на маса, карти, в които ще бъдат въвлечени и родителите. Ще има и конкурс за най-вкусна баница. Следете фейсбук-събитието за района ни в Монтана.

С детски празник, информационни кампании и литературно-музикална програма ще бъде отбелязан Международния ден на ромите в Шумен. За първа година проектът ни по ЗОВ организира серия събития за 8  април: кампания “Здравето на децата ни зависи от нас“, детски празник „Заедно под дъгата“ в Шумен и литературно- музикална програма „Ромите-минало и настояще“ в с. Ивански. В рамките на информационната кампания в  Шумен и в. Ивански ще се разпространяват здравно-образователни материали, ще се водят разговори за превенция на рисково поведение и индивидуални разговори с хората. Следете фейсбук-събитието за района ни в Шумен.

В Сливен на 6  април се изложба " Света на ромите" в галерия "Май". Същия ден  ще има футболен турнир в едно от местните училища. В самия ден на 8 април ще бъдат подносени на цветя в памет на жертвите от Холокоста (р. Асеновска), а по-късно ще има концерт на открито на оркестър Карандила. Следете фейсбук-събитието за района ни в Сливен.

 

8 април - Международния ден на ромите
На 8 април ромите по цял свят отдават почит към жертвите роми през Втората световна война. Обявен е като ден на ромите през 1990 г., по време на 4-тия Световен ромски конгрес на Международната организация “Романо юнион”, в чест на първата значима международна среща на представители на Ромския етнос - Първият Ромски конгрес, провел се на 8 април 1971 г. в Лондон. През 1992 година ООН и Европейският съюз, по предложение на Международната организация "Романо юнион", обявяват 8 април за Международен ден на ромите.

 

See more

Семинар за добри практики за ранно детско развитие

2017-03-21

От 28 февруари до 1 март 2017 в Русе се състоя семинар за обмяна на добри практики и знания в областта на ранното детско развитие за подобряване на достъпа до качествени грижи и занимания в детските градини. Срещата беше организирана от Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) на Българо-швейцарската програма за социално включване на роми и други уязвими групи.

Събитието бе открито от кмета на Община Русе Пламен Стоилов и Ирина Файон, ръководител на Звеното за управление на Програма ЗОВ.

В семинара взеха участие експерти в областта на ранното детско развитие и образование от общините-партньори по ЗОВ, директори и учители от детски градини, както и партниращи неправителствени организации. Представени бяха Русе и малките градове в района, Пловдив Сливен, Шумен, Монтана и Бургас и Малко Търново. Осен партниращите организации, бяха поканени и представители на общините Тунджа, Севлиево, Търговище и представители на детските градини от тези градове реализирали добри практики. От особено значение бе и присъствието на представители на Министерството на образованието и науката (МОН) и Министерството на труда и социалната политика, както и на УНИЦЕФ, и от отдела на МОН, който ръководи фондовете на Eвропейското икономическо пространство (ЕИП). Те споделиха опит от свои приключили програми както и предстоящи такива и присъстващите можеха да се информират за новите възможности.

Срещата имаше за цел да се обменят добри решения и изпълнение на проекти в следните насоки: нови методически подходи за педагогическа работа с деца роми; работа с родители за тяхното мотивиране и приобщаване на децата им към образованието и ролята на образователните медиатори; финансиране на детските градини и администриране на програми за тях.  Участниците бяха разпределени в работни групи и представиха интересни решения по наболели въпроси.

На семинара имаше възможност за неформален обмен на информация и се породиха идеи за допълнителни визити във връзка с добрите практики. Особено интересен бе опита на Община Тунджа с премахването на таксите за всички деца от детските градини и с ред други политики, които са стимулирали по-добра посещаемост на детските заведения. Севлиево също представи ред методологически новости и практични идеи в областта на здравословното хранене, семейните консултации, изучаването на български език за деца, за които той не е майчин. Колеги от партниращите неправителствени организации в Русе Еквилибриум и БРТИМ, както и Ромска Академия за култура и образование (РАКО) в Сливен представиха своя опит с деца в извънкласни занимания и работа с родители, както и работата за идентифициране на деца за включване в новата детска градина в кв. „Надежда“.

Обменената информация е добро начало за по-нататъшното подобряване на качеството на грижите за децата и за улесняване на достъпа на роми до детските градини.

Вижте тук репортаж на БНТ 2

Можете да свалите презентациите на семинара от линковете по-долу

See more

Форум обсъди успешните практики и модели за интеграция

2017-02-28

Форумът "Успешни практики и модели за интеграция на ромите", организиран в София на  27февруари, събра представители на  правителството, Европейската комисия, Световната банка, страните-донори, представители на осем посолства, на управляващите органи на ключовите програми, имащи отношение към ромската интеграция, както и неправителствени организации. Форумът бе организиран от Център за междуетнически диалог и толерантност  "Амалипе" и Институт "Отворено общество".

„Работещите практики в областта на ромското включване трябва да бъдат използвани в бъдеще, защото интеграцията е една от стъпките за превръщане на Европейския съюз в успешно обединение с общи цели“, заяви в приветствието си вицепремиерът Малина Крумова. Тя даде и редица примери за успешни проекти, сред които и такива, в които интеграцията не е директна цел. Такъв е проектът на БЧК за предоставяне на услуги в домашна среда на възрастни хора и изпълняван в четири български общини с финансиране от Българо-швейцарската програма за сътрудничество: 25 процента от получателите на услугите са от ромски произход, а 20 на сто от служителите, които предоставят социални услуги, също са от ромски произход.

Форумът бе приветстван също от вицепремиера и председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси Илко Семерджиев, от посланика на Холандия и съпредседател на Посланическата група за ромско включване Том ван Оорсхот, Ролан Питон – ръководител на Швейцарския офис за сътрудничество в България, Лора Лалова, експерт по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм в Посолството на Кралство Норвегия в Букурещ, както и от  Сандрин дьо Бьогном, ръководител на отдел за България, Румъния и Малта в Главна дирекция „Заетост“ на Европейската комисия.
 

Успешните практики

В  двете сесии на форума бяха представени успешни практики, които имат тенденцията да се превърнат в цялостни модели за интеграция в една или повече тематични области. Общо за тях би било изискването да са доказали своята успешност и чрез независима оценка, както и да е налице липса на финансиране от европейските фондове или държавния бюджет за тяхното разширяване и прилагане в национален мащаб. Успешните практики и модели бяха представени не от донорите, а от крайните ползватели или от участници в изпълнението им. Вижте тук презентациите им

 

Перспективите през новия програмен период

От управляващите органи на оперативните програми „Развитие на човешките ресурси”, „Наука и образование за интелигентен растеж” и „Региони в растеж” представиха планираните от тях интеграциионни операции. Даниела Димитрова от Посолството на Конфедерация Швейцария запозна участниците с подхода и изпълняваните в момента дейности на Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) за социално включване на роми и други уязвими групи, финансирана от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Заместник-кметът на Община Тунджа и представител на НСОРБ Станчо Ставрев говори за необходимостта от „твърди мерки” (благоустройство, социални жилища и др.) и в селските общини, както и за необходимостта от създаването на фонд, чрез който общините да облекчават достъпа до предучилищно образование.

На 9 декември 2016 г. България подписа меморандуми за за изпълнението на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и изпълнението на Норвежкия финансов механизъм за периода 2014-2021 г. Меморандумите и по двата механизма поставят един от акцентите върху подкрепа на политиките за интеграция на ромите. В следващите шест месеца ресорните министерства и заинтересовани страни от България и страните-донори трябва да изготвят идейни концепции за всяка от одобрените програми. На заключителната сесия на форума, вицепремиерът Малина Крумова изиска от операторите по четирите програми по Финансовия механизъм на ЕИП и Норвежкия Финансов мехавизъм, в които ромската интеграция е приоритет, да привлекат работещите ромски организации в подготовката на програмите.

Повече информация на сайта на „Амалипе“: тук
Презентацията на Програма ЗОВ.

See more

Обмяна на добри практики за ранно детско развитие

2017-02-23

Семинар за предизвикателствата в ранното детско развитие събира заместник-кметове, общински експерти по образование, директори и учители от начални училища и детски градини, както и представители на неправителствения сектор от 28 февруари до 2 март 2017 в Русе. Целта на срещата е обмяна на добри практики, идентифицирани при изпълнението на образователни проекти с различно финансиране в различни райони на страната, които се превръщат в успешен модел.

Семинарът „Обмяна на добри практики за ранно детско развитие“ ще бъде открит от кмета на Русе Пламен Стоилов. Очакват се представители на Министерството на образованието и науката и Министерството на труда и социалната политика,  представители на УНИЦЕФ.

Темите на семинара са иновативни педагогически методи за включване на роми и други уязвими групи в общообразователната система, добри практики за работа с родители и медиатори, въпроси на финансирането и управлението на детските градини.

Семинарът е организиран от Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички), която работи за социалното включване на роми и други уязвими групи в шест български общини с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Работещите в проектите от шестте района на ЗОВ -  Русе, Бургас, Монтана, Сливен, Шумен и Пловдив, ще представят предизвикателствата, с които са се сблъскали в досегашната си работа по ранното детско развитие и решенията, които са намерили, прилагат и смятат за важни да споделят с колеги. Те, от своя страна, ще почерпят опит от проект в детска градина в Търговище, финансиран от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства към МОН, от проекти в Русе и Мездра, изпълнявани с финансиране от Норвежкия финансов механизъм, от добри практики в Севлиево и Тунджа, изпълнявани с подкрепа от Световната банка и Оперативна програма „Човешки ресурси“.

В края на срещата участниците ще излязат с препоръки към политиките за ранно детско образование, за финансирането на детските градини, както и с предложения за навлизането на нови методи в работата с деца от уязвимите групи в детската градина и нови техники на преподаване в мултиетническа среда.

 

За Програма ЗОВ:
Програма ЗОВ се изпълнява в периода 2014 - 2019 година с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Общата й стойност е 8 088 500 швейцарски франка, швейцарският принос е 6 920 000 шв. франка.

От българска страна основен партньор е Министерството на труда и социалната политика. Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката също участват в Програмата с финансиране, експертиза и консултации. Трите министерства допринасят с 15% съфинансиране, като приносът на всяко министерство е по 5%.

Общо 15 общини в шест големи общински центрове (Бургас, Монтана, Пловдив, Русе, Сливен, Шумен) изпълняват съвместно с партньори (училища, детски градини, здравни центрове, НПО и др.) интегрирани проекти, свързани с: 1) намаляването на броя на ромските деца, които не ходят или отпадат от детска градина, предучилищните занимания и началното училище; 2) работа с родители, психолози, учители и медиатори по ромското включване; 3) първична и репродуктивна здравна помощ за ромската общност, семейно планиране и здравна профилактика; 4) културни събития, подпомагащи интеграцията на ромите.

See more

The local government of Shumen launches activities under ZOV Programme

2016-12-02

The local government of Shumen starts work on the project “Interaction with the community as a factor for better future and successful integration,” which is implemented in the framework of ZOV (Health and Education for All) Programme.

Gerassim Greassimov, National Programme Officer at the Swiss Embassy, Snezhana Smilovska from National Coordination Unit at the Council of Ministers and Irina Faion, Team Leader of ZOV Programme attended the press conference about the project. Deputy Mayor of Shumen Svetlana Markova greeted the participant at the event.

Project manager Hristina Baeva explained in a press conference: “The objective is, through an aggregate of measures and activities undertaken in the areas of education, healthcare and culture, to improve the quality of life and to create conditions for the integration and social inclusion of Roma and other vulnerable groups living in three neighbourhoods in Shumen – Mlada Gvardia, Everest, Vitosha, and in the neighbouring village Ivanski.”

A new group for children aged between three and six years will be organized in the refurbished building of kindergarten “Proletna Daga”. The official guests visited the kindergarten where the project activities will be soon starting.

An educational centre will function in primary School “Hristo Botev” in village Ivanski, where diverse extracurricular events will be organized: information on the topics of health awareness, celebrations, cultural events and meetings with parents. The objective is to limit the number of children from the vulnerable groups who drop out from school.

Medical consulting rooms for internal diseases, obstetrics and gynaecology and children’s diseases will be organized in the Health Service Facility and in Primary School “Hristo Botev” in village Ivanski. In this way, a larger number of women, young mothers and pregnant women will be able to see the doctor for medical examinations and immunizations for their children.

The educational and health integration of Roma implemented through a diversity of initiatives in Mlada Gvardia, Everest and Vitosha neighbourhoods in Shumen and in village Ivanski will be supported by the work of three health mediators and three teacher assistants.

The total value of the project is 723 656 BGN, out of which 533 682 are Swiss co-funding under the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme. Shumen local government co-funds the programme with 25 500 BGN, which represents 10% of the total amount allotted for infrastructure activities.

For this project, the local government of Shumen partners with: University of Shumen “Episkop Konstantin Preslavski,” Kindergarten “Proletna Daga,” Primary School “Hristo Botev” in village Ivanski, “Diagnostic and Consulting Centre 1 – Shumen” EOOD, the “Family and Consulting Centre” and the Roma community.

The project will be completed by the end of April 2019.

See more

Two new nursery groups in a renovated building in Ruse

2016-11-15

As of today, Nursery No. 6 in Druzhba 3 neighbourhood in Ruse will have 25 new charges organized in two newly formed nursery groups. The premises for this new addition are situated on the second floor of the refurbished former “Medics’ Home – Social Care for Children” facility, within the frame of ZOV (Health and Education for All) project implemented with the financial support of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

The two groups have capacity for 32 children and new children are being enrolled. The new premises will provide care for the very young children of the families living in Druzhba 3 neighbourhood and in another two neighbourhoods situated nearby. Four nurses, four child attendants and one teacher will take care of the children.

Mayor Plamen Stoilov said: “I am happy that on this day I can see parents who will be given the best conditions for the upbringing of their children in fully refurbished premises which the local government of Ruse will continue to organize.” Mr. Stoilov cut the Ribbon at the official opening of the renovated building jointly with deputy-mayor and project manager Daniela Shilkova and Veronika Trifonova, director of Nursery No. 6. The Holy Water ritual for good health and longevity was served in the spirit of tradition.

The funds invested in building and installation works amount at 192 389 BGN, of which 10% are co-funding from Ruse Municipality. Nearly 60 000 BGN have been provided under the project for furnishing and equipment, which were supplemented with 10 000 BGN for materials and current repairs, provided by the local government.

The event took place within the Open Doors initiative as part of ZOV publicity and awareness campaign – “Integrated approach of the local government of Ruse for integration of Roma and other vulnerable groups living in the municipal territories of the District of Ruse.”

Presentations were made of the goals and activities implemented in the three main directions of the project: education, healthcare and cultural identity. The achievements so far were presented as follows: consulting for parents of children in risk of dropping out from school, screening tests for children from the first to fourth school grades conducted in four schools in Ruse Municipality and in another three schools located in other municipalities covered by the project: Ivanovo, Vetovo and Borovo.

The partner organizations of Ruse local government worked actively on-site in campaigns for prevention of baby trafficking and for holding of trainings for teachers and medical specialists to work in multicultural community. Forthcoming is a stage-by-stage opening of medical consulting rooms for medical prevention and gynaecological examinations in the territory of Ruse Municipality and in the neighbouring municipalities of Ivanovo, Vetovo and Borovo.

See more

Plovdiv starts the implementation of the project "All Together - for Better Education and Health"

2016-11-10

The Municipality of Plovdiv starts the implementation of the project "All Together - for Better Education and Health" as part of the ZOV Programme, financed by the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

The project aims to provide better access to education and healthcare in order to foster the integration of Roma and other vulnerable groups, living in Stolipinovo district of Plovdiv, which is the largest Roma neighborhood in Europe and the adjacent town of Kuklen.

The project activities are mainly focused on the social integration of Roma and other vulnerable groups through better access to education and healthcare.

The project envisions the construction of new extension of Iztok Healthcare Center with five medical offices, as well as the establishment of Educational Center in the shared schoolyard of the “Nayden Gerov” and “Kiril Nektariev” primary schools in Stolipinovo district. Various extracurricular activities, aiming to decrease the number of minority students dropping out of schools, will be held in the new building of Stolipinovo Educational Center.

The newly constructed medical offices at the Iztok Healthcare Center will be provided with modern diagnostic equipment and physicians specialized in general medicine, pediatrics, obstetrics and gynecology will work there with the target groups.

The project will also finance courtyard’s infrastructure improvement activities and construction of two playgrounds in the area of "Lilia" Kindergarten in Stolipinovo.

Three healthcare and three educational mediators will work to support the process of integration of Roma people in Stolipinovo and Kuklen through improved access to education and healthcare services.

Project partners of the Municipality of Plovdiv in the implementation of the project are two non-profit organizations – Indi Roma 1997 Social Foundation and Plovdiv 2019 Municipal Foundation.

The total amount of the project is 1, 077, 495 leva, of which 85 % is the Swiss co-financing. Municipality of Plovdiv will cofinance the project with 43,633 leva, which is 10% of the total infrastructure costs.

The project is planned to be completed by the end of April 2019.

The signing of the agreement had been preceded by extensive communication between the representatives of Municipality of Plovdiv, Bulgarian-Swiss Cooperation Program and the Government of Switzerland. In July 2016, President of the National Council of Switzerland Ms. Christa Markwalder visited the main sites of the project in the district of Stolipinovo.

See more

Community Development Centre is under construction in Sredets

2016-10-03

With the financial support of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme, the local government of Sredets will build a Centre for community development as part of the project implemented by ZOV Programme.

“The Centre will meet the needs of the community,” said Sredets Mayor, Eng. Ivan Zhabov. “The Centre will provide healthcare, educational and social services and will organize information and culture events. The Centre will render support for the children to facilitate their learning process”.

At the presentation of the project, Zyumbyula Marinova, Coordinator for Education and Integration Activities in Sredets municipality said: “Currently, the municipality does not have such Centre intended to provide services for comprehensive development of the community.”   The need for such Centre has been proven on the grounds of analysis conducted to identify the needs of the community.

“Roma is the largest ethnic minority in the municipality. 15.5% or 2063 individuals in Sredets identify themselves as Roma but their number is over 3500, according to expert estimations. The major issues defined by the preliminary analysis concern healthcare and education. The project will work with Roma women: they will be scheduled for gynaecological examinations and, through information campaigns, their health awareness will be improved and contraceptive aids will be dispensed. “Overall, we introduce measures intended to facilitate the access to education, healthcare and social activities,” said Zyumbyula Marinova.

The building in Pobeda neighbourhood of Sredets will be entirely refurbished and equipment will be provided for the team’s offices. The building has not been renovated on such large scale for nearly 25 years. Until now, the facility has been functioning as a Club for the neighbourhood residents where they could celebrate Roma holidays or attend culture events.

The contractor company POLISSTROY EOOD from Yambol has been selected in a public procurement procedure. The contract has already been signed and the works will start at any time now. The construction should be finished in three months. The building and installation works will cost 280 000 BGN, VAT included. The funds have been provided by the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme with 10% co-funding for the building works provided by the local government of Sredets.

A team consisting of a team leader, teacher and two educational mediators will work in the Centre for Community Development.

The Centre will become a venue for extracurricular activities and will host groups organized by interests; it will provide individual work for pupils from the first to fourth school grades. Textbooks and learning aids will be supplied for 30 Roma pupils (from the second and third school grades) for the duration of two years. The “Responsible Parent” club will develop parental skills and will provide consultancies for parents of pupils from the first to eighth school grades. Consultancies with a pedagogue will be organized for children having difficulties in learning the Bulgarian language. Clubs by interests will be organized: “Physical education and sport,” “Creativity,” “Information technologies,” as well as clubs for music, dances and culture.

The project foresees free medical prevention checks for the residents of Sredets without health insurances. A health mediator has already been trained. She will work for the local government in the community. Lectures on health topics will be organized and brochures intended to improve the residents’ health awareness will be spread. Contraceptives will be dispensed to individuals of low income. Obstetric monitoring for pregnant women, as well as free medical tests for 100 pregnant women without health insurances will be provided in the next two years.

 

See more

200 children from Burgas study in a new building in Pobeda neighbourhood

2016-09-30

The Minister of Labour and Social Policy Zornitsa Rusinova, the Manager of Swiss Office for Cooperation Roland Python and Mayor Dimitar Nikolov inaugurated the building for preschool and elementary-school education at Primary School “Hristo Botev” in Pobeda neighbourhood, built with Swiss funding.

The value of the building and installation works is 928 973.28 BGN. The funds have been provided by the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme with 10% co-funding by the local government of Burgas within the frame of “Integrated project for the inclusion of Roma and other vulnerable groups” implemented as part of ZOV Programme. The local government of Burgas successfully finished the project before the deadline and the building is already in operation.

We are satisfied because of the very good cooperation between the stakeholders, the local government, the local community, the partners and the Ministry. The most important thing for us is not the building itself but the fact that more residents have been given opportunity for access to education. This being said, today’s event is a very important step in the project; now we have more children who will receive preschool education, which, in turn, will help them stay in the educational system,” said Roland Python.

"We are grateful to the local government and to the Swiss Programme because our children have been given the chance to study,” said Hristo Yardanov, resident of Pobeda neighbourhood. “Our children will receive education and will become equal citizens. As parents we’ll do what we can to persist with their education. We want our children to go to school.”

The Minister of Labour and Social Policy Zornitsa Rusinova did not hide her satisfaction with the inauguration of the building. “Three years ago, when I was manager of the Bulgarian-Swiss Programme, we started this initiative with the Deputy-mayor for Culture and Education Yordanka Ananieva. Today I see a completely finished project. I appreciate the success achieved by the local government of Burgas and its partners in the project. Today we witness the fact that 200 children have been given a chance to regularly attend preschool classes and be helped by speech therapist and psychologist, and to be provided with healthcare. Such approach is of key importance for the successful inclusion of the most marginalized groups in our society,” said Zornitsa Rusinova.

 “Be active, be regular in school, and don’t miss classes. Dear parents, be persistent that your children attend classes regularly. This is important for the future success of your children in life,” said the Mayor of Burgas Dimitar Nikolov.

700 children are being educated in Primary School “Hristo Botev,” which is the single school in the neighbourhood. 75% of these children are Roma, the majority are bilingual and they need full-day organization of educational process in order to learn Bulgarian well. There is no kindergarten in the region and the school has no capacity to cover the larger number of elementary-level children in the full-day format of studies. Primary School “Hristo Botev” did not have a gym until recently; it did not have a room for parents’ meetings and festive events either. Many of the children (about 20%) do not attend school regularly; 8-10% drop out from school after the elementary school level. It was the parents who pointed out the need for more educational facilities in Pobeda neighbourhood.

The newly inaugurated building will host three preschool groups and two groups of children covered in the full-day format of studies. The first floor contains the classrooms and the gym. The second floor hosts the classrooms for the preparatory-school groups, the medical office and a teaching-consultancy room, speech-therapist and psychologist offices, and a room for parent consultancies.

See more

A comprehensive childcare facility is now under construction in Nadezhda neighbourhood in Sliven

2016-09-28

The local government of Sliven started the construction of a building facility in Roma neighbourhood Nadezhda in Sliven, intended to host a comprehensive childcare institution, healthcare and consulting centre and a centre for culture and education. The construction is in the frame of “Integrated project for social inclusion of Roma and other vulnerable groups in Sliven” under ZOV Programme funded by the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

“We are very serious about this project. This building will definitely contribute for the opening of equal opportunities for the children. A very important aspect of the project is to properly use the building when it’s finished and I am certain that we’ll make all efforts to gain positive results from this initiative,” said Mayor of Sliven Stefan Radev on the groundbreaking ceremony. He added that early work with children will contribute to the benefits expected from the project.

Roland Python, Manager of the Swiss Office for Cooperation at the Embassy of Switzerland highlighted the importance of this project for Sliven and expressed his satisfaction that the groundbreaking has become a fact. “The important thing for us is the education that the children will receive. This building will allow us to achieve our goal. The children should attend preschool classes and this building will help,” said Roland Python. He pointed at the importance of the work with the local governments because they stand as guarantors for the efficacy of activities and achievement of results.

The building is of total area 2326 sq.m. and stands in immediate proximity to the Administrative Service Centre in Nadezhda. The construction works are implemented by Stroi Grup and will cost 1 249 564,08 BGN. The contractor has been selected through a bid of tenders organized under the Public Procurement Act.

The Comprehensive Childcare Facility will encompass 32 children organized in two nursery groups; another 120 children will be organized in four kindergarten groups. The facility will have classrooms, a music room and a gym. The Health Consultancy Unit will have three medical rooms: gynaecological, paediatric and GP’s. This facility will provide healthcare for the neighbourhood residents. The Centre for Culture and Education will be organized in two rooms: information centre for work with the Roma community in Nadezhda and a multi-purpose room intended for group events.  
The kindergarten, medical unit and the centre for culture and education are intended to meet urgent needs of Nadezhda neighbourhood which has over 10 000 Roma residents according to official data (one ninth of the population of Sliven overall) but their number is probably larger.  The community is faced by grave issues: lack of homes and infrastructure, high unemployment rate, limited job opportunities, lack of sufficient access to quality healthcare, education and social services, early dropping out from school.

The overall project of Sliven Municipality is of total value of 2 791 985 BGN, of which 150 000 BGN are contributed by the local government. Partners to the local government in this project are the Roma Academy for Culture and Education, Medics of the World Association – Sliven Branch, and the Roma Health Foundation. The project is implemented under the Programme for social inclusion of Roma and other vulnerable groups (ZOV Programme) funded by the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

See more

ЗОВ е краткото име на Българо-швейцарската програма за социално включване на роми и други уязвими групи

2016-09-25

ЗОВ е краткото име на Българо-швейцарската програма за социално включване на роми и други уязвими групи

See more

Construction of new kindergarten started in Montana

2016-08-30

The groundbreaking ceremony for the construction of new full-day kindergarten “Prolet” in Roma neighbourhood Kosharnik, an activity under the ZOV Programme, took place today.

 

Over 980 thousand BGN will be invested in the construction of the kindergarten and for its furnishing, said Mayor of Montana Zlatko Zhivkov at the official ceremony. He underlined that this is the first kindergarten to be newly built in Montana for the recent forty years.

The construction is expected to finish around New Year’s. The building will meet all modern standards and will host about 100 children. Three full-day groups and one half-day group will be organized.

“Currently we have about 80 children attending the kindergarten in Kosharnik. We have organized them in two full-day groups and one half-day group. Because of the high birth rate in the neighbourhood, we need a more spacious building,” said kindergarten director Emiliya Kotseva. The building, which currently hosts the kindergarten, has not been designed for this purpose and does not fully meet the requirements. According to the operative regulations, each child should have at least 6 sq.m. of gross built up area. Currently the kindergarten area does not exceed 120 sq.m., which means that each child has about 1 – 1.5 sq.m.

The new kindergarten is expected to start functioning around March 2017; for this purpose, new staff of qualified teachers and a psychologist will be employed.

See more

President of the Swiss Federal Assembly Christa Markwalder visits project sites of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme in Plovdiv

2016-07-05

President of the Swiss Federal Assembly Christa Markwalder visits project sites of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme in Plovdiv

President of the Swiss Federal Assembly Christa Markwalder visits project sites of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme in Plovdiv

See more

European kindergarten for the youngest children in Zvezdets

2016-05-31

The local government of Malko Tarnovo started the building and installation works intended for complete refurbishment of full-day kindergarten “Alen Mak” in village Zvezdets. The refurbishment is scheduled to finish before the new school year begins. The refurbishment is part of a project under ZOV Programme.

The existing facility is in a very poor condition: caved-in ceilings, broken and decayed flooring, cracked walls and peeling paint.
“I do not divide the children into Bulgarian and Roma. These are children who deserve to live and study in better environment,” said Mayor of Malko Tarnovo Iliyan Yanchev.

More children from 3 to 6 years old will be encompassed by the refurbished facility and the full capacity of 30 places in the kindergarten will be utilized. The facility will cover children who have dropped from the educational process and the future first-grade pupils will receive their mandatory preschool training.

“The building will have a new updated outlook once the refurbishment is finished,” said Deyan Yotov, project coordinator and director of Directorate “European funds and investment programmes” in Malko Tarnovo Municipality. The yard of the kindergarten will be renovated, too. It will have lanes, benches, swings and playground areas for the children.

Yordanka Ananieva, Deputy-mayor of “Culture and Education” Directorate in Burgas Municipality and guest to the event, wished success to the initiative.
The full-day kindergarten “Alen Mak” in Zvezdets will be refurbished for nearly 280 000 BGN provided by the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme, said Magdalena Yapadzhieva, senior expert in “Education and Demographic Matters” Directorate in Burgas and project manager for Burgas. The local government of Malko Tarnovo co-funds the construction with over 30 500 BGN. The project will procure the equipment to be contained in this building and in full-day kindergarten “Yuriy Gagarin” in Malko Tarnovo. The comprehensive project in Burgas Municipality is of total value 2 613 544 BGN.
 

See more

Montana starts a project under the ZOV Programme

2016-05-11

Today, the project “Comprehensive approach to the inclusion of Roma and other vulnerable groups in Montana Municipality” was officially presented. The project is implemented with the financial support of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme and its total value is 2 600 000 BGN.

“The integration of Roma and other socially vulnerable groups is an integral part of the local government’s strategy,” said Montana Mayor Zlatko Zhivkov at the presentation event. The project is of total value 2 600 000 BGN and is implemented with the financial support of the Bulgarian-Swiss Cooperation Programme.

The project schedules the construction of a new building for full-day kindergarten No. 8 “Prolet” situated in Montana neighbourhood Kosharnik, which is inhabited by compact Roma population. The renewed and refurbished kindergarten will take over the children from the old building and will have an additional group for about 30 children. A Health Consultancy Centre co-funded by the local government will be built next to it, to cater for the needs of Kosharnik. The Medical Centre in Ogosta neighbourhood will be renovated to host additional offices for another general practitioner and a health mediator; the objective is to better cover the needs of the local Roma population. Yet another Health Centre situated in the Local Government's building in village Gabrovnitsa will provide prevention services and medical care for the two neighbouring villages Virove and Bezdenitsa.

Alongside with “Infrastructure,” “Education” and “Healthcare” are key components in the project. The activities in these directions will make up for the gaps in the education of Roma children through the organizing of additional classes and will aim to resolve the major issues related mainly to mother and child health.

The official presentation of the project, which took place in the Meeting Room of the Youth Centre, was attended by the partners in the project. In the implementation stage, the “Education” Component will rely on full-day kindergarten No. 8 “Prolet” and its branch in village Gabrovnitsa, Primary School “Georgi Benkovski” in Kosharnik, Primary School “St. St. Cyril and Methodius” in village Gabrovnitsa, full-day kindergarten No. 5 “Daga,” First Primary School “St. St. Cyril and Methodius,” Fourth Primary School “Lyuben Karavelov” and Community Centre “Zvezda 2007” in Montana. The “Healthcare” component – providing of medical services and work with the mediators – will be supported by the Municipal Medical Centre in Montana and the National Network of the Health Mediators.

See more

Eight million levs extended under the Programme for Social Inclusion of Roma and Other Vulnerable Groups

2015-06-23

The bilateral agreements with the local governments of Burgas, Ruse and Sliven under the Programme for Social Inclusion of Roma and Other Vulnerable Groups were signed by Deputy Prime-Minister and Minister of Labour and Social Policy Ivaylo Kalfin, the Ambassador of Switzerland in Bulgaria Denis Knobel and the Mayors of the municipalities concerned.

“The Swiss government supports the social inclusion of Roma in Bulgaria,” said Ambassador Denis Knobel. The Programme assists the efforts of the Bulgarian government in their implementation of the National Strategy for Roma Integration (2012 – 2020).

“The objectives of the Programme are: better living conditions, better healthcare and education, and viable cultural and social integration of the Roma community,” said Deputy Prime-Minister Kalfin.

The Swiss partner funds 85% of the Programme’s overall budget which amounts at 8 088 500 CHF while the Bulgarian party provides 15%.  The focus is on children and women because they are the most vulnerable members of the minorities.

The local governments will invest the allotted funds in new kindergartens, nurseries, medical consulting rooms and, generally, in the provision of better and wider access to social services for the Roma. “Burgas Municipality will build a kindergarten and nursery and will focus on the training and field work of the health mediators,” said Yordanka Ananieva, Deputy-Mayor of Burgas Municipality. “Sliven Municipality will use the funds for the building of a multi-purpose culture facility intended to provide various social activities for 150 children. In this way we’ll continue with our efforts for the integration of Roma living in our city,” said Mayor Kolyo Milev. The Mayor of Ruse Plamen Stoilov stated that the work with marginalized and socially excluded communities is a priority for the local government’s administration. A representative of the non-governmental sector, Dr. Stefan Panayotov from “Roma Health” Foundation shared his practical experience and said that the most important investment is the one made in early child development and education.
 

See more