2019-04-24
Представители на общини и партньорски организации, които изпълняват проекти за социалното включване на роми и други уязвими групи в рамките на Програма ЗОВ участваха в срещи и дискусии в Румъния на 17 и 18 април за обмяна на опит с Румънско-Швейцарската програма, Фонд за ромско включване. В 35-членната група имаше представители на министерствата - партньори по проекта – Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката, както и екипа за управление на Програмата.
В първия ден на събитието в Букурещ се състоя семинар, организиран от Румъно-швейцарската програма. Повече от 20 участници от румънска страна – експерти и представители на неправителствени организации от Швейцария - чрез румънските си офиси в страната, изпълняващи проекти за интегриране на ромите - представиха своите методи и мерки на работа. Румънските колеги осъществяват предимно работа на терен чрез различни образователни, общностни и социално-здравни мерки, услуги и дейности, като дейностите не са институционализирани и не се работи с министерства и общини. С презентации и по време на дискусиите те запознаха българските участници с основните резултати от дейността си които се фокусират върху извънкласни занимания, програма Втори шанс, работа с родителите, социално-здравни мерки – кампании, превантивни мерки и здравна медиация, професионална подготовка на роми и социални жилища. Представителите на българската делегация акцентираха институционалния подход по Програма ЗОВ в България и устойчивостта, която е осигурена за проектните дейности на местно ниво. Всеки от шестте български проекта, финансирани по Програма ЗОВ беше представен в паралелните сесии – съответно в направление „Образование“ и направление „Здравеопазване“.
Българските участници научиха повече за качествени и иновативни методи за работа с деца в извънкласни занимания, за обхват и работа с родителите и с общността и активизирането на местни ромски лидери. Румънските участници се запознаха с българския опит за сътрудничество с министерства и механизма за правене на политики заедно с тях в работни групи, както и за финансирането на образователни дейности и програми през делегирани бюджети и национални програми. Някои интересни за българите констатации са: повечето румънски ромчета говорят добре румънски и няма езикови бариери за тяхното обучение; здравните медиатори са по закон само жени – нещо, което е най-малкото спорно поради факта, че младите мъже роми, остават необхванати в процесите на семейното планиране.
По време на втория ден на обмяната на опит част от българската група посети Гюргево за участие в организирани срещи в 10-то училище и в Община Гюргево. Обсъдени бяха бъдещи съвместни начинания за обмен между училища и за работа с уязвими групи. На срещата с общината българските партньори видяха едно активно отношение към ромската тема и особено към програми като втори шанс за образование на незавършили или прекъснали образованието си, както и за социални жилища и инфраструктурни програми около Гюргево.
Двудневното събитие даде възможност за по-добро опознаване, създаване на партньорства и за споделяне на възможности, опит и научени уроци. То беше отлично координирано и осъществено от Сдружение „Българо-румънски трансграничен институт по медиация“ – партньор на Община Русе по Програма ЗОВ.
Вижте тук презентациите на българските участници
Вижте тук презентациите на румънските участници
2019-06-27
Опитът от изпълнението на Програма ЗОВ показва, че интегрираните здравни, образователни и социални услуги дават изключително добри резултати, когато са прилагани ефективно и са точно адресирани спрямо конкретните нужди на населението на дадена община. Това е оценката на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, която той направи на заключителната конференция на Програмата на 25 юни 2019 в София.
В приветствието си към участниците в заключителното събитието посланикът на Швейцария Мюриел Берсе Коен отбеляза отличното сътрудничество между институции и общини. Тя припомни, че Програма ЗОВ е дала началото на промяната на важни политики за образование и здравеопазване. Като следваща стъпка тя подчерта нуждата от устойчивост и да се работи активно с родителите, които да виждат смисъл и нужда от образованието на децата си.
В дискусиите участваха заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева и Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, представители на министерските работни групи от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването.
Усилията на Програма ЗОВ са насочени към деца и млади семейства от уязвими групи в Пловдив, Русе, Бургас, Монтана, Сливен и Шумен, които живеят крайно бедно в затворени и изолирани общности. От българска страна основен партньор по Програмата е Министерството на труда и социалната политика, като участват още министерствата на здравеопазването и образованието и науката. Общата стойност на Програма ЗОВ е 8 088 500 швейцарски франка, като швейцарският принос е 6 920 000, а съфинансирането от трите министерства е 15%.
Успешно бяха изпълнени шест интегрирани проекта с общо 30 партньори - училища, детски градини, здравни центрове, НПО и др. ЗОВ утвърди следните стратегически принципи на работа : паралелни дейности в областта на образованието, здравеопазването, културата и инфраструктурата за една и съща уязвима общност, и работа през централните и местните институции, като те остават основните стълбове на политики и услуги за уязвими и носят основната отговорност за подобряване на благосъстоянието на тези граждани.
Накратко резултатите от Програма ЗОВ:
* 28 построени/обновени училища, детски градини и здравни кабинети;
48 обучени здравни и образователни медиатори;
* 700 обучени педагози и медиатори;
* 5 028 деца от 3-10 г. в нови групи и допълнителни занимания по български език;
* 10 276 родители, участвали в консултации и срещи за мотивация (образователна медиация);
* 13 796 деца и родители, участвали в културни и спортни събития;
* 23 471 ОПЛ, педиатрични, гинекологични прегледи и скрининги;
* 19 665 бенефициенти на кампании и събития, групи за поддръжка;
* 15 012 индивидуални информционни здравни консултации и срещи (здравна медиация)
Вижте още резултати в презентацията на екипа по управлението на ЗОВ.
Важен акцент в дискусиите бяха научените уроци и устойчивостта на Програмата. Ето част от отправените препоръки в оценката на програмата:
* Продължаване на работата в партньорства, като общините остават главната отправна точка с конкретни и прагматични интервенции за социално включване, базирани на реални и точни данни по места;
* Използване на подход на работа от Звеното за управление на програмата, който подкрепя и гради капацитета на всички партньори, а не само контролира и „наказва“ за направени грешки; фокус върху интегрирания подход, където образование и здравеопазване съжителстват, с възможност за включване и на заетост; продължаване на реформите на ниво политики;
* Прецизно планиране на дейности, намаляващи риска за осигуряване на ефективност и устойчивост;
* Последователно включване на ромите в разработването и изпълнението на проекти.
Общо бе виждането, че благодарение на съвместната работа с държавните институции и местните власти повечето от дейностите са вече устойчиви с подкрепата на държавни делегирани бюджети, насочени към общините. Много от другите дейности ще бъдат подкрепени от национални програми, европейски оперативни социални и образователни програми след 2020 година, както и чрез Норвежкия финансов механизъм.
Вижте тук всички презентации
Видео клипове от конференцията: едно, две, три
2019-05-31
Бъдещите първокласници от Детска градина “Лилия” в пловдивския квартал Столипиново изнесоха красиво тържество по случай своя последен ден в детската градина. Те бяха изпратени с много обич от преподаватели, родители и приятели. Децата танцуваха и пяха, облечени с костюми, специално изработени от детската градина от техните учителки.
В края на тържеството Севджан Моллабекир, ръководител на проекта на Програма ЗОВ в Пловдив, и Стефка Симеонова, образователен експерт по проекта, раздадоха на децата ранички с логото на програмата. Този красив и полезен подарък зарадва много бъдещите първокласници и те споделиха, че вече нямат търпение да тръгнат на училище.
ДГ „Лилия“ е разположена в центъра на Столипиново и 100% от децата, които се обучават там са от ромската общност. Главното предизвикателство в работата на педагозите е свързано със слабото владеене на български език от населението на квартала. Ето защо голяма част от дейностите по програма ЗОВ в Столипиново бяха насочени към допълнително изучаване на български език. Чрез използване на различни иновативни методи за работа като ролеви игри, участие в драматизации по приказки, декламации, викторини и др., децата имаха възможност да обогатят своята реч. В тази връзка със средства по проекта бяха закупени и различни образователни материали - игри, детски книжки и учебни пособия.
В рамките на проекта бяха организирани и разнообразни художествени изпълнителски дейности. Децата бяха стимулирани да изявяват своите актьорски умения, тъй като по този начин те се научават активно да използват езика в различни ситуации, доста сходни в тези в реалния живот.