Здравна кампания сред учениците от Столипиново

2018-03-26

Здравно-информационна кампания специално за ученици от пети, седми и осми клас в ромския квартал Столипиново бе организирана на 26 март в рамките на проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ. Нина Банкова, експерт здравни дейности, и здравната медиаторка Гюлезар Садък изнесоха две просветни беседи по различни теми.

 

Кампанията сред петокласниците се фокусира върху проблема за здравословното хранене като фактор за правилното развитие на децата. Сред учениците от седми и осми клас бе обсъдена темата "Познаваме ли тялото си? Какво е пубертет?". Дискутиран въпросът за ранните бракове, един сериозен проблем сред ромската общност. Здравната медиаторка Гюлезар Садък, която е от общността в квартала и познава добре местните специфики, внимателно представи пред учениците всички опасности, които една ранна бременност крие. Тя разказа на присъстващите защо ранната бременност и раждане са огромен риск, както за самата майка, която е още дете, така и за новороденото, което вследствие на една ранна бременност може да има здравословни проблеми.

 

По време на кампанията бяха раздадени както флаери по обсъдените теми, така и брошурата на проекта на програма ЗОВ в Пловдив. На децата бе обяснено как да се свържат със здравната медиаторка. Техните родители, така и други техни близки имат възможност да се възползват от здравните услуги, предлагани в рамките на проекта -  като например безплатни прегледни при медицински специалисти, изследвания и др.

 

Здравната медиация е особено важна при работата със сегрегираната етническа общност в кв. Столипиново, тъй като именно медиаторът се превръща в ключова фигура за спечелване на доверието на местните хора. Гюлезар Садък работи активно на терен сред ромската общност в квартала още от пролетта, след като премина обучение за здравна медиация към Националната мрежа на здравните медиатори.  

Гюлезар работи в тясно сътрудничество с Нина Банкова, експерт здравни дейности по проекта, като двете организират здравните кампании на различни места из кв. Столипиново, тай като сградата на изграждащия се по проекта Здравно-просветен център все още не е готова. Друг фактор са спецификите на ромската общност в Столипиново: силно хетерогенна и състояща се от групи, които са много различни в социално и образователно отношение. Ето защо работата на терен в самия квартал е особено важна, за да се достигне пряко до хората и да се идентифицират проблемите, както и наистина тежките случаи.  

Latest news in this category

Обмен за добри практики по Програма ЗОВ

2019-05-03

Представители от Екипа за управление на проекта на Община Шумен, изпълняван по Програма ЗОВ, имаха пътуването до района на Програмата в Пловдив за представяне на резултатите от работата и обмяна на добри практики. В групата имаше образователни медиатори и педагози от ДГ „Пролетна дъга“ и Обединеното училище „Хр. Ботев“ в село Ивански, а пътуването бе организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Домакините от СУ „Найден Геров“ в пловдивския квартал Столипиново разказаха за своята работа с деца и възрастни от уязвимите групи. Споделеният опит беше изключително полезен по отношение на обхвата и задържането на децата и учениците в училище.

Ползотворна бе и срещата на образователните и здравните медиатори, които работят по проекта в двете общини. Те обсъдиха успехите, но и проблемите, които срещат в своята работа с целевата група за създаване на по-лесен достъп до здравни услуги, както и идеите и възможностите за устойчивостта в бъдеще.

За педагозите в сферата на  предучилищното образование интерес предизвика споделеният опит за прилагане на иновативни педагогически подходи в работата с децата в ранна детска възраст с цел мотивация, развитие и социализация. Един от важните аспекти в работата на педагогическите екипи е прилагането на ефективни подходи за привличане на родителите, които да се превърнат в партньори на училището за привличане на децата и задържането им в образователната система.

 

See more

Да поговорим за трафика на хора

2019-04-29

Преди активния туристически сезон, когато търсенето на работна ръка се увеличава значително,  в новооткрития Образователен център в кв. „Столипиново“ - Пловдив, изграден по проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, бе организирана здравно – образователна кампания по въпросите на трафика на хора, сексуалната и трудова експлоатация с ученици от 8-мите класове от СУ „Найден Геров“.

Темата беше представена от секретаря на местната комисия за борба с трафика на хора в Пловдив Таня Иванова. Тя обърна внимание на няколко прости, но животоспасяващи правила, които всеки млад човек, който напуска страната или приема примамливи условия за работа дори в България, трябва да знае: винаги да се проверява лицензирана ли е фирмата, която посредничи за работа в чужбина; да се поддържа връзка с близките като преди заминаването си уточнят дума или фраза, която ще  служи за сигнал за помощ; да не си предават личните документи на друго лице под никакъв предлог.

 Учениците получиха и брошури с информация за начините на попадане в трафик чрез Интернет сайтове и с безплатния телефон за помощ в целия Европейски съюз 080020100.

 В дискусията с участието на здравните и образователните медиатори се включи и Мира Дончева – координатор в новооткрития Здравен център по проекта. Тя подчерта, че трафикът на хора, свързан с трудова и сексуална експлоатация, поражда и здравни проблеми, тъй като в повечето случаи води до непреодолими психически и/или физически травми.

See more