2018-10-05
Гюлезар Садък, здравната медиаторка по проекта на Програма ЗОВ в пловдивския квартал Столипиново, продължи активно своята работа и през летните месеци. Тя провеждаше ежедневно групови и индивидуални консултации на терен из улиците на квартала и в сградата на местното ДКЦ. Междувременно продължава строителството на Здравно-информационния център, като се очаква да бъде отворен в най-скоро време. Тогава Гюлезар и другите здравни медиатори, които ще работят заедно с нея в Столипиново, ще имат свой работен кабинет, в който ще приемат нуждаещите се хора от квартала.
Много от хората в Столипиново познават лично Гюлезар Садък, но за по-добър достъп до нея на възлови места из квартала и пред входовете на блоковете има залепени стикери с името на проекта и нейния телефон. По време на срещите си с нея жителите на квартала имат възможност да се информират както относно здравните въпроси, които ги вълнуват, така и по теми, свързани с достъпа до социални услуги и социално подпомагане.
Една от основните дейности на здравната медиаторка през изминалото лято беше също така издирването по изготвени от личните лекари списъци на деца, които са пропуснали срок за някоя имунизация.
В областта на здравната просвета медиаторката работи по предварително изготвен в началото на всеки месец план за работа. В него е уточнена темата на здравната кампания, която ще се провежда, като по време на груповите консултации медиаторката обсъжда с местните хора именно месечната здравна тема.
В периода юли - септември 2018г. Гюлезар организира месечни здравни кампании по темите: “В очакване на бебето“, „Хигиена на децата, които посещават детска градина и началното училище“ и „Морбили – симптоми и как имунизациите ни предпазват от болести“. В рамките на тези кампании бяха обхванати 496 души, жители на кв. Столипиново, с които здравната медиаторка обсъждаше на достъпен за тях език както въпроси, пряко свързани с темите на месечните здравни кампании, така и други здравни теми от общ интерес.
2019-05-03
Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.
Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.
За педагозите в сферата на предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.
2019-04-29
Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително, в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.
Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.
Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз 080020100.
В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.