Медици от Монтана се обучаваха за ефективна работа с ромската общност

2017-07-31

“Ефективна работа с ромска общност” бе темата на обучението, което бе организирано в рамките Програма ЗОВ на 27 юли за лекари, професионалисти по здравни грижи, социални работници и здравните медиатори от Община Монтана.

Тематичен акцент бе здравният статус на ромите в България. Проф. Ивайло Търнев – началник клиника в Университетска болница “Александровска”, направи обща характеристика и очерта тенденциите. Той се спря и на основните фактори, които според него са пряко свързани с влошения здравен статус на ромите:  отсъствието на държавата от ромските квартали, лошите битови условия, бедността, маргинализацията, ниската здравна култура, занемарената профилактика, културните бариери, определени традиционни вярвания, стигматизирането на етноса. Специално внимание бе отделено на инфекциозните и наследствените заболявания в общността.

Особено полезни за участниците бяха практическите насоки за организиране на ефективна профилактика сред уязвимите групи. За пълноценното й осъществяване е критично важно доверието в професионалистите, което се печели трудно, и затова се разчита на ромските медиатори. Целесъобразно е профилактиката да бъде насочена главно в пет аспекта – майчино и детско здравеопазване; сърдечно-съдови и мозъчно-съдови болести; онкологични заболявания; наследствени заболявания; специфични за ромите, сред които типичната Ломска болест; туберколоза. Проф. Търнев подчерта, че за да е резултатен този процес, всички участващи партньорски институции трябва да договорят своите роли и отговорности. Той се спря на основните фази в провеждането на превантивната работа на медиците и представи подробни указания за обработката на получените резултати от проведените прегледи и конкретни препоръки за следващи действия.

Наред със знанията, поднесени на професионалистите, важно бе и посланието: “Не бива да допускаме език на омразата, защото това може да доведе до сериозни негативни последици. Омразата ражда насилие и агресия. Добрият път е свързан с диалог и емпатия, разбиране и толерантност, уважение и съпричастност и най-вече с професионално поведение.”

На обучението Огнян Каменов – секретар на Националната мрежа на здравните медиатори, очерта ролята им в процеса на организиране на ефективни профилактични прегледи. Петър Цветанов – председател на Националната мрежа на здравните медиатори, която е партньор по проекта на Община Монтана „Комплексен подход за ромско включване в община Монтана” обясни как се изготвят и разпространяват здравно- информационни материали.

 С интерес бе посрещната и встъпителната лекция на Огнян Каменов за историята и култура на ромите и за ромските групи в България. Наложи се изводът, че сред предпоставките за успешното приобщаване на ромите е и разбирането, че те не са хомогенен етнос и се изисква адекватен подход към различните групи. Участниците в семинара се обединиха около идеята, че интеграцията е двустранен процес. Трябва да вървим едни към други. Фактът, че област Монтана е с най-висок относителен дял на ромско население, означава, че целенасочените усилия в тази посока са адекватни. Проф. Търнев подчерта, че Община Монтана активно работи в тази посока и опита й може да служи като източник на добри практики. В дискусията обаче се чу мнението, че държавата имитира дейност с интеграционните политики, а местната власт и неправителственият сектор не са в състояние до компенсират липсата им.

Вижте повече за проблемите и работата ни в района на Монтана

Latest news in this category

Обмен за добри практики по Програма ЗОВ

2019-05-03

Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.

Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.

За педагозите в сферата на  предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.

 

See more

Да поговорим за трафика на хора

2019-04-29

Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително,  в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.

Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще  служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.

 Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз 080020100.

 В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.

See more