2019-02-28
Педагози участваха в двудневно обучение по проект „Комплексен подход за ромско включване в Община Монтана”, изпълняван по Програма ЗОВ. Александър Герасимов – директор „Хуманитарни дейности”, Лозка Никова – главен експерт „Училища”, Милена Тодорова – главен експерт „Детски градини”, директори и учителки от Детска градина № 5 „Дъга” и Детска градина № 8 „Пролет”, както и от филиалите й в селата Габровница и Вирове, се включиха в семинара. Двете детски градини са партньори на общината по Програма ЗОВ.
По време на обучение бяха дискутирани теми като привличането и задържането на децата в градините, ползите от десегрегираното образование и партньорството с родителите. Полезни за аудиторията бяха анализираните добри практики от България и чужбина, които кореспондираха с важни проблеми на ранното детско развитие.
Обучителите Боян Захариев и Илко Йорданов от Институт „Отворено общество” бяха подготвили интересно интерактивно обучение, което допринесе за избистрянето на нови идеи за обогатяване на педагогическата практика в работата с ромските деца.
„Боян Захариев и Илко Йорданов умело актуализираха съществуващите ни професионални компетентности за прилагане на модели, техники и технологии за игрово взаимодействие при деца-билингви за по-успешното и ефективно овладяване на българския език при децата от ромски произход“, – сподели Иванка Христова – директор на ДГ № 5 „Дъга”. „Те ни представиха методи, подходи и идеи за включване на семейството в живота на детската градина, което би довело до позитивната нагласа на родителите към образователната институция, а оттам и за премахване на проблемите като недоверието към детската градина и екипа, който работи с децата им; нередовното посещение на децата; незаинтересоваността на родителите към образователната интеграция; слабото владеене на българския език и затруднения в комуникацията и др. Обучението ни помогна да си дадем сметка за това, колко е важно сътрудничеството между учители и родители и защо това е необходимо условие за образователната интеграция на ромските деца. Така стигнахме до извода, че чрез създаването на взаимно доверие, уважение и толерантност, печелят не само децата, но и цялото ни общество, защото каквито взаимоотношения създадем между нас възрастните, такива ще възпитаме и у децата.”
Семинарът по Програма ЗОВ бе организиран на 23 и 24 февруари 2019 във Вършец.
2019-08-14
Through its work in 6 target regions ZOV Progarmme has reached thousands of children, young women and families.
The numbers say a lot about the four-year work of the ZOV local teams in Shumen, Burgas, Montana, Plovdiv, Sliven and Ruse. See here the general results.
EDUCATION
Number of children in kindergartens (3-6) in newly established groups under ZOV, including groups for Bulgarian lessons- 2 915
Number of pupils (1 - 4 grade) in newly established groups under ZOV - 2 113
Number of participants (children and parents) in events - theatre, cinema and other culture & sport events - 13 796
Number of children in extracurricular activities (children & parents clubs, green schools, trips, museums) - 8 691
Number of parents in campaigns and consultations on education - 10 276
Results in the regions: Montana, Burgas, Shumen, Plovdiv, Sliven and Ruse.
HEALTHCARE
Number of general medical exams carried out by GPs/paediatricians and screenings - 18 253
Number of specialised medical examinations, incl. gynaecological examinations - 5 218
Number of medical tests - incl. HIV, syphilis, PAP smear tests, blood tests for dog tapeworms - 2 627
Number of health consultations (health mediators) - 15 012
Number of intrauterine devices - 604
Number of beneficiaries of information campaigns and events, women and health support groups - 19 665
Results in the regions: Burgas, Shumen, Plovdiv, Montana, Sliven and Ruse.
Under the ZOV Programme, 28 schools, kindergartens and health offices were newly built/renovated; 48 health and educational and health mediators have been trained, as well as 700 teachers and mediators.
See more results under the ZOV work in this presentation (in Bulgarian) of the Programme ZOV PMU.
2019-08-11
Интегрираният модел, използван от Програма ЗОВ, се доказа като успешен и работещ за социалното включване на роми и други уязвими групи. Прилаган в шестте района на Програмата – Русе, Пловдив, Бургас, Шумен, Монтана и Сливен, той може да доведе до реални резултати и в други райони на страната.
Параметрите на този интегриран модел са:
Въз основа на работата си на национално и местно ниво Програма ЗОВ извлече специфични уроци:
Национално ниво
Вижте препоръките на местно ниво в презентацията на екипа на Програма ЗОВ, представен на заключителната й конференция.
Използвайки успеха на подхода и резултатите от ЗОВ, независими експерти правят подобни препоръки за работата по социалното включване на роми и други уязвими групи.
Вижте обобщение на експертката Ива Бонева в презентация, направена през юли 2019:
Вижте тук и още една презентация с оценки и препоръки: Дочо Михайлов, консултант по ЗОВ.